Rak jądra to stosunkowo rzadki nowotwór, który zwykle dotyka mężczyzn przed 40. r.ż. Czy to prawda, że guz na jądrze może być objawem tej choroby? Jak rozpoznać raka jąder i które badania wykonać? Jak wygląda leczenie raka jądra? Jak samodzielnie badać jądra i zapobiegać nowotworowi? Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule!
Rak jądra – objawy
Rak jąder nie boli. Pierwszym objawem, jaki zwykle zauważa pacjent, jest niebolesny guz na jądrze, stwardnienie jądra, obrzęk lub uczucie ciężaru, rozpierania lub ogólnego dyskomfortu w tym obszarze. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie powiększone i twarde jądro – porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu.
Czasami pacjent może doświadczać także:
- bólu podbrzusza,
- bólu pleców,
- krwioplucia,
- powiększenia węzłów chłonnych nadobojczykowych,
- obustronnego powiększenia się piersi.
Jak rozpoznać raka jąder, czyli diagnostyka nowotworu
W pierwszej kolejności lekarz sam musi potwierdzić istnienie guzka. Jeśli badanie palpacyjne potwierdzi jego istnienie, kieruje na badanie USG oraz badania krwi.
Badania krwi, które są zarazem markerem raka jądra, to:
- Badanie beta-HCG – czyli tzw. test ciążowy z krwi. W przypadku nowotworu beta-HCG wytwarzane jest przez komórki rakowe, stąd szerokie zastosowanie tego badania w diagnostyce raka jądra. Poziom beta-HCG u mężczyzn nie powinien przekraczać 2 mlU/ml.
- AFP – to marker wielu nowotworów, w tym także jądra. Później może być także wykonywane w celu monitorowania postępów leczenia.
Rak jąder – leczenie
Czy rak jądra jest wyleczalny? Tak, zwłaszcza kiedy jest rozpoznany we wczesnym stadium. Jednak niezależnie od fazy choroby w momencie diagnozy, pierwszym krokiem leczenia nowotworu jest amputacja jądra wraz z wycięciem powrózka nasiennego.
W dalszym etapie terapii stosuje się chemioterapię lub leczenie promieniowe. W bardziej zaawansowanych stadiach może być konieczna operacja w obrębie brzucha.
Rak jądra – rokowania
Rak jądra – przyczyny
Przyczyny raka jądra nie są do końca jasne. Jednak specjaliści wyróżnili czynniki ryzyka tego nowotworu:
- Wiek – ponad 50% pacjentów ma 20-45 lat.
- Wnętrostwo, czyli wada rozwojowa u noworodków, w której jedno lub oba jądra umieszczone są w jamie brzusznej bądź kanale pachwinowym, zamiast w mosznie. Ponieważ zwykle wnętrostwo jest leczone po narodzinach, wielu mężczyzn może nie wiedzieć, że go doświadczyli.
- Historia rodzinna nowotworu.
- Rasa – więcej nowotworów raka jądra obserwuje się u mężczyzn rasy białej.
Profilaktyka raka jądra, czyli zacznij samodzielnie badać swoje jądra!
Każdego miesiąca możesz sprawdzać stan swoich genitaliów w bardzo prosty i… przyjemny sposób. Jak badać jądra samodzielnie?
- Weź kąpiel i odpręż się – badanie będzie prostsze.
- Chwyć jedno jądro obiema dłońmi. Obracaj je pomiędzy kciukiem a pozostałymi palcami. Zdrowe jądro jest gładkie, a samobadanie – bezbolesne.
- Powtórz procedurę po drugiej stronie.
- Nie przejmuj się, jeśli jedno jądro jest większe od drugiego. To normalne – wielu mężczyzn tak ma!
- Jeśli zauważysz zgrubienia lub zmiany w wyglądzie – nie panikuj. To nie musi być rak – zmiany w miejscach intymnych mogą być także spowodowane np. przez niektóre choroby przenoszone drogą płciową, np. kiłę. Porozmawiaj o swoich spostrzeżeniach ze specjalistą!
Aby zapobiegać nowotworom, warto prowadzić zdrowy tryb życia, który uwzględnia:
- zdrowe odżywianie, najlepiej dietę przeciwzapalną;
- regularną aktywność fizyczną – minimum 150 min tygodniowo;
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała, czyli BMI poniżej 25;
- coroczne badania profilaktyczne.
Życzymy dużo zdrowia, a w razie wątpliwości zdrowotnych – służymy pomocą w postaci Konsultacji medycyny stylu życia.
Natalia Kryger
Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.
Pokaż więcej
mgr Patryk Rosa
Swoje doświadczenie w pracy diagnosty zbierał w pracowni serologii transfuzjologicznej oraz pracowni cytogenetycznej. Tytuł magistra uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Stara się poszerzać swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach oraz kursach. Diagnostyka laboratoryjna jest dziedziną medycyny, która dynamicznie się rozwija oraz jest istotnym elementem postępowania diagnostycznego, dlatego uważa, że systematyczne wykonywanie badań laboratoryjnych może wspomóc pacjentów we wczesnym wykrywaniu chorób oraz wspierać w utrzymaniu zdrowego stylu życia.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie199,00 zł
PAKIET MARKERÓW NOWOTWOROWYCH DLA MĘŻCZYZN
Regularne badania markerów nowotworowych pozwolą na ocenę oraz monitorowanie skuteczności leczenia, pomogą też w diagnozie. Wykonaj badania w domu i ogranicz stres!