Komu polecamy to badanie?
Pacjentom z podejrzeniem zawału serca
Leczącym się statynami, fibratami lub neuroleptykami
Osobom regularnie uprawiającym sport
Kiedy badać poziom kinazy kreatynowej?
Wykonaj pomiar CK, jeśli doznałeś kontuzji lub dotykają Cię objawy takie jak np.:
ból w klatce piersiowej,
ból i tkliwość mięśni,
osłabienie mięśni,
zaburzenia równowagi.
duszności,
drgawki,
ciemny mocz,
Jak wykonać badanie CK w domu?
Zamawiasz online
Kliknij „Zamów “ i wybierz dogodny termin.
My pobieramy Ci krew w domu
Zamiast stać w kolejce, oczekuj specjalisty medycznego w ulubionym fotelu! Zapewniamy komfort i bezpieczeństwo pobrania.
Pobrane próbki zabezpieczane są w specjalnym coolboxie. Dzięki temu transport materiałów do laboratorium jest bezpieczny.
Wyniki odbierasz online
Wyniki odbierasz online, w tramwaju, pracy lub domu. Jeżeli będziesz mieć problem z interpretacją wyników - pomożemy.
Dlaczego warto wykonać badanie kinazy kreatynowej?
Kondycja mięśni definiuje nasze możliwości ruchowe, a zatem to, w jakim stopniu możemy angażować się w sport, zabawę z dziećmi, a nawet tak prozaiczne czynności, jak zakupy lub wchodzenie po schodach. Najważniejszy mięsień, serce, pompuje krew i pomaga doprowadzić ją do pozostałych narządów. Kiedy jego część obumiera, może dojść nawet do śmierci. Badanie kinazy kreatynowej (CK) pozwala na określenie, czy doszło do urazu oraz na monitorowanie leczenia.
Zyskaj szerokie spojrzenie na zdrowie

159,00 zł
PAKIET BADAŃ NA SERCE
Nieinwazyjne badania na serce z krwi – i to we własnym domu, bez stania w kolejkach, szumu ludzi dookoła i stresu? Tak, to możliwe! Pakiet Badań na Serce to aż 6 markerów sercowych, które ocenią kondycję tego ważnego mięśnia oraz określą ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wykrycie nieprawidłowości w badaniach zawartych w pakiecie pozwala na wcześniejsze zarysowanie poziomu ryzyka wystąpienia chorób sercowych i wprowadzenia zmian w swoim stylu życia, które zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania. Zdrowe serce to siły na zabawy z dziećmi i wnukami, a także ulubioną aktywność fizyczną – nie rezygnuj z nich. Umów przyjazd specjalisty medycznego. Pakiet kardiologicznych badań krwi powinny wykonać osoby znajdujące się w grupie ryzyka wystąpienia chorób sercowych: osoby z nadwagą, palące nałogowo, prowadzące siedzący tryb życia oraz mające w swojej rodzinie przypadki chorób sercowo-naczyniowych, jak również osoby, u których postawiono już diagnozę takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zespół metaboliczny w celu monitorowania stanu zdrowia oraz określenia skuteczności wprowadzonego leczenia.

369,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA AKTYWNYCH (PODSTAWOWY)
Uprawiasz regularnie sport lub planujesz zacząć to robić? Sprawdź swoją gotowość do ćwiczeń! Z pakietem szczegółowo ocenisz kondycję swojego organizmu i przygotujesz go do zintensyfikowanej aktywności fizycznej, sprawdzisz też stężenie markerów zmęczeniowych. Badania krwi wykonasz w domu – zaoszczędzony czas możesz poświęcić na poranny trening! Zmuszanie organizmu do dużego wysiłku fizycznego może prowadzić do kontuzji oraz ryzyka wystąpienia schorzeń i chorób. Badania w Pakiecie pozwalają na ocenę parametrów związanych ze zwiększoną pracą mięśni oraz bardziej intensywnym obciążeniem układu sercowo-naczyniowego, co jest związane z regularnym uprawianiem sportu. Sprawdzają również metabolizm oraz stężenie kluczowych dla aktywnego trybu życia pierwiastków takich jak żelazo, witamina D czy elektrolity.

669,00 zł
PAKIET BADAŃ DLA AKTYWNYCH (ROZSZERZONY)
Planujesz zacząć regularne treningi i potrzebujesz wsparcia w ułożeniu diety lub chcesz dowiedzieć się, czy Twój organizm jest gotowy na zwiększoną aktywność? A może już teraz ćwiczysz wiele godzin w tygodniu i chcesz sprawdzić siły swojego organizmu? Pakiet Badań dla Aktywnych (rozszerzony) to zestaw dla Ciebie! Wykonaj badania krwi w domu, a zaoszczędzony czas przeznacz na poranną aktywność. Pakiet może być wykonywany nie tylko przez profesjonalnych i amatorskich sportowców, ale także osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną lub po prostu w kompletny sposób zweryfikować kondycję swojego organizmu. Badania zawarte w Pakiecie pozwalają sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych układów (krwionośnego, kostno-mięśniowego, hormonalnego, pokarmowego) oraz na wczesnym etapie rozpoznać problemy zdrowotne – zarówno te krótkotrwałe (infekcje), jak i mające charakter przewlekły (cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie).
Jak często wykonywać badanie?
Według zaleceń lekarza.
Przygotowanie do badania kinazy kreatynowej
Bądź na czczo. Ostatni posiłek zjedz 12 godzin przed pobraniem krwi.
30 minut przed badaniem wypij szklankę wody.
Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed badaniem.
Przed pobraniem nie przyjmuj zastrzyków domięśniowych. Skonsultuj z lekarzem przyjmowane leki.
Co to jest badanie CK?
Kinaza kreatynowa (CK, CPK) to enzym występujący w tkankach i komórkach o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, takich jak mięśnie szkieletowe, serce, mózg, jak również w plemnikach lub komórkach siatkówki oka. Zwykle poziom CK jest niski, jednak gdy dojdzie do uszkodzenia wymienionych tkanek (np. w wyniku zawału serca, zapalenia mięśni czy kontuzji), kinaza kreatynowa zostaje uwolniona w większych ilościach do krwiobiegu. Badanie CK można uznać za marker zmęczeniowy, ponieważ wzrasta też podczas intensywnego wysiłku.
Kinaza kreatynowa – norma
Norma CK u mężczyzn: 24 – 195 IU/l
Norma CK u kobiet: 24 – 170 IU/l
Kinaza kreatynowa u dzieci: 24 – 250 IU/I
Normy mogą różnić się między laboratoriami i są zależne od metody analizy próbki.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem.
- Zastrzyki domięśniowe.
- Zbyt wczesne wykonanie badania – poziom CK wzrasta ok. 2 dni po urazie.
Interpretacja wyników
Kinaza kreatynowa podwyższona może być oznaką postępującej dystrofii mięśniowej, zapalenia mięśni, zapalenia wielomięśniowego, zapalenia skórno-mięśniowego, rozpadu mięśni prążkowanych (rabdomioliza), urazu, chorób mięśnia sercowego, choroby wieńcowej, zawału, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia lub niedoczynności tarczycy. Przyczyną wysokiego CK może być także niedawno odbyty zabieg chirurgiczny, zatrucie alkoholem lub wysiłek fizyczny podjęty przed badaniem.
Niskie CK występuje rzadko i ma związek z chorobą alkoholową wątroby lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.