Ile jest ważne skierowanie na badania? Jak dostać skierowanie? - okładka
Badania krwi

Ile jest ważne skierowanie na badania? Jak dostać skierowanie?

Na
Natalia Kryger
Konsultacja: mgr Agnieszka Łempicka

22 listopada 2024

4 minut czytania

Skierowanie to dokument, który umożliwi Ci nieodpłatne wykonanie badań lub rozpoczęcie różnego rodzaju leczenia na NFZ. Najczęściej kojarzymy je ze skierowaniami na badania krwi, jednak są wymagane m.in. również do przyjęcia do szpitala lub sanatorium, czy rozpoczęcia rehabilitacji. Ile ważne jest skierowanie na badania? Sprawdź!

Ile jest ważne skierowanie na badania krwi (i nie tylko)?

Oficjalne rządowe informacje podają, że: Zazwyczaj skierowanie jest ważne dopóty, dopóki istnieją przesłanki wskazujące na potrzebę podjęcia działań diagnostycznych lub terapeutycznych. Zachowuje ono swoją ważność do czasu realizacji, np. poprzez ustalenie terminu przyjęcia pacjenta do szpitala. Dotyczy to również skierowań wystawionych online, o ile lekarz konsultujący ma umowę z NFZ.

Zdarza się jednak, że laboratoria po upływie 30 dni proszą o dostarczenie bardziej aktualnego skierowania.

Czasami skierowania funkcjonują również wewnątrz prywatnych sieciówek medycznych. W takiej sytuacji zasady mogą być inne i zależne od sieci.

Jak dostać skierowanie na badania krwi?

Skierowanie na badania na NFZ wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach ważnej umowy z NFZ na podstawie wywiadu z pacjentem. Musisz zatem umówić się na wizytę ze specjalistą, a potem opisać, dlaczego chciałbyś wykonać badania krwi. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarz zadecyduje, czy wystawi Ci skierowanie.

Profilaktyczne badania krwi bez skierowania

Według badania wykonanego na zlecenie uPacjenta w ramach kampanii Pobierz Zdrowie, aż 73% Polaków wykonuje profilaktyczne badania krwi bez skierowania, prywatnie. Dzięki wzrostowi dostępności usługi pobrania krwi w domu, z badań profilaktycznych w wygodny sposób mogą skorzystać także osoby z ograniczeniami ruchowymi, leczone ambulatoryjnie lub nawet seniorzy.

Według badania uPacjenta, po odmowie wystawienia skierowania przez lekarza POZ, aż 86% pacjentów dokonuje zakupu badania krwi bez skierowania.

Ile kosztuje badanie krwi bez skierowania?

Warto wiedzieć, że cena badań krwi różni się w zależności od parametru, który chcesz sprawdzić. Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik badań krwi w domu. Do podanych kwot należy doliczyć cenę dojazdu specjalisty, który pobierze materiał do badania (minimum 49 zł).

Badanie
Cena badania w domu*
Morfologia krwi (pełna)
8,55 zł
TSH
17,1 zł
Kreatynina
5,7 zł
CRP
5,23 zł
Glukoza
5,7 zł
Lipidogram
5,23 zł
Próby wątrobowe
27,55 zł
Przesuń w bok aby zobaczyć więcej informacji

*  podane najniższe ceny w usłudze domowego pobrania krwi uPacjenta. Ceny różnią się w zależności od regionu. Należy doliczyć do niej kwotę za dojazd do pacjenta.

Na domowych badaniach krwi bez skierowania możesz zaoszczędzić, jeśli zdecydujesz się na Pakiety badań. To zestawy badań dobrane wg rozmaitych kryteriów, takich jak: cel diagnostyczny, wiek pacjenta, choroba, z jaką się mierzy. Sprawdź katalog badań i wybierz Pakiet dla siebie.

Pakiet Badań Dla Każdego (rozszerzony) - okładka

Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)

19 badań + konsultacja wyników

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badani...

Zdrowie ogólne

cena od: 299,00 zł

Potrzebujesz regularnych badań? Ustaw przypomnienie!

Czasami o badaniach można zapomnieć - w końcu masz tyle na głowie! Na szczęście istnieją rozwiązania, takie jak Asystent Zdrowia, które pomogą Ci pamiętać o regularnych badaniach lub o umówieniu się do lekarza po skierowanie na nie. Zapisz się do mailowego przypomnienia o cyklicznych badaniach. Gdziekolwiek będziesz – w domu, w pracy, na urlopie – masz do nich dostęp. Już nic Ci nie umknie!

1465760e-1296-42ef-925b-60ce69ba657f-1.png

Podobne artykuły

Hemofobia. Jak przestać bać się pobrania krwi?

Hemofobia. Jak przestać bać się pobrania krwi?

Hemofobia może zniechęcać do regularnych badań. Jak przestać bać się pobrania...

Czytaj więcej
Poznaj podstawowe badania krwi, jakie warto robić co roku!

Poznaj podstawowe badania krwi, jakie warto robić co roku!

Sprawdź, jakie badania krwi warto zrobić co roku i wpisz je do swojego kalend...

Czytaj więcej
Jak przygotować się do badania krwi?

Jak przygotować się do badania krwi?

Jak się przygotować do pobrania krwi w domu? 💉 Czy trzeba być na czczo? Co mo...

Czytaj więcej
Refluks: objawy, leczenie. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Refluks: objawy, leczenie. Skąd bierze się ta dolegliwość i jak z nią walczyć?

Refluks żołądkowo-przełykowy to nieprzyjemna dolegliwość, z którą zmaga się o...

Czytaj więcej
image

Bądźmy w kontakcie

30% zniżki na start i wiedza w newsletterowej pigułce. Piszesz się na to?