Test na metamfetaminę w moczu, jakościowo

Masz podejrzenia co do stosowania narkotyków przez bliską osobę lub dziecko? Chcesz sprawdzić, czy sam nie miałeś kontaktu z narkotykami? Skorzystaj z możliwości testu na metamfetaminę z moczu bez potrzeby wizyty w punkcie pobrań. Umów się na odbiór próbki przez specjalistę medycznego i zyskaj czas oraz bezpieczny transport próbki.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:19,00 zł

Komu polecamy to badanie

Rodzicom, którzy podejrzewają, że ich dziecko może stosować metamfetaminę

Pracodawcom

Trenerom sportowym, aby sprawdzić stan trzeźwości swoich podopiecznych

Sentence-neutral card icon
Umówienie odbioru próbki moczu do testu na obecność metamfetaminy w moczu ogranicza ryzyko zafałszowania próbki przez osobę uzależnioną. Ponadto oszczędza czas oraz zapewnia bezpieczeństwo transportu materiału do analizy.

Kiedy warto wykonać test na metamfetaminę?

O uzależnieniu od metamfetaminy mogą świadczyć takie objawy jak:

utrata wagi,

intensywny świąd skóry,

zaburzenia pamięci,

napady agresji,

halucynacje.

problemy z zębami,

stany lękowe,

bezsenność,

paranoje,

Materiał do badania:mocz
Metoda badania:immunochromatografii
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-3 dni robocze
Badanie bez skierowania

Jak wykonać test na metamfetaminę w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać test na metamfetaminę?

Metamfetamina w medycynie stosowana jest jako środek leczniczy w terapii ADHD lub nawet otyłości. Jednak, jak w przypadku wszystkich innych narkotyków, zażywana bez nadzoru lekarskiego może nieść poważne skutki zdrowotne.

Metamfetamina to substancja silnie uzależniająca – przede wszystkim psychicznie. Długotrwałe stosowanie narkotyku odbija się zarówno na relacjach, pracy czy finansach, jak i na zdrowiu. Wśród możliwych skutków ubocznych metamfetaminy są: psychozy, napady agresji, ataki paniki, problemy z zębami, sercem i nerkami. Długotrwałe stosowanie metamfetaminy zmienia strukturę mózgu, a dokładniej w układzie produkcji dopaminy, co powoduje pogorszenie się koordynacji ruchowej, wysławiania się oraz zapamiętywania. Badania wskazują też, że osoby uzależnione od metamfetaminy znajdują się w 3-krotnie większym ryzyku wystąpienia choroby Parkinsona w przyszłości.

Rozpoczęcie zażywania metamfetaminy w wieku nastoletnim niesie za sobą zwiększone prawdopodobieństwo ryzykownych zachowań seksualnych oraz problemów psychicznych w przyszłości. Zaburzone zostają również funkcje poznawcze, co wpływa m.in. na naukę. Jednak, jak wskazują badania, zmiany w mózgu u nastolatków mogą być odwracalne. Organizm młodego człowieka wciąż się rozwija i może lepiej poradzić sobie z nadmierną stymulacją systemu wytwarzania dopaminy. Naukowcy sugerują, że to dorośli są bardziej narażeni na trwałe zmiany w mózgu.

Sentence-neutral card icon
Jeśli metamfetamina miałaby być stosowana dożylnie, warto też przeprowadzić testy na zapalenie wątroby typu C i B oraz HIV – to częste choroby przenoszone przez kontakt z niesterylną igłą.

Po jakim czasie od zażycia narkotyku należy wykonać test na metamfetaminę?

Tzw. okno detekcji metamfetaminy, czyli czas, w którym substancja może być wykryta w organizmie, wynosi od kilku godzin po zażyciu do 2-3 dni. W przypadku stosowania regularnego analiza moczu może wykryć amfetaminę nawet do tygodnia po ostatnio zażytej dawce.

Przygotowanie do testu na metamfetaminę w moczu

  • Bullet image

    Przygotuj jałowy pojemniczek na mocz. Pobranie próbki do innego naczynia może być przyczyną otrzymania fałszywych wyników. Specjalny pojemnik na mocz otrzymasz w dowolnym punkcie pobrań firmy Diagnostyka za darmo lub możesz kupić go w aptece za kilkadziesiąt groszy.

  • Bullet image

    Zaleca się, aby w badaniu analizować tzw. mocz nocny, dlatego postaraj się pobrać próbkę moczu rano, podczas pierwszej tego dnia wizyty w toalecie. Wynika to z faktu, że mocz nocny jest bardziej zagęszczony, co pozwala na skuteczniejsze wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

  • Bullet image

    Wystarczy, że w pojemniczku znajdzie się około 20 ml (⅓ pojemniczka) moczu. Próbkę moczu przechowuj w temperaturze pokojowej przez maksymalnie 2 godziny lub w lodówce przez 4 godziny.

  • Bullet image

    Skonsultuj z lekarzem przyjmowane przez pacjenta leki.

  • Bullet image

    W przypadku domowego badania moczu porcję materiału powinna być przygotowana przed przyjazdem specjalisty do domu.

Co to jest metamfetamina?

Metamfetamina to pochodna amfetaminy. Stymuluje produkcję dopaminy w mózgu – hormonu odpowiedzialnego za ruch, motywację oraz tzw. układ nagrody. Podobnie jak amfetamina, metamfetamina może być stosowana w leczeniu ADHD lub otyłości. Wykorzystywana jako środek odurzający metamfetamina działa intensywniej i dłużej niż amfetamina – dlatego też jest jeszcze bardziej uzależniająca.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Stosowanie niektórych leków, np. na nieżyt nosa, przeziębienie lub depresję, może spowodować wynik fałszywie dodatni.
  • Zbyt długi odstęp od ostatniego stosowania narkotyku spowoduje, że substancja zostanie wydalona z organizmu.
  • Częstotliwość stosowania metamfetaminy.
  • Przyjęta dawka.
  • Wiek i płeć pacjenta.
  • Waga pacjenta.
  • Spożycie posiłku.

Interpretacja wyników testu na metamfetaminę

Wynik pozytywny (dodatni) oznacza obecność metamfetaminy w moczu i wskazuje na stosowanie narkotyku w niedalekim odstępie czasu.

Wynik negatywny (ujemny) wskazuje na brak obecności metamfetaminy w moczu.

Sentence-neutral card icon
Testy przesiewowe w kierunku narkotyku dostarczają jedynie wstępnej informacji. Wynik dodatni należy potwierdzić dokładniejszymi metodami – zalecana jest metoda chromatografii gazowej (GC/MS).
Interpretacja wyników badań online - umów