Komu polecamy to badanie?
Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie
Kobietom planującym ciążę
Osobom uzależnionym od alkoholu
Pacjentom zmagającym się z anemią
Pacjentom poddawanym dializom
Seniorom
Ciężarnym
Pacjentom z zaburzeniami wchłaniania, np. celiakią
Cierpiącym na łuszczycę, choroby nowotworowe lub przewlekłe choroby wątroby
Osobom po długotrwałej terapii lekami przeciwpadaczkowymi
Osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycą
Kiedy badać poziom kwasu foliowego?
Za nadmiarem lub niedoborem kwasu foliowego we krwi mogą świadczyć takie objawy jak:
osłabienie i ciągłe poczucie zmęczenia,
suchy i czerwony język,
osłabienie mięśni,
problemy z koncentracją,
dezorientacja,
biegunka,
drażliwość,
duszności,
mrowienie w kończynach,
owrzodzenie jamy ustnej,
zaburzenia widzenia,
depresja,
zaburzenia pamięci,
osłabiony zmysł smaku,
kołatanie serca,
bóle głowy.
Jak wykonać badanie kwasu foliowego w domu?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto wykonać badanie?
Kwas foliowy, czyli witamina B9, to element niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka niezależnie od wieku. Jego kluczowa rola rozpoczyna się już na etapie życia płodowego i pozostaje ważna aż do ostatnich lat życia. Jego niedobór może przyczyniać się do anemii, miażdżycy, zakrzepicy, a nawet sprzyjać rozwojowi nowotworów lub demencji. Jak widzisz, związek ten wpływa na wiele aspektów zdrowia i jest ważny nie tylko dla kobiet w ciąży.
W przypadku ciężarnych kwas foliowy jest ważnym elementem tworzącym podwaliny układu nerwowego płodu. Jego niedobór zagraża poprawnemu rozwojowi dziecka i stwarza ryzyko takich wad rozwojowych jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Ponieważ to w 1. trymestrze ciąży mają miejsce najważniejsze podziały komórkowe, warto sprawdzić poziom kwasu foliowego jak najwcześniej, a najlepiej już na etapie planowania dziecka.
Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

479,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZED CIĄŻĄ
„Czy moja aktualna dieta daje mi wystarczająco sił, by zajść w ciążę i zapewnić przyszłemu dziecku zdrowie?” Badania zawarte w pakiecie dostarczą tego typu informacje! Wielu komplikacji w okresie ciąży i wad wrodzonych dziecka można uniknąć, dbając o odpowiedni poziom odżywienia organizmu i prowadząc zdrowy styl życia. Ponadto wykonanie badań pomaga ocenić, jak organizm kobiety radzi sobie z codziennym stresem i czy napięcie nerwowe nie jest przyczyną problemów, np. hormonalnych, które mogą utrudniać proces zapłodnienia i utrzymania ciąży. Z Pakietem możesz wykryć m.in. anemię, cukrzycę, choroby tarczycy i wątroby, a także choroby zakaźne, które mogą wpływać na płodność lub utrzymanie ciąży, a także rozwój płodu. Rozpoczęcie leczenia jeszcze przed zajściem w ciążę wzmacnia bezpieczeństwo ciąży oraz redukuje ryzyko powikłań. Wykonaj domowe badania krwi i śpij spokojnie!

139,00 zł
PAKIET BADAŃ NA ANEMIĘ
Czujesz się tak, jakby ktoś wyssał z Ciebie całą energię? Do tego masz bladą skórę, zimne stopy i dłonie, a włosy wychodzą garściami? Koniecznie zrób podstawowe badania krwi, bo to może być niedokrwistość! Pakiet Badań na Anemię zawiera parametry, których oznaczenie jest niezbędne w diagnostyce choroby. Nieleczona anemia prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży (zwiększa ryzyko poronienia i wad rozwojowych płodu) oraz seniorów – może realnie skrócić życie! Zbadaj się pod kątem anemii i odzyskaj energię do życia!

219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.
Jak często wykonywać badanie?
Zgodnie z zaleceniami lekarza.
Kobiety, które planują ciążę powinny wykonać takie badanie już w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko.
Jak przygotować się do badania chlorków w surowicy?
Do badania przystąp na czczo — zachowaj minimum 12-godzinną przerwę między ostatnim posiłkiem a pobraniem.
Badanie powinno być przeprowadzone w godzinach porannych, najlepiej między 7:00 a 10:00
Pół godziny przed pobraniem wypij szklankę wody.
Poinformuj personel wykonujący badanie o przyjmowanych lekach i suplementach.
Właściwości kwasu foliowego
Kwas foliowy – witamina niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za prawidłowe tworzenie się krwinek czerwonych. W ciąży pełni ważną funkcję w rozwoju tzw. cewy nerwowej, czyli pierwotnej postaci układu nerwowego. Ponadto bierze udział w syntezie składników DNA i RNA, przemianie homocysteiny, wytwarzaniu neurotransmiterów i białek. Metabolizm kwasu foliowego zależy od witaminy B12. Jej obecność jest konieczna do pełnego przyswojenia kwasu foliowego.
Kwas foliowy – norma
6 – 20 ng/ml.
Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Przyjmowanie metotreksatu (leku na łuszczycę).
Interpretacja wyników badania krwi
Obniżony poziom kwasu foliowego może wskazywać na zaburzenia flory bakteryjnej jelit, celiakię lub inne dolegliwości związane z ograniczonym wchłanianiem jelitowym bądź nieprawidłową dietę. Niski poziom kwasu foliowego naraża kobietę w ciąży na komplikacje oraz zaburzenia rozwoju płodu. W rzadkich przypadkach mutacja genu MTHFR wiąże się z niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego, przy jednoczesnym wzroście homocysteiny.
Wysoki poziom kwasu foliowego jest najczęściej wynikiem nadmiernej suplementacji i może skutkować uszkodzeniem systemu nerwowego lub uszkodzeniem płodu.