Odkrycie Polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pomogło stworzyć badanie krwi pozwalające szybko określić ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Dzięki temu możliwa była szybsza, stanowcza reakcja na zakażenie koronawirusem u osób podatnych na poważne objawy.
Polscy naukowcy odkryli, że obecność genu związanego z chromosomem 3 ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci chorego. Według profesora Moniuszki może go mieć nawet 14% Polaków. W Europie ten wariant genowy występuje pośród 8-9% populacji, w Indiach ok. 27%, zaś w bardzo niewielkim stopniu w Azji Wschodniej i Ameryce Łacińskiej.
Czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu koronawirusa
Badanie rozszerzyło listę czynników powodujących ciężki przebieg koronawirusa. Odkrycie Polaków jest bardziej znaczącym wskaźnikiem niż choroby współistniejące. Jak podkreśla profesor Moniuszko, prowadzący badanie, fakt ich wystąpienia nie jest aż tak istotny, jak kwestia profilu genetycznego.
Aktualnie określa się 4. czynniki definiujące ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19:
- zaawansowany wiek,
- otyłość i nadwaga,
- płeć męska,
- geny.
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Wybierz badania, datę i adres pobrania.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Pakiet nowotwory u kobiet - badania genetyczne rozszerzone
2 badań + konsultacja wyników
Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór wśród kobiet. Jeśli wśród Twoich bliskich są kobiety, które usłyszały taką diagnozę, zwłaszcza przed 50.
cena od: 1529,00 zł
Odkrycie miało wpływ na lepsze zarządzanie pandemią
Nowa wiedza pomogła zidentyfikować osoby o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu koronawirusa. Badacze dążyli do tego, by test genowy był szeroko dostępny. Dzięki niemu m.in. pracownicy SOR będą mogli przebadać przyjmowanych pacjentów i podejmować odpowiednie kroki już w momencie przyjęcia chorego. Jak podkreśla Minister Zdrowia Adam Niedzielski, odkrycie Polskich naukowców pomogło “lepiej zarządzać COVID-19”.
Badania genetyczne z krwi pomagają określić ryzyko innych chorób
Warto podkreślić, że badania genetyczne już teraz pomagają określić ryzyko innych chorób, np. raka piersi, jajnika lub prostaty. Profilaktyczne badania w tym zakresie pozwalają wprowadzić działania zapobiegające w przypadku występowania ryzyka zachorowania. Zbadaj się bez wychodzenia z domu, w ulubionym fotelu: zamów badania BRCA1 i BRCA2 określające ryzyko raka piersi i jajnika.
Jesteśmy dumni z rodaków, którzy przyczynili się do walki z pandemią koronawirusa. Wierzymy, że odkrycie genu odpowiedzialnego za ciężki przebieg COVID-19 poszerzy wiedzę naukowców i przyczyni się do przełomowych rozwiązań w leczeniu tej choroby.