Różyczka (Rubella virus) IgG

Nie masz pewności czy masz za sobą szczepienie na różyczkę lub przebytą chorobę? Koniecznie wykonaj badanie, które to sprawdzi. Zachorowanie na różyczkę jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. M.in. zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i wielu wad rozwojowych. Sprawdź, czy możesz bezpiecznie planować zostanie mamą i wykonaj badanie przeciwciał IgG różyczki bez wychodzenia z domu.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:30,40 zł

Komu polecamy to badanie?

Kobietom planującym ciążę

Osobom, które nie są pewne, czy zostały zaszczepione przeciwko różyczce w dzieciństwie

Osobom, które nie zostały zaszczepione przeciwko różyczce i nie mają pewności, czy przeszły chorobę

Sentence-alert card icon
W około połowie przypadków różyczka przebiega bezobjawowo. Badanie przeciwciał różyczki powinny wykonać wszystkie kobiety planujące ciążę, które nie zostały zaszczepione w dzieciństwie, nie przeszły choroby lub nie mają pewności, czy były szczepione lub chorowały.

Kiedy wykonać badanie przeciwciał różyczki IgG?

Wykonaj badanie na przeciwciała różyczki IgG, jeśli dotykają Cię takie objawy, jak:

złe samopoczucie;

bóle głowy;

zapalenie spojówek;

bolesne i powiększone węzły chłonne;

u osób dorosłych dodatkowo może wystąpić zapalenie stawów (ból, obrzęk, sztywność i zaczerwienienie w okolicy stawów).

bóle mięśni;

zapalenie gardła;

stany podgorączkowe;

różowa wysypka na tułowiu, rękach i nogach;

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-2 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie przeciwciał różyczki IgG w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Badanie przeciwciał IgG różyczki powinny wykonać wszystkie kobiety planujące ciążę, ponieważ choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla płodu. Różyczka w trakcie ciąży znacznie zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Ponadto może doprowadzić do wielu powikłań u dziecka takich jak:

 • wady słuchu – od lekkiego niedosłuchu do nawet całkowitej głuchoty;
 • wady wzroku – zaćma, jaskra, ślepota;
 • uszkodzenie ośrodka mowy;
 • małogłowie;
 • upośledzenie umysłowe;
 • padaczka;
 • mózgowe porażenie dziecięce;
 • zaburzenia funkcjonowania narządów dokrewnych;
 • wady serca;
 • zaburzenia neurologiczne;
 • uszkodzenia wielonarządowe, w tym wątroby, nerek, płuc.

U dzieci i osób dorosłych różyczka najczęściej przebiega łagodnie i bezobjawowo. Jednak każdy powinien być zaszczepiony na różyczkę, aby nie stanowić potencjalnego zagrożenia dla kobiet w ciąży.

Sentence-neutral card icon
Nie tylko różyczka, ale także wiele innych chorób stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży. Mogą one powodować poważne wady rozwojowe płodu, doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Planujesz zostać mamą? Wykonaj Pakiet Badań przed Ciążą i zbadaj się pod kątem niebezpiecznych chorób zakaźnych oraz oznacz inne ważne parametry kluczowe dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
479,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZED CIĄŻĄ
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

„Czy moja aktualna dieta daje mi wystarczająco sił, by zajść w ciążę i zapewnić przyszłemu dziecku zdrowie?” Badania zawarte w pakiecie dostarczą tego typu informacje! Wielu komplikacji w okresie ciąży i wad wrodzonych dziecka można uniknąć, dbając o odpowiedni poziom odżywienia organizmu i prowadząc zdrowy styl życia. Ponadto wykonanie badań pomaga ocenić, jak organizm kobiety radzi sobie z codziennym stresem i czy napięcie nerwowe nie jest przyczyną problemów, np. hormonalnych, które mogą utrudniać proces zapłodnienia i utrzymania ciąży. Z Pakietem możesz wykryć m.in. anemię, cukrzycę, choroby tarczycy i wątroby, a także choroby zakaźne, które mogą wpływać na płodność lub utrzymanie ciąży, a także rozwój płodu. Rozpoczęcie leczenia jeszcze przed zajściem w ciążę wzmacnia bezpieczeństwo ciąży oraz redukuje ryzyko powikłań. Wykonaj domowe badania krwi i śpij spokojnie!

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Jak często wykonywać badanie?

Badanie przeciwciał różyczki IgG powinny wykonać wszystkie kobiety planujące ciążę oraz osoby, które nie mają pewności, czy zostały zaszczepione przeciwko różyczce w dzieciństwie lub czy przeszły chorobę.

Jak przygotować się do badania przeciwciał różyczki IgG?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. 30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów badanie, usiądź w swoim ulubionym fotelu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest różyczka?

Różyczka (łac. rubella) to wirusowa choroba zakaźna. Można się nią zarazić drogą kropelkową (np. będąc w pobliżu kaszlącej osoby chorej) oraz w wyniku kontaktu z moczem, kałem i krwią chorego (także poprzez łożysko). U dzieci i osób dorosłych choroba najczęściej przebiega łagodnie. Zachorowanie powoduje nabycie trwałej odporności, co oznacza, że różyczkę można przejść tylko raz w życiu. Ze względu na to, że wirus różyczki jest bardzo niebezpieczny dla płodu, od 1988 roku w Polsce są obowiązkowe szczepienia dzieci przeciwko różyczce.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Szczepienie – osoby, które zostały zaszczepione przeciwko różyczce, mogą mieć dodatni wynik testu na przeciwciała IgG. Szczepienie wywołuje odpowiedź immunologiczną, co prowadzi do produkcji przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki. Dlatego ważne jest uwzględnienie historii szczepień podczas interpretacji wyników.
 • Przebyta infekcja – osoby, które wcześniej przebyły zakażenie różyczką, będą miały dodatni wynik testu na przeciwciała IgG. Przebyte zakażenie indukuje produkcję przeciwciał, które mogą być wykryte przez test.
 • Brak odpowiedzi immunologicznej – u niektórych osób może wystąpić brak odpowiedzi immunologicznej na wirusa różyczki, co prowadzi do negatywnego wyniku testu na przeciwciała IgG, mimo faktycznego zakażenia lub szczepienia.
 • Wczesne stadium infekcji – w przypadku niedawnego zakażenia różyczką przeciwciała IgG mogą jeszcze nie być wystarczająco obecne, aby dać pozytywny wynik testu. W takich sytuacjach zaleca się powtórzenie testu po kilku tygodniach.
 • Błędy laboratoryjne – w niektórych przypadkach wyniki testu na przeciwciała IgG przeciw różyczce mogą być zafałszowane przez błędy laboratoryjne, takie jak kontaminacja próbki lub niewłaściwe procedury wykonania testu.

Różyczka IgG – normy

Wynik reaktywny (pozytywny, dodatni) ≥ 10 IU/ml.

Wynik niereaktywny (negatywny, ujemny) <10 IU/ml.

Interpretacja wyników

Wynik reaktywny świadczy o obecności przeciwciał różyczki IgG, co oznacza, że pacjent został zaszczepiony przeciwko różyczce w przeszłości lub przeszedł chorobę.

Wynik niereaktywny oznacza brak przeciwciał różyczki IgG – pacjent nie został zaszczepiony ani nie przeszedł choroby w przeszłości.

Image