placeholder-cover
Zdjęcie poglądowe

Grupa krwi z kartą identyfikacyjną

Zabezpiecz się na wszelki wypadek – wyrób kartę identyfikacyjną grupy krwi. To oficjalny dokument, który wygląda jak dowód osobisty i ma poświadczenie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. W przypadku, gdy nagle będziesz potrzebować szybkiej transfuzji, możesz otrzymać pomoc szybciej! Poznaj swoją grupę krwi i otrzymaj oficjalny dokument.

Cena badania od:  
94,05 zł
Kiedy przydaje się Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi (KIGK)?

Swoją grupę krwi warto znać niezależnie od okoliczności. Jednak w przypadku konieczności wykonania transfuzji krwi, dla lekarza wiarygodne potwierdzenie grupy krwi musi być poparte odpowiednim dokumentem, np. KIGK. Ponadto znajomość własnej grupy krwi przydaje się wtedy, gdy:

  • bullet
    chcesz oddać krew,
  • bullet
    jesteś przed zabiegiem chirurgicznym,
  • bullet
    niedługo będziesz rodzić.
  • bullet
    planujesz z partnerem(-ką) ciążę,
  • bullet
    jesteś przed zabiegiem in vitro;
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Materiał do badania:

krew żylna

Metoda badania:

automatyczna mikrokolumnowa

Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:

3 – 10 dni

Okres ważności wyników:

bezterminowo

Pobranie krwi w domu pacjenta

Jak sprawdzić grupę krwi w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto posiadać kartę identyfikacyjną grupy krwi?

Posiadanie karty grupy krwi ułatwia czynności pozwalające na ratowanie życia i zdrowia w sytuacjach, w których każda minuta jest na wagę złota (po wypadku, w trakcie krwotoku czy nagłego urazu). Dzięki Karcie Identyfikacyjnej lekarz może pominąć procedurę oznaczania grupy krwi i natychmiast zamówić zgodną z biorcą krew. Szacuje się, że KIGK pozwala skrócić czas przygotowania krwi do transfuzji aż o 90 minut.

Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie potrzebował pilnej transfuzji krwi czy zabiegu chirurgicznego, dlatego dobrze jest wyrobić KIGK i nosić ją przy sobie — np. w portfelu.

Wyrobienie Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi polecane jest osobom zmotoryzowanym — kierowcom samochodów i motocykli. Co roku na polskich drogach dochodzi do niebezpiecznych kolizji, w następstwie których zdrowie i życie tracą tysiące osób. KIGK pomaga przyspieszyć procedury medyczne w takich sytuacjach, tym samym zwiększając szansę na uratowanie życia i powrót do zdrowia osoby poszkodowanej.

KIGK może przydać się również kobietom w ciąży w przypadku konieczności nagłej wizyty u lekarza czy na oddziale położniczym. Dzięki krewkarcie przyszła mama uniknie stresu związanego z powtarzaniem badania na grupę krwi.

Pamiętaj, że na jednej domowej wizycie specjalisty medycznego możesz zbadać nawet 3 osoby. Zabezpiecz całą rodzinę na wszelki wypadek i poznajcie swoją grupę krwi. Zaoszczędź na koszcie dojazdu!

Jak często badać grupę krwi?

Zmiana swojej grupy krwi w ciągu życia nie jest mało prawdopodobna – jedyna ewentualność istnieje po przeszczepie szpiku kostnego. Badanie wystarczy wykonać raz.

Badanie grupy krwi – przygotowanie

  • bullet image item #0

    Badanie możesz wykonać o każdej porze dnia.

  • bullet image item #1

    Na badaniu grupy krwi nie musisz być na czczo.

  • bullet image item #3

    UWAGA! Na wizycie domowej poinformuj specjalistę, w którym punkcie pobrań partnera Diagnostyka chcesz odebrać kartę grupy krwi. Karta nie jest wysyłana pocztą, po odbiór należy się zgłosić osobiście z dowodem osobistym lub poprosić o odbiór bliską osobę, przygotowując dla niej podpisane upoważnienie.

Do dzieła! Zamów badanie, usiądź w swoim ulubionym fotelu i oczekuj mobilnego specjalisty medycznego.

Badane parametry

Do oznaczenia grupy krwi wykorzystuje się opis AB0, który określa, czy na krwinkach są obecne antygeny A lub/i B, oraz czy w surowicy krwi znajdują się przeciwciała przeciwko nieobecnemu antygenowi.

Poza układem AB0 analizowana jest także obecność we krwi pacjenta tzw. układu grupowego Rh. Składa się on z 56 antygenów, z których najsilniejszym jest antygen D. Rutynowe oznaczenie czynnika Rh sprowadza się do wykazania obecności lub braku antygenu D (odpowiednio: RhD+ lub RhD-) na badanych krwinkach czerwonych za pomocą surowicy wzorcowej, zawierającej przeciwciała anty-D.

W ramach grupy krwi są też oznaczane przeciwciała odpornościowe. Są one produkowane przez ustrój w ramach mechanizmu obronnego, jako odpowiedź na obcy immunogen (obcy antygen krwinek czerwonych). Przeciwciała skierowane do antygenów układu Rh zazwyczaj powstają w odpowiedzi na kontakt z krwinkami czerwonymi podczas ciąży i porodu lub podczas transfuzji.

Karta Identyfikacyjna wydawana jest na podstawie badań krwi z dwóch różnych pobrań. Próbki te są analizowane niezależnie według standardowej procedury oznaczania grupy krwi przedstawionej poniżej. Badanie grupy krwi przeprowadza się dwiema metodami: automatyczną (przy wykorzystaniu odpowiedniego aparatu) oraz manualną. W obu przypadkach proces oznaczania grupy krwi opiera się na obserwacji zjawiska aglutynacji – sklejania erytrocytów, do którego dochodzi w wyniku kontaktu antygenów znajdujących się na krwinkach czerwonych z surowicą – zawierającą określone przeciwciała przeciwko tym antygenom.

Dowiedz się więcej o grupach krwi.

Wyniki grupy krwi

Na wyniki grupy krwi będziesz czekać maksymalnie 10 dni. Na druku zobaczysz oznaczenie grupy krwi według opisanych wyżej symboli. Krewkartę odbierzesz w wybranym punkcie Diagnostyki za potwierdzeniem tożsamości – weź ze sobą dowód osobisty!

Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.
Newsletter illustration

Zniżki dla subskrybentów! Zapisz się na newsletter i otrzymaj atrakcyjny rabat.

© 2024 uPacjenta