Badania na boreliozę

Borelioza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię Borrelia burgdorferi. Wczesne wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest kluczowe dla skuteczności terapii oraz ograniczenia powikłań rozwiniętej choroby. A stawka jest wysoka: nieleczona borelioza może rozwinąć się w boreliozowe zapalenie stawów, serca albo neuroboreliozę – stany, które drastycznie ograniczają codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Jak wykryć boreliozę? 

borelioza

Jakie są badania na boreliozę i kiedy je wykonywać?

Testów na boreliozę jest kilka. To, jakie z nich wybrać, zależy od tego, kiedy wybierasz się na badania: czy w momencie, gdy zauważasz rumień, czy w sytuacji, gdy nie masz żadnych objawów. Sprawdź krótką charakterystykę każdego z badań!

Test PCR na boreliozę wykonaj wtedy, gdy widzisz na swojej skórze rumień. Badanie pozwala na wykrycie DNA bakterii boreliozy w organizmie, nie określa jednak, czy zakażenie jest aktywne, czy nie.

Badanie na boreliozę ELISA to inaczej sprawdzanie obecności przeciwciał IgG oraz IgM w organizmie osoby potencjalnie zakażonej. Aktualnie wraz z badaniem potwierdzającym uznawane są za najskuteczniejsze badanie na boreliozę. Należy wykonać je wtedy, kiedy nie zauważa się rumienia u pacjenta. Wyniki badania należy potwierdzić badaniem Western Blot.

Test na boreliozę Western Blot to badanie potwierdzające pozytywny test na boreliozę metodą ELISA.

Jeśli wyciągnąłeś ze swojej skóry kleszcza, możesz poddać go analizie. Nie potwierdzi to zakażenia, ale może je wykluczyć: jeśli okaże się, że kleszcz nie jest nosicielem bakterii Borelli, prawdopodobieństwo zakażenia jest bardzo niskie. Jeśli kleszcz okaże się zakażony boreliozą, nie oznacza to jeszcze, że przeniósł ją na Ciebie. W takiej sytuacji należy porozmawiać ze specjalistą i bacznie obserwować swoje ciało.

Jak przygotować się do testu na boreliozę?

Badania na boreliozę nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Możesz wykonać je w każdej wolnej chwili. Myślisz: „gdyby to jeszcze było takie proste!”? Mamy na to odpowiedź: badania krwi na boreliozę możesz wykonać we własnym domu, przed wyjściem do pracy lub w przerwie od zabawy z dzieckiem. Wystarczy, że umówisz przyjazd specjalisty medycznego pod wskazany adres w dzień, który Ci pasuje. Na 1 wizycie możesz zbadać nawet 3 osoby!

Wykonaj badania na boreliozę w swoim domu

Umów badanie online

Wybierz badania, które chcesz wykonać lub wybierz pakiet badań.

Oczekuj wizyty

Mobilny specjalista medyczny przyjedzie do Ciebie w wyznaczony dzień.

Wykonaj badanie

Rozsiądź się wygodnie w ulubionym fotelu i pozwól pobrać sobie krew. Zajmie to tylko chwilę! Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je.

Odbierz i skonsultuj wyniki

Wyniki badań sprawdzisz na: wyniki.upacjenta.pl. Jeśli któryś z parametrów Cię niepokoi, możesz umówić się na konsultację online z jednym z naszych diagnostów.

Co zyskasz, wykonując domowe badania krwi?

Kanapa, a może łóżko? Bliski trzymający za rękę? Zainspirowani bajką o złotej rybce chcemy spełniać życzenia o idealnym badaniu – i to nie tylko trzy. Zadbamy o Twój komfort na wielu płaszczyznach.

 

• Mamy czas dla Pacjentów. Rozwiejemy Twoje obawy i wątpliwości.
• Boisz się pobierania krwi? Hemofobia to powszechna przypadłość. Wiemy, jak zadbać o Twój spokój.
• W ramach jednej wizyty możemy zbadać do 3 osób. Dzięki temu możesz szybko przebadać nie tylko siebie, ale i swoich bliskich.
• Badanie krwi możesz umówić także na sobotę, a nawet niedzielę! Wybierz dogodny termin – dostosujemy się do Twojego kalendarza.

Domowe badanie krwi zajmie Ci zaledwie 15 minut. W tym czasie specjalista:

 

• zapuka do drzwi i powita Cię uśmiechem,
• zdezynfekuje ręce we wskazanym miejscu,
przygotuje sprzęt,
• pobierze krew lub inny materiał do badań,
• przekaże informacje na temat odbioru wyników,
• odpowie na Twoje pytania i wątpliwości.

 

A po wizycie? Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na śniadanie nieśpiesznie zjedzone z rodziną lub inne przyjemności. Nasi Pacjenci dzięki domowym wizytom oszczędzają średnio aż 2 godziny! 

Patrzysz na rozrzucone zabawki, niepozmywane naczynia i zastanawiasz się, czy dom to bezpieczne miejsce na pobranie krwi? Uspokajamy. Nasi specjaliści posiadają środki do dezynfekcji, stosują m.in. maseczki, rękawiczki i podkładki, a w uPacjentowej walizce noszą wszystko, co potrzebne do pobrania krwi.


Po pobraniu próbek nasz specjalista zabezpiecza je w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

Twoje dziecko na widok igły krzyczy i płacze? W naszym zespole pracują doświadczone położne, które potrafią odwrócić uwagę malucha od nieprzyjemnej sytuacji. Ale to nie wszystko!

 

Dla dzielnych małych Pacjentów mamy naklejki ze zwierzakami i barwny katalog, w którym można je kolekcjonować. Każda kolejne pobranie krwi to dla Twojego dziecka okazja, aby poznać kolejnego zwierzęcego bohatera. Sprawdziliśmy taką formę nagrody u wielu dzieci – zapewniamy, że działa!

Masz pod opieką starszą lub chorą osobę? A może babcia, dziadek czy rodzic coraz częściej miewa problemy z poruszaniem? Nie musisz zamawiać badań w domu dla siebie – możesz to zrobić w imieniu osoby, której taka usługa jest szczególnie potrzebna.

Nie musisz obawiać się o kompetencje naszych specjalistów – potrafią oni pobrać krew od osoby, która ma ,,trudne”, słabo widoczne żyły.

Co zrobić, jeśli test na boreliozę okaże się pozytywny?

Przede wszystkim: nie panikuj! Test PCR oraz analiza kleszcza nie są potwierdzeniem aktywnej choroby. Dopiero badanie ELISA potwierdzone testem Western Blot daje względną jasność co do diagnozy. Niemniej, każde wyniki warto omówić ze specjalistą – możesz to zrobić online.

Jak odczytać wyniki boreliozy?

Umów interpretację wyników krwi ze specjalistą online!

Jak odczytać wyniki boreliozy?

Umów interpretację wyników krwi ze specjalistą online!

Kto jest w szczególności narażony na boreliozę?

Dzieci

Osoby uprawiające sport na powietrzu

Rolnicy i leśnicy

Miłośnicy grzybobrań

Czy wiesz, że…

Kleszcze możesz spotkać na 88,7% powierzchni naszego kraju, a ich aktywność trwa niemal cały rok. Oznacza to, że możesz doświadczyć ugryzienia kleszcze niemal wszędzie i o każdej porze roku, poza zimą! Na szczęście według szacunków ledwie kilka procent kleszczy jest nosicielem bakterii Borelli – zatem ryzyko zakażenia jest względnie niskie.

Rumień to nie wszystko. Poznaj inne objawy boreliozy!

Rumień w miejscu ugryzienia to najbardziej charakterystyczny objaw boreliozy. Jednak nie zawsze się pojawia: nawet 20% zakażonych w początkowym stadium boreliozy może przechodzić ją bezobjawowo. Jakie są zatem inne objawy boreliozy?

Niektóre z objawów mogą pojawić się dopiero po latach od ugryzienia. Dlatego w przypadku wszelkich niepokojących symptomów warto zgłosić się do specjalisty lub wykonać odpowiednie badania profilaktyczne. Teraz możesz je zrobić we własnym domu!

Do jakiego lekarza udać się przy podejrzeniu boreliozy?

Lekarz pierwszego kontaktu powinien poradzić sobie z rozpoznaniem boreliozy i w razie potrzeby przekierować Cię do lekarza chorób zakaźnych. Przychodząc do niego z badaniami krwi, będzie mu łatwiej zadecydować o kolejnych krokach.

W jakich miejscowościach wykonasz badanie na boreliozę w domu?

Pobranie krwi w domu to wygoda i oszczędność. Mobilni specjaliści medyczni uPacjenta aktualnie działają w:

 

Białystoku  |  Bielsko-Białej  |  Gdańsku  |  Gdyni | Katowicach  |  Krakowie |  Łodzi  |  Lublinie  |  Olsztynie  |  Poznaniu  |  Rzeszowie  |  Szczecinie  |  Warszawie  |  Wrocławiu

 

Dojeżdżamy także na obrzeża tych miast.

Sprawdź, co o uPacjenta mówią klienci!

Dowiedz się więcej o boreliozie i bezpiecznym spędzaniu czasu na dworze

Borelioza – objawy, badania i leczenie

Objawy boreliozy mogą pojawić się nawet po latach od ugryzienia. Czy można wyleczyć boreliozę? Jak wygląda leczenie?

Jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza?

Coś Cię ugryzło, ale nie wiesz co? Dowiedz się, jak wygląda kleszcz, jak go poprawnie wyjąć oraz jak uniknąć ugryzień

Jak wygląda czerniak? Czym różni się od pieprzyka?

Naucz się rozpoznawać czerniaka, poznaj przyczyny i sposoby zapobiegania chorobie oraz rokowania nowotworu.