Dlaczego warto używać kremu z filtrem SPF?
Słońce emituje dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UVA i UVB. Pierwsze z nich przyczynia się do powstawania zmarszczek i wiotczenia skóry, natomiast UVB odpowiada za oparzenia słoneczne, a także ma właściwości rakotwórcze. Oba promieniowania mogą oddziaływać na Ciebie zarówno, gdy jesteś na zewnątrz, jak i gdy przebywasz w pobliżu nasłonecznionego okna. Warto zatem, nawet jeśli nie planujemy długich godzin na plaży, używać kremów z filtrem SPF. Dzięki nim naturalne mechanizmy obronne skóry przed promieniami słonecznymi zostaną wzmocnione.
Jaki krem z filtrem wybrać na co dzień?
SPF (od „sun protection factor”) oznacza „współczynnik ochrony przeciwsłonecznej”. To jednak nie jedyny parametr, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie kremu. Nie wiesz, jak dobrać krem z filtrem? Sprawdź wszystkie czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego kremu!
Szerokie spektrum działania
Przede wszystkim podczas wyboru kremu należy zwrócić uwagę, czy dany produkt charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Ten zapis oznacza, że krem blokuje przepływ promieni zarówno UVA, jak i UVB, podczas gdy zwykły krem z filtrem chroni tylko przed promieniowaniem UVB. Skoro więc oba rodzaje promieniowania są szkodliwe, warto wybrać preparat, który ochroni nas przed każdym z nich.
Wodoodporny
Kolejną ważną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, wybierając krem z filtrem SPF, jest jego wodoodporność. Organizacja American Cancer Society tłumaczy, że tak naprawdę żaden krem z filtrem nie może być całkowicie wodoodporny. Aby produkt mógł zostać określony tym mianem, należy uściślić, czy utrzyma się przez 40, czy 80 minut w sytuacji wydzielania potu lub pływania. Z tego względu, aby uzyskać najlepsze efekty i zapewnić sobie skuteczną ochronę, podczas spędzania czasu na słońcu należy nakładać krem ochronny co 2 godziny lub nawet częściej (szczególnie kiedy pływasz).
Jeśli zastanawiasz się, jaki krem z filtrem do twarzy wybrać, to ten o właściwościach wodoodpornych może nie być najlepszym pomysłem. Organizacja wyjaśnia bowiem, że jeśli uprawiasz sport, podczas którego pot może spływać Ci do oczu, razem z potem może tam trafiać filtr SPF.
Krem z filtrem SPF a stopień rzeczywistej ochrony
Poziom SPF wskazuje, jak dobrze dany krem chroni niezabezpieczoną skórę przed uszkodzeniami, które powoduje promieniowanie UV. Dla przykładu preparat z SPF 50 zapewnia człowiekowi o 50 razy większą ochronę niż krem bez ochrony przeciwsłonecznej.
Jak podaje Rei.com, skala ta nie jest do końca intuicyjna, ale warto wiedzieć, jaki poziom bezpieczeństwa zapewnią nam kremy o wybranych SPF:
- SPF 15 blokuje 93% promieni UVB;
- SPF 30 chroni przed 97% promieni UVB;
- SPF 50 blokuje 98% promieni UVB;
- SPF 100 zapewnia ochronę przed 99% promieni UVB.
Wyższy SPF wcale nie znaczy lepszy
Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru kremu z filtrem? Kiedy wybierasz odpowiedni dla siebie lub dla bliskich poziom SPF, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, minimalny poziom ochrony, który zalecają dermatolodzy, to 15 SPF. Po drugie – SPF o wysokości 100 wcale nie jest dużo lepszym wyborem niż 50. Dlaczego? Otóż nic nie blokuje promieni słonecznych w 100%, a SPF 100 blokuje tylko o 1% więcej promieni niż filtr na poziomie 50.
Dr Loretta Ciraldo – dermatolog z Miami – w wywiadzie z Oprah Daily tłumaczy, że im wyższy SPF (np. powyżej 60), tym niższa jest ochrona przed promieniowaniem UVA, które przyczynia się do czerniaków, przebarwień i starzenia się skóry. Bardzo ciekawe jest także to, że im większe SPF, tym większe jest ryzyko narażenia na szkodliwe chemikalia. Produkty z SPF 100 zawierają bowiem wysoki poziom składników aktywnych (takich jak Avobenzone) oraz innych rozpuszczalnych filtrów UVB. Dlatego aby uzyskać skuteczną, a zarazem bezpieczną dla zdrowia ochronę przed słońcem, warto wybrać filtr o poziomie 30-50 SPF.
Przeciwsłoneczny krem z filtrem UV to najważniejszy element bezpiecznego przebywania na słońcu. Pamiętaj jednak, że smarowanie kremem z filtrem to nie wszystko - warto unikać solariów czy też nie wystawiać się na działanie słońca w godzinach, gdy jest najbardziej aktywne i rażące, czyli mniej więcej od 11 do 15.