Pakiet Badań Dla Kobiet W Ciąży - okładka

Pakiet Badań Dla Kobiet W Ciąży

Ciąża to czas, w którym organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach. Badania zawarte w pakiecie pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka. Zadbaj o siebie oraz nienarodzonego maluszka — i bądź spokojna. Nerwy oszczędzi Ci także domowe pobranie krwi: zamień krzesełko w przychodni na ulubiony fotel!

Cena pakietu:  
339,00 zł

Suma pojedynczych badań:  562,32 zł

Kiedy wykonać pierwsze badania krwi w ciąży?

Badania wykonuj nawet wtedy, kiedy nie czujesz żadnych objawów. To ważne dla zdrowia Twojego oraz dziecka! W szczególności jednak badania powinnaś wykonać, gdy doświadczasz takich symptomów jak:

  • bullet
    niewyjaśniona utrata wagi lub nieprzybieranie na wadze w sposób poprawny w przebiegu ciąży,
  • bullet
    szybkie lub nieregularne bicie serca,
  • bullet
    łamliwość paznokci,
  • bullet
    osłabienie i brak energii,
  • bullet
    zaparcia,
  • bullet
    drętwienie kończyn,
  • bullet
    spłycony oddech,
  • bullet
    drżenie rąk,
  • bullet
    wypadanie włosów,
  • bullet
    ciągłe uczucie zmęczenia,
  • bullet
    senność,
  • bullet
    zawroty głowy, bóle głowy,
  • bullet
    uczucie zimna,
  • bullet
    bóle mięśni.
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla tych kobiet, które wyjątkowo trudno znoszą ciążę lub muszą ograniczać swoją aktywność ruchową dla bezpieczeństwa dziecka. Ponadto to opcja, którą chwalą sobie rodzice i ci, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:

do 2 dni

Szacowany okres ważności wyników:

do 3 miesięcy

Pobranie krwi w domu pacjenta

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Jak wykonać Pakiet Badań dla Kobiet w Ciąży w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonywać Pakiet badań krwi dla kobiet w ciąży w domu?

Wśród podstawowych badań są takie, które określają ogólny stan kobiety (morfologia, badanie moczu), jak również badania bardziej specyficzne. Badanie glukozy pozwala wykryć cukrzycę ciążową, która nieleczona może prowadzić do makrosomii płodu lub przyczyniać się np. do wady serca u dziecka. Bez badań łatwo ją zignorować, ponieważ objawy można pomylić z wpływem ciąży na organizm matki. Podobnie z anemią w ciąży, którą wykryje badanie morfologiczne oraz pomiar żelaza we krwi – pierwiastka, który organizm przyszłej matki bardzo potrzebuje. Niewykryta anemia sprawia, że płód nie otrzymuje wystarczająco składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego wzrostu. Grozi to poronieniem, przedwczesnym porodem, a w skrajnych przypadkach nawet obumarciem płodu. Wśród podstawowych badań krwi w ciąży znajduje się też TSH, czyli wskaźnik kondycji tarczycy. Gdy hormonów tarczycy jest za mało (czyli TSH jest wysokie), rozwój neuropsychiczny płodu zostaje opóźniony, a gdy za dużo (TSH jest niskie): istnieje ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka lub zagrożenia życia matki.

W Pakiecie znajdują się również badania, które nie znajdują się na liście obowiązkowych badań dla kobiet w ciąży, jednak mimo wszystko są szczególnie godne uwagi. Takimi badanami są np. badanie poziomu żelaza i ferrytyny, które pozwolą ocenić ryzyko niedokrwistości z niedoboru żelaza. Żelazo jest szczególnie istotne dla płodu, ponieważ pomaga w transporcie tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego podziału komórek oraz rozwoju narządów dziecka.

Umówienie domowego pobrania krwi to świetne rozwiązanie dla przyszłych mam: dzięki temu oszczędzisz czas, który możesz poświęcić na planowanie pokoju dziecka i oswajanie się z nową rolą, a także siły – w końcu rosnący brzuch czasami utrudnia długie stanie w kolejce. Zamień poczekalnię na swój dom! Doświadczony specjalista medyczny pobierze Ci krew o dogodnej porze.

W ramach Pakietu zyskujesz darmową konsultację swoich wyników

W trakcie konsultacji Opiekun Zdrowia uPacjenta:

  • bullet
    dokładnie przeanalizuje Twoje wyniki badań i wyjaśni, jaka może być przyczyna odchyleń od normy;
  • bullet
    podpowie bardziej szczegółowe badania diagnostyczne, jeśli zajdzie taka potrzeba;
  • bullet
    podpowie, jakie zmiany w stylu życia wprowadzić, aby Twoje zdrowie i samopoczucie uległo poprawie.
  • bullet
    odpowie na Twoje pytania i rozwieje ewentualne wątpliwości;
  • bullet
    zaproponuje wizytę u lekarza specjalisty lub dietetyka, jeśli będzie taka konieczność;

Wsparcie zdrowotne na każdym etapie macierzyństwa

Choroby intymne
319,00 zł
Pakiet Badań na Choroby Zakaźne w Ciąży

Pakiet Badań na Choroby Zakaźne w Ciąży

Ciąża i macierzyństwo
329,00 zł
Pakiet Badań Dla Kobiet Po Ciąży i Karmiących

Pakiet Badań Dla Kobiet Po Ciąży i Karmiących

Ciąża i macierzyństwo
69,00 zł
Pakiet Badań Dla Niemowlaka

Pakiet Badań Dla Niemowlaka

Jak często wykonywać badania krwi w ciąży?

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia podstawowe badania krwi i moczu warto wykonać 5 razy w ciągu ciąży. Dzięki temu przyszła matka dba o odpowiedni rozwój płodu i zdrowie malucha po narodzinach.

Jak przygotować się do badań na krwi w ciąży?

  • bullet image item #0

    Zaplanuj pobranie w godzinach porannych, najlepiej między 7 a 10.

  • bullet image item #1

    Badania wykonaj na czczo - ostatni posiłek zjedz 12 godzin przed pobraniem krwi.

  • bullet image item #6

    Przed badaniami unikaj intensywnego wysiłku fizycznego i stresu. Przed badaniem odpocznij 30 min.

  • bullet image item #2

    Nie zmieniaj swojej codziennej diety na krótko przed badaniem. Prowadź lekkostrawną dietę w przeddzień badania.

  • bullet image item #5

    Zadbaj o nawodnienie. Wypij szklankę wody 30 min przed badaniem.

  • bullet image item #5

    Skonsultuj się z lekarzem w zakresie stosowanych leków i dowiedz się, czy nie należy zmienić sposobu ich przyjmowania przed badaniem.

Gotowa? Usiądź w swoim ulubionym fotelu i oczekuj mobilnego specjalisty medycznego.
Pełna lista badań w pakiecie:
  • Morfologia krwi (pełna)
    Podstawowe badanie krwi, które pozwala określić ogólną kondycję organizmu oraz wykryć anemię.
  • Glukoza
    Glukoza, czyli poziom cukru we krwi. Tym samym można zidentyfikować rozwijającą się cukrzycę ciążową.
  • Żelazo
    Podstawowy pierwiastek, którego niedobór przyczynia się do anemii. Jest potrzebny do prawidłowego rozwoju płodu oraz stanowi jeden z głównych budulców łożyska.
  • Ferrytyna
    Pełni funkcję magazynu żelaza w organizmie, a jej stężenie odzwierciedla zapasy żelaza w ustroju.
  • Lipidogram
    Wzrost poziomu cholesterolu jest często obserwowany w czasie ciąży ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Badanie lipidogramu pozwala monitorować poziom cholesterolu u kobiet w ciąży i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie zmiany w diecie i stylu życia w celu utrzymania zdrowego poziomu lipidów.
  • Próby wątrobowe
    Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizmie, produkcji żółci, detoksykacji i magazynowaniu składników odżywczych. W czasie ciąży, gdy organizm matki musi dostarczyć odpowiednią ilość składników odżywczych dla rozwoju płodu, prawidłowe funkcjonowanie wątroby jest szczególnie istotne. Badanie próby wątrobowe pozwala na ocenę obecności ewentualnych stanów zapalnych wątroby, takich jak wirusowe lub toksyczne zapalenie wątroby. Wczesne wykrycie tych stanów jest ważne, aby lekarz mógł odpowiednio zarządzać nimi i minimalizować potencjalne ryzyko dla matki i dziecka.
  • Witamina D
    Odgrywa kluczową rolę w rozwoju płodu, zwłaszcza w zakresie rozwoju układu kostnego. Odpowiedni poziom witaminy D jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforu, które są niezbędne do budowy mocnych kości i zębów u rozwijającego się dziecka. Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko wystąpienia wrodzonych wad kostnych u noworodka. Witamina D odgrywa również ważną rolę w zdrowiu matki. Może wpływać na układ immunologiczny, funkcję mięśni, zdrowie serca i regulację hormonalną. Odpowiedni poziom witaminy D może pomóc w utrzymaniu zdrowego układu immunologicznego i zmniejszeniu ryzyka wystąpienia niektórych chorób przewlekłych u matki.
  • TSH
    Kontroluje produkcję hormonów tarczycy i pozwala monitorować niedoczynność lub nadczynność gruczołu. Niedoczynność tarczycy w czasie ciąży może prowadzić do powikłań, takich jak przedwczesne porody, niski wskaźnik masy urodzeniowej, problemy z układem nerwowym u dziecka oraz zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego u matki.
  • Grupa krwi
    Znając grupę krwi matki można przewidzieć ewentualne ryzyko niezgodności grupowej między matką a płodem. To szczególnie istotne w przypadku grupy krwi Rh- (Rh- ujemnej), gdy matka jest Rh- a ojciec lub płód może być Rh+ (Rh-dodatni). Może to prowadzić do konfliktu serologicznego, co z kolei może spowodować powikłania zdrowotne u matki oraz u płodu. W takich przypadkach lekarz prowadzący będzie mógł podjąć odpowiednie środki, takie jak profilaktyczne podanie immunoglobuliny przeciwrhinowej (Anti-D) w celu minimalizacji ryzyka powikłań.

Diagnostyka

Badania wykonywane są przy współpracy z siecią laboratoriów Diagnostyka.

Pakiet uwzględnia badanie moczu – przygotuj zatem jałowy pojemniczek i umieść w nim próbkę moczu ze środkowego strumienia. Specjalista odbierze próbkę do analizy.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Preparaty zawierające biotynę
  • Suplementy zawierające parametry oceniane w badaniu
  • Leki hormonalne
  • Stres
  • Wzmożona aktywność fizyczna
  • Dieta obfitująca w tłuszcze oraz cukier

Interpretacja wyników

Pakiet badań dla kobiet w ciąży pozwala wykryć cukrzycę ciążową, anemię w ciąży, choroby tarczycy, niedobór żelaza lub witaminy D.

Newsletter illustration

Zniżki dla subskrybentów! Zapisz się na newsletter i otrzymaj atrakcyjny rabat.

© 2024 uPacjenta