Rola Witaminy D Scaled.jpg
Badania krwi

Jaką rolę w organizmie pełni witamina D?

We
Weronika Ulińska-Krycia

9 stycznia 2025

4 minut czytania

Na temat witaminy D krąży wiele mitów i plotek. Zastanawiasz się, co jest prawdą? Czy rzeczywiście ma dobroczynny wpływ na zdrowie, a jej suplementacja jest w pełni bezpieczna? Sprawdziliśmy to dla Ciebie!

87c88055-89df-4947-96f9-6cb3f8f80536-1.jpg

Rola witaminy D

Główną funkcją witaminy D jest utrzymanie w organizmie prawidłowego poziomu wapnia i fosforu. Wpływa ona także na prawidłowy rozwój kości i utrzymanie ich w dobrej formie. Pobudza również komórki do wytwarzania przeciwciał chroniących układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Jest także pomocna w utrzymaniu zdrowych mięśni i stawów.

Niedobór witaminy D może powodować krzywicę u dzieci i osteoporozę u dorosłych. U kobiet w ciąży może przyczyniać się do ciążowej cukrzycy, stanu przedrzucawkowego czy przedwczesnego porodu. U dzieci natomiast niedobór tej witaminy ma związek z wysokim ciśnieniem krwi i większym ryzykiem alergii.

Witamina D a koronawirus

Od jakiegoś czasu pojawiają się informacje, że witamina D może pomagać w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Czy rzeczywiście tak jest? Naukowcy z Uniwersytetu Birmingham zbadali pracowników służby zdrowia i doszli do wniosku, że niedobór witaminy D zwiększa szansę zachorowania na COVID-19. Odkryli także, że osoby z niedostatecznym poziomem tej witaminy, które zaraziły się wirusem, częściej zgłaszały objawy bólu ciała i gorączkę. Autor badań profesor David Thickett twierdzi, że większe ryzyko zakażenia istnieje u osób z niedoborem witaminy D, a jej suplementacja może złagodzić objawy zakażenia wirusem. Badania te wymagają jednak jeszcze kontynuacji.

Niedobór witaminy D - objawy

Jeśli niski poziom witaminy D w organizmie utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, autoimmunologicznych, neurologicznych, czy infekcji.

Typowe objawy niedoboru witaminy D to:
- wypadanie włosów,
- obniżony nastrój,
- ból mięśni, stawów i kości,
- wolniejsze gojenie się ran,
- chroniczne zmęczenie,
- problemy ze snem,
- częstsze choroby i infekcje.

Nadmiar witaminy D – objawy

Za wysoki poziom witaminy D zdarza się bardzo rzadko, jednak również jest niebezpieczny. Może powodować nadmierne gromadzenie się wapnia w organizmie, a to z kolei może skutkować zwapnieniem kości, stwardnieniem tkanek naczyń krwionośnych, nerek, serca i płuc.

Objawy występujące przy nadmiarze witaminy D:
- metaliczny smak,
- uczucie suchości w ustach,
- bóle głowy,
- utrata apetytu,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- zaparcia.

W czym jest witamina D?

Organizm wytwarza witaminę D pod wpływem światła słonecznego, dlatego w ciepłych miesiącach pozyskanie niezbędnej dawki nie jest trudne. W sezonie letnim wystarczy spędzać minimum 15 minut dziennie na słońcu w godzinach 10:00-15:00 z odsłoniętymi przedramionami i nogami (czyli odkryć około 20% powierzchni ciała). W naszym klimacie w pozostałych miesiącach pozyskanie witaminy D ze słońca jest znacznie trudniejsze, dlatego warto wówczas włączyć do swojej diety produkty, które pomogą uzupełnić jej niedobór.

Źródła witaminy D to:
- żółtko jaja,
- grzyby,
- ryby – łosoś, sardynki, makrela, śledzie, tuńczyk,
- wątróbka,
- czerwone mięso,
- produkty dodatkowo wzbogacone witaminą D takie jak krowie i sojowe mleko, sok pomarańczowy, płatki zbożowe i owsiane (w zależności od składu).

Suplementacja witaminy D

Przed podjęciem decyzji o suplementacji witaminy D, należy najpierw zbadać jej poziom, a następnie skonsultować wynik z lekarzem. Jeśli specjalista zaleci uzupełnienie niedoboru witaminy D, zapytaj jaki produkt i jaka dawka będzie odpowiednia do Twoich potrzeb.

Suplementy diety nie są weryfikowane przez Agencję Żywności i Leków, dlatego ich rzeczywiste dawki mogą różnić się od deklarowanych przez producenta. Rozwiązaniem tego problemu jest zażywanie witaminy D w formie leku. Witamina D dla dzieci dostępna jest też w formie kropli, dzięki czemu łatwiej ją podać. Pamiętaj jednak, że lepiej nie dawać jej dziecku bez konsultacji z lekarzem.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D różni się w zależności od wieku. Poniżej podajemy jej orientacyjny zakres, dawkowanie zależy od masy ciała:
- noworodki i niemowlęta - od 400 do 600 IU
- dzieci i młodzież - od 600 do 1000 IU
- dorośli - od 800 do 2000 IU
- dorośli powyżej 75 roku życia - od 2000 do 4000 IU.

Tutaj znajdziesz suplement uzupełniający niedobory witaminy D.

Rola witaminy D w organizmie jest nieoceniona, a w sezonach jesiennym i zimowym niezwykle trudno ją pozyskać w naturalny sposób. Dlatego pamiętaj o spożywaniu żywności bogatej w składniki odżywcze, a zanim rozpoczniesz jej suplementację, sprawdź jej poziom w swoim organizmie.

Jak wykonać Pakiet Badań dla Kobiet w domu?

1.
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2.
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3.
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

4.
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Podobne artykuły

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Czy Twój kotek jest milusi, słodko sypia na podusi? Podaruj mu dzisiaj prawdz...

Czytaj więcej
Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

Skaza białkowa — co to jest i jak ją leczyć?

W czasach wszechobecnych alergii rodzice przykładają coraz większą wagę do ob...

Czytaj więcej
13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

Poznaj 13 domowych sposobów na ból gardła i pozbądź się uporczywej dolegliwoś...

Czytaj więcej
Autyzm - fakty i mity. Jak rozpoznać autyzm u dziecka, skąd się bierze autyzm oraz porady dla rodziców

Autyzm - fakty i mity. Jak rozpoznać autyzm u dziecka, skąd się bierze autyzm oraz porady dla rodziców

Poznaj objawy, podobne choroby i przyczyny. Jak reagować na zachowanie dzieck...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?