Rola Witaminy D Scaled.jpg
Badania krwi

Jaką rolę w organizmie pełni witamina D?

We
Weronika Ulińska-Krycia

9 stycznia 2025

4 minut czytania

Na temat witaminy D krąży wiele mitów i plotek. Zastanawiasz się, co jest prawdą? Czy rzeczywiście ma dobroczynny wpływ na zdrowie, a jej suplementacja jest w pełni bezpieczna? Sprawdziliśmy to dla Ciebie!

87c88055-89df-4947-96f9-6cb3f8f80536-1.jpg

Rola witaminy D

Główną funkcją witaminy D jest utrzymanie w organizmie prawidłowego poziomu wapnia i fosforu. Wpływa ona także na prawidłowy rozwój kości i utrzymanie ich w dobrej formie. Pobudza również komórki do wytwarzania przeciwciał chroniących układ odpornościowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Jest także pomocna w utrzymaniu zdrowych mięśni i stawów.

Niedobór witaminy D może powodować krzywicę u dzieci i osteoporozę u dorosłych. U kobiet w ciąży może przyczyniać się do ciążowej cukrzycy, stanu przedrzucawkowego czy przedwczesnego porodu. U dzieci natomiast niedobór tej witaminy ma związek z wysokim ciśnieniem krwi i większym ryzykiem alergii.

Witamina D a koronawirus

Od jakiegoś czasu pojawiają się informacje, że witamina D może pomagać w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS CoV-2. Czy rzeczywiście tak jest? Naukowcy z Uniwersytetu Birmingham zbadali pracowników służby zdrowia i doszli do wniosku, że niedobór witaminy D zwiększa szansę zachorowania na COVID-19. Odkryli także, że osoby z niedostatecznym poziomem tej witaminy, które zaraziły się wirusem, częściej zgłaszały objawy bólu ciała i gorączkę. Autor badań profesor David Thickett twierdzi, że większe ryzyko zakażenia istnieje u osób z niedoborem witaminy D, a jej suplementacja może złagodzić objawy zakażenia wirusem. Badania te wymagają jednak jeszcze kontynuacji.

Niedobór witaminy D - objawy

Jeśli niski poziom witaminy D w organizmie utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, autoimmunologicznych, neurologicznych, czy infekcji.

Typowe objawy niedoboru witaminy D to:
- wypadanie włosów,
- obniżony nastrój,
- ból mięśni, stawów i kości,
- wolniejsze gojenie się ran,
- chroniczne zmęczenie,
- problemy ze snem,
- częstsze choroby i infekcje.

Nadmiar witaminy D – objawy

Za wysoki poziom witaminy D zdarza się bardzo rzadko, jednak również jest niebezpieczny. Może powodować nadmierne gromadzenie się wapnia w organizmie, a to z kolei może skutkować zwapnieniem kości, stwardnieniem tkanek naczyń krwionośnych, nerek, serca i płuc.

Objawy występujące przy nadmiarze witaminy D:
- metaliczny smak,
- uczucie suchości w ustach,
- bóle głowy,
- utrata apetytu,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- zaparcia.

W czym jest witamina D?

Organizm wytwarza witaminę D pod wpływem światła słonecznego, dlatego w ciepłych miesiącach pozyskanie niezbędnej dawki nie jest trudne. W sezonie letnim wystarczy spędzać minimum 15 minut dziennie na słońcu w godzinach 10:00-15:00 z odsłoniętymi przedramionami i nogami (czyli odkryć około 20% powierzchni ciała). W naszym klimacie w pozostałych miesiącach pozyskanie witaminy D ze słońca jest znacznie trudniejsze, dlatego warto wówczas włączyć do swojej diety produkty, które pomogą uzupełnić jej niedobór.

Źródła witaminy D to:
- żółtko jaja,
- grzyby,
- ryby – łosoś, sardynki, makrela, śledzie, tuńczyk,
- wątróbka,
- czerwone mięso,
- produkty dodatkowo wzbogacone witaminą D takie jak krowie i sojowe mleko, sok pomarańczowy, płatki zbożowe i owsiane (w zależności od składu).

Suplementacja witaminy D

Przed podjęciem decyzji o suplementacji witaminy D, należy najpierw zbadać jej poziom, a następnie skonsultować wynik z lekarzem. Jeśli specjalista zaleci uzupełnienie niedoboru witaminy D, zapytaj jaki produkt i jaka dawka będzie odpowiednia do Twoich potrzeb.

Suplementy diety nie są weryfikowane przez Agencję Żywności i Leków, dlatego ich rzeczywiste dawki mogą różnić się od deklarowanych przez producenta. Rozwiązaniem tego problemu jest zażywanie witaminy D w formie leku. Witamina D dla dzieci dostępna jest też w formie kropli, dzięki czemu łatwiej ją podać. Pamiętaj jednak, że lepiej nie dawać jej dziecku bez konsultacji z lekarzem.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D różni się w zależności od wieku. Poniżej podajemy jej orientacyjny zakres, dawkowanie zależy od masy ciała:
- noworodki i niemowlęta - od 400 do 600 IU
- dzieci i młodzież - od 600 do 1000 IU
- dorośli - od 800 do 2000 IU
- dorośli powyżej 75 roku życia - od 2000 do 4000 IU.

Tutaj znajdziesz suplement uzupełniający niedobory witaminy D.

Rola witaminy D w organizmie jest nieoceniona, a w sezonach jesiennym i zimowym niezwykle trudno ją pozyskać w naturalny sposób. Dlatego pamiętaj o spożywaniu żywności bogatej w składniki odżywcze, a zanim rozpoczniesz jej suplementację, sprawdź jej poziom w swoim organizmie.

Jak wykonać Pakiet Badań dla Kobiet w domu?

1.
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2.
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3.
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

4.
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Podobne artykuły

Jak obniżyć ciśnienie? 11 sposobów na zbicie ciśnienia

Jak obniżyć ciśnienie? 11 sposobów na zbicie ciśnienia

Sprawdź, jak szybko obniżyć ciśnienie. Poznaj domowe sposoby i zioła na serce.

Czytaj więcej
Choroba kociego pazura - objawy i badania

Choroba kociego pazura - objawy i badania

Czy Twój kotek jest milusi, słodko sypia na podusi? Podaruj mu dzisiaj prawdz...

Czytaj więcej
Pierwsze wspólne wakacje. Jak podróżować z niemowlakiem?

Pierwsze wspólne wakacje. Jak podróżować z niemowlakiem?

Pierwsze wakacje z niemowlakiem to wielkie wydarzenie - zarówno dla dziecka, ...

Czytaj więcej
13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

13 najbardziej skutecznych sposobów na ból gardła!

Poznaj 13 domowych sposobów na ból gardła i pozbądź się uporczywej dolegliwoś...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?