ASO, ilościowo

Badanie ASO potwierdza zakażenie bakterią Streptococcus pyogenes, odpowiedzialną za rozwój anginy i gorączki reumatycznej. Pomaga określić etap choroby oraz program leczenia i zapobiegania powikłaniom zakażenia paciorkowcem. Badanie jest również przydatne w diagnostyce ostrego zapalenia wsierdzia i ostrego zapalenia kłębuszkowego nerek. Ogranicz ekspozycję na patogeny – wykonaj badanie we własnym domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:12,35 zł

Komu polecamy to badanie?

Osobom, które mają objawy anginy

Dzieciom z długo utrzymującymi się objawami anginy

Pacjentom z podejrzeniem szkarlatyny lub chorób reumatycznych, ostrego zapalenia gardła, zapalenia płuc lub zakażeń skóry

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, seniorów i kobiet w ciąży. Zastąpienie pakowania do auta, stania w korkach i kolejkach oczekiwaniem wizyty mobilnego specjalisty medycznego to komfort, większy spokój i oszczędność czasu. Umów wizytę już teraz!

Kiedy wykonać badanie ASO?

Wykonaj badanie, gdy doświadczasz takich objawów jak:

silny ból gardła, wyraźnie odczuwalny przy przełykaniu śliny lub pokarmów;

bóle mięśniowo-stawowe;

obecność owrzodzeń na błonie śluzowej jamy ustnej;

gorączka;

przekrwienie migdałków i tylnej ściany gardła;

nudności i wymioty;

zapalenie stawów po jednej stronie ciała;

zmiany skórne;

wahania nastroju;

kaszel, chrypka, ból i zaczerwienienie gardła;

bóle głowy;

biegunka;

zapalenie spojówek;

powiększenie szyjnych węzłów chłonnych;

pojawienie się tzw. osutki skórnej, czyli wykwitów skórnych (nasilenie i ostateczny wygląd osutki może być różny);

zapalenie serca;

duszności;

mimowolne ruchy mięśni twarzy, rąk lub nóg.

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1 - 2 dni robocze
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie ASO w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie ASO w domu?

Angina może pojawić się z dnia na dzień i skutecznie wyrwać z życia na najbliższe dni. To choroba zakaźna, dlatego kiedy pojawi się w Twoim domu, należy zachować szczególną ostrożność i dbać o swoją odporność oraz higienę osobistą. Nieleczona lub zignorowana grozi powikłaniami, takimi jak: ropień okołomigdałkowy, ropień zagardłowy, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów, gorączka reumatyczna, ostre zapalenie nerek, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie tęczówki lub skóry.

ASO pomaga też zróżnicować RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) od gorączki reumatycznej, która zwykle dotyka dzieci w wieku 6 – 15 lat. Stanowi powikłanie po niewyleczonej anginie. Reumatogenne działanie paciorkowców Streptococcus może zostać zaobserwowane dopiero po kilku tygodniach od przejścia anginy, a czasami nawet… po 7 miesiącach od zakażenia!

Badanie krwi ASO służy diagnostyce w.w. chorób i wspiera w identyfikacji powikłań. Możesz wykonać je w domu – to bezpieczny sposób, dzięki któremu ograniczysz ekspozycję na inne patogeny. Jeśli infekcja dotknęła Twoje dziecko, to również taka forma badania, która nie wzbudza tak wiele niepokoju jak często sterylne punkty pobrań. Jak wygląda badanie ASO u dzieci w domu?

 1. Pobranie odbywa się w znajomych warunkach domowych.
 2. Do testów alergicznych u niemowląt specjalista medyczny może pobrać krew z piętki lub główki malucha, a u starszych dzieci: z palca.
 3. Na pobranie krwi u dziecka specjalista medyczny może przeznaczyć aż pół godziny: może to być czas na poznanie pociechy i zyskanie jego zaufania lub pytania od rodziców.
 4. Każdy dzielny pacjent otrzymuje odznakę!
Sentence-neutral card icon
Na jednej wizycie mobilnego specjalisty medycznego w Twoim domu możesz przebadać nawet 3 osoby! Nie trać czasu: zbadaj całą rodzinę na jednej wizycie!

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Zdrowie ogólne
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Konsultacja wyników uPacjenta

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu!

Package preview image
Zdrowie ogólne
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
anty-TG anty-TPO

Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!

Package preview image
Zdrowie ogólne
269,00 zł
Pakiet badań dla dziecka (4-10)
Bilirubina całkowita

Czy Twoje dziecko ma wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju? Sprawdź, wykonując pakiet badań krwi, który sprawdzi zasoby młodego organizmu do wzrostu i nauki nowych umiejętności. Badania w Pakiecie pozwalają także na określenie ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych w przyszłości takich jak: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie czy miażdżyca. Zbadaj dziecko w komfortowych warunkach własnego domu i skonsultuj wyniki ze specjalistą.

Jak często wykonywać badanie?

Kiedy występuje podejrzenie zakażenia przez Streptoccocus pyogenes, które daje się we znaki m.in. anginą, gorączką reumatyczną, zapaleniem nerek, zapaleniem stawów..

Jak przygotować się do badania ASO?

 • Bullet image

  Badanie ASO możesz wykonać o każdej porze dnia.

 • Bullet image

  Na badaniu nie musisz być na czczo.

 • Bullet image

  Przyjdź na badanie wypoczęty i zrelaksowany.

 • Bullet image

  30 min przed badaniem warto wypić szklankę wody. To znacznie ułatwi proces pobrania krwi.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów przyjazd mobilnego specjalisty medycznego i zbadaj się w komfortowy sposób, bez wychodzenia z domu.

Badanie ASO – co to jest?

Badanie ASO sprawdza obecność przeciwciał przeciw paciorkowcom hemolizującym grupy A (Streptococcus pyogenes). Są to bakterie odpowiedzialne przede wszystkim za anginę.

ASO – norma

Normy ASO u dorosłych: <200
U dzieci: <100

Za podwyższone uważa się wynik ASO > 250 IU/ml u dorosłych, > 330 UI/ml u dzieci.

Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

 • Zbyt wczesne wykonanie badania: przeciwciała są wykrywalne po 1 – 3 tygodnie po zakażeniu.
 • Lipemia.
 • Hemoliza

Interpretacja wyników

Podwyższone ASO u dorosłych i dzieci może świadczyć o aktywnej lub przebytej anginie, jak również (rzadziej) zapaleniu węzłów chłonnych, liszajcu, różyczce, zapaleniu naczyń limfatycznych czy zapaleniu ucha środkowego, zapaleniu zatok.

Około 5% zdrowych ludzi ma miano ASO stale podwyższone.

Sentence-neutral card icon
Warto pamiętać, że przeciwciała powstają w wyniku kontaktu z patogenem. Szczytową wartość antygeny ASO mają zyskać ok. 3. – 6. tygodnia zakażenia, a potem stopniowo spadają. Po ok. 6 miesiącach ich poziom wraca do normy. Dlatego nie stresuj się, jeśli Twój wynik nieznacznie odbiega od normy: być może najgorsze masz już za sobą! Skonsultuj się ze specjalistą, który nakreśli dalsze postępowanie przy wysokim ASO.
Zinterpretuj wyniki krwi ze specjalistą online