Kwas foliowy

Planujesz zostać mamą lub jesteś na początku ciąży? A może zmagasz się z anemią lub zaburzeniami wchłaniania? Warto wtedy sprawdzić poziom kwasu foliowego we krwi. Umów badanie, które nie wymaga od Ciebie wizyty w przychodni – krew pobierzesz w domu. Pomiń korki i kolejki, zbadaj się w komfortowych warunkach!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:33,73 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim, którzy chcą dbać o swoje zdrowie

Kobietom planującym ciążę

Osobom uzależnionym od alkoholu

Pacjentom zmagającym się z anemią

Pacjentom poddawanym dializom

Seniorom

Ciężarnym

Pacjentom z zaburzeniami wchłaniania, np. celiakią

Cierpiącym na łuszczycę, choroby nowotworowe lub przewlekłe choroby wątroby

Osobom po długotrwałej terapii lekami przeciwpadaczkowymi

Osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycą

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy badać poziom kwasu foliowego?

Za nadmiarem lub niedoborem kwasu foliowego we krwi mogą świadczyć takie objawy jak:

osłabienie i ciągłe poczucie zmęczenia,

suchy i czerwony język,

osłabienie mięśni,

problemy z koncentracją,

dezorientacja,

biegunka,

drażliwość,

duszności,

mrowienie w kończynach,

owrzodzenie jamy ustnej,

zaburzenia widzenia,

depresja,

zaburzenia pamięci,

osłabiony zmysł smaku,

kołatanie serca,

bóle głowy.

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1 dzień
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie kwasu foliowego w domu?

1
Zamawiasz online

Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.

2
My pobieramy Ci krew w domu

Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.

Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.

3
Wyniki odbierasz online

Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.

Dlaczego warto wykonać badanie?

Kwas foliowy, czyli witamina B9, to element niezbędny do poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka niezależnie od wieku. Jego kluczowa rola rozpoczyna się już na etapie życia płodowego i pozostaje ważna aż do ostatnich lat życia. Jego niedobór może przyczyniać się do anemii, miażdżycy, zakrzepicy, a nawet sprzyjać rozwojowi nowotworów lub demencji. Jak widzisz, związek ten wpływa na wiele aspektów zdrowia i jest ważny nie tylko dla kobiet w ciąży.

W przypadku ciężarnych kwas foliowy jest ważnym elementem tworzącym podwaliny układu nerwowego płodu. Jego niedobór zagraża poprawnemu rozwojowi dziecka i stwarza ryzyko takich wad rozwojowych jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa. Ponieważ to w 1. trymestrze ciąży mają miejsce najważniejsze podziały komórkowe, warto sprawdzić poziom kwasu foliowego jak najwcześniej, a najlepiej już na etapie planowania dziecka.

Sentence-neutral card icon
Zbyt niski poziom kwasu foliowego w organizmie ma wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale również choroby układu sercowo-naczyniowego lub niedokrwistość. Sprawdź kompleksowo swoje zdrowie – wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom kwasu foliowego i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Ciąża i macierzyństwo
479,00 zł
PAKIET BADAŃ PRZED CIĄŻĄ
ALT, ALAT (aminotransferaza alaninowa)

„Czy moja aktualna dieta daje mi wystarczająco sił, by zajść w ciążę i zapewnić przyszłemu dziecku zdrowie?” Badania zawarte w pakiecie dostarczą tego typu informacje! Wielu komplikacji w okresie ciąży i wad wrodzonych dziecka można uniknąć, dbając o odpowiedni poziom odżywienia organizmu i prowadząc zdrowy styl życia. Ponadto wykonanie badań pomaga ocenić, jak organizm kobiety radzi sobie z codziennym stresem i czy napięcie nerwowe nie jest przyczyną problemów, np. hormonalnych, które mogą utrudniać proces zapłodnienia i utrzymania ciąży. Z Pakietem możesz wykryć m.in. anemię, cukrzycę, choroby tarczycy i wątroby, a także choroby zakaźne, które mogą wpływać na płodność lub utrzymanie ciąży, a także rozwój płodu. Rozpoczęcie leczenia jeszcze przed zajściem w ciążę wzmacnia bezpieczeństwo ciąży oraz redukuje ryzyko powikłań. Wykonaj domowe badania krwi i śpij spokojnie!

Package preview image
Anemia i niedobory
139,00 zł
PAKIET BADAŃ NA ANEMIĘ
Ferrytyna

Czujesz się tak, jakby ktoś wyssał z Ciebie całą energię? Do tego masz bladą skórę, zimne stopy i dłonie, a włosy wychodzą garściami? Koniecznie zrób podstawowe badania krwi, bo to może być niedokrwistość! Pakiet Badań na Anemię zawiera parametry, których oznaczenie jest niezbędne w diagnostyce choroby. Nieleczona anemia prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży (zwiększa ryzyko poronienia i wad rozwojowych płodu) oraz seniorów – może realnie skrócić życie! Zbadaj się pod kątem anemii i odzyskaj energię do życia!

Package preview image
Dla dzieci
219,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA DZIECKA (1-3) Z KONSULTACJĄ
Bilirubina całkowita

Jako rodzic chcesz jak najlepiej dla swojego dziecka. Zapewniasz mu zajęcia i rozrywki, które rozwijają jego horyzonty, uczysz nawigacji we współczesnym świecie oraz dbasz o to, by był zdrowy. Warto upewnić się, czy od wewnątrz wszystko działa, jak należy, a dziecko ma zasoby do odpowiedniego rozwoju. Pakiet Badań dla Dziecka (1-3) identyfikuje niedobory kluczowe dla rozwoju młodego organizmu pierwiastków oraz pozwala stwierdzić choroby takie jak: anemia, czy alergia jeszcze przed wystąpieniem objawów. Wszystkie 9 badań wykonasz w znajomym i bezpiecznym otoczeniu ulubionych zabawek: w Waszym domu. W ramach pakietu otrzymujesz też możliwość skonsultowania wyników krwi ze specjalistą medycznym przez telefon lub czat.

Jak często wykonywać badanie?

Zgodnie z zaleceniami lekarza.

Kobiety, które planują ciążę powinny wykonać takie badanie już w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko.

Jak przygotować się do badania chlorków w surowicy?

 • Bullet image

  Do badania przystąp na czczo — zachowaj minimum 12-godzinną przerwę między ostatnim posiłkiem a pobraniem.

 • Bullet image

  Badanie powinno być przeprowadzone w godzinach porannych, najlepiej między 7:00 a 10:00

 • Bullet image

  Pół godziny przed pobraniem wypij szklankę wody.

 • Bullet image

  Poinformuj personel wykonujący badanie o przyjmowanych lekach i suplementach.

Sentence-positive card icon
Czas na badanie! Wyznacz datę i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego do swojego domu.

Właściwości kwasu foliowego

Kwas foliowy – witamina niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za prawidłowe tworzenie się krwinek czerwonych. W ciąży pełni ważną funkcję w rozwoju tzw. cewy nerwowej, czyli pierwotnej postaci układu nerwowego. Ponadto bierze udział w syntezie składników DNA i RNA, przemianie homocysteiny, wytwarzaniu neurotransmiterów i białek. Metabolizm kwasu foliowego zależy od witaminy B12. Jej obecność jest konieczna do pełnego przyswojenia kwasu foliowego.

Kwas foliowy – norma

6 – 20 ng/ml.

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Przyjmowanie metotreksatu (leku na łuszczycę).

Interpretacja wyników badania krwi

Obniżony poziom kwasu foliowego może wskazywać na zaburzenia flory bakteryjnej jelit, celiakię lub inne dolegliwości związane z ograniczonym wchłanianiem jelitowym bądź nieprawidłową dietę. Niski poziom kwasu foliowego naraża kobietę w ciąży na komplikacje oraz zaburzenia rozwoju płodu. W rzadkich przypadkach mutacja genu MTHFR wiąże się z niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego, przy jednoczesnym wzroście homocysteiny.

Wysoki poziom kwasu foliowego jest najczęściej wynikiem nadmiernej suplementacji i może skutkować uszkodzeniem systemu nerwowego lub uszkodzeniem płodu.

Sentence-positive card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Image