
Nie wiesz, jak badać jajka? To łatwe!
Wystarczy, że się trochę podotykasz. Wiesz, jak wtedy, gdy się… myjesz. Kobiety też tak robią, tylko że z piersiami. One mogą, a Ty nie? No właśnie! Moszna w dłoń!
- Weź kąpiel i daj jajkom się odprężyć! Badanie będzie prostsze.
- Złap jedno jajko obiema dłońmi. Obracaj jajko pomiędzy kciukiem a pozostałymi palcami.
- Jajko powinno być gładkie, a samobadanie - bezbolesne.
- Jeśli zauważysz zgrubienia lub zmiany w wyglądzie - nie panikuj. Po prostu weź jajko do lekarza.
- Pamiętać, aby zatroszczyć się o oba jajka. Zbadaj je dokładnie!
- Jedno jajko jest większe? To normalne - wielu mężczyzn tak ma!
Nie myśl tylko, że możesz być za stary na taką zabawę. Jajka bada każdy prawdziwy facet - i to co miesiąc. Prostatę zresztą też powinieneś sprawdzać. Zwłaszcza, jeśli masz powyżej 45 lat.
Co jeszcze lubią Twoje jajka?
Co 2-3 lata każdy mężczyzna powinien poddawać się badaniu jąder u lekarza. Warto wiedzieć, że istotną rolę w profilaktyce i wczesnej diagnostyce nowotworu jąder odgrywa USG. Badanie pozwala ocenić stan nie tylko jąder, ale także całego worka mosznowego. Jest całkowicie bezbolesne, bezpieczne i trwa do kilkunastu minut.
Ale jajka lubią też badania laboratoryjne. AFP, podjednostka beta hCG, LDH to markery, które wykonuje się w diagnostyce nowotworu jądra. Z kolei by sprawdzić stan prostaty, warto skontrolować poziom PSA, wykonując:
- PSA całkowity - to badanie dobrze jest wykonywać regularnie, raz w roku. Stanowi formę testu przesiewowego, który pozwoli na wczesne wykrycie raka prostaty.
- PSA panel (PSA,FPSA, wskaźnik FPSA/PSA) - badanie polega na wyliczeniu stosunku PSA wolnego (fPSA) do PSA całkowitego (tPSA) we krwi, w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia raka prostaty.
A jeśli chcesz dopieścić nie tylko jajka i ich okolice ? możesz wykonać pakiet onkologiczny i sprawdzić się pod kątem rozmaitych nowotworów. Płuca, wątroba i trzustka przybiją Ci piątkę - dzięki badaniom możesz uniknąć nowotworów właśnie tych narządów. A dla tych, co lubią wiedzieć więcej i chcą czuć się troskliwie zaopiekowani, mamy pakiet nowotworowy rozszerzony, zawierający badania genetyczne oceniające predyspozycje do nowotworów.
Masz możliwość, aby zadbać nie tylko o swoje jajka? Jeśli jesteś przedsiębiorcą, managerem lub specjalistą do spraw HR, sprawdź naszą aktualną ofertę Movember dla firm.
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
O profilaktyce nowotworów jądra i prostaty bez jaj
Po co mówimy o tym wszystkim? Głównie dlatego, że nowotwory to podstępne bestie. Head of Science w uPacjenta, dr Jakub Chwiećko, mówi o nich tak:
Przypadki nowotworów jądra obecnie stanowią 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn. Wydaje się to niewiele, jednak w grupie wiekowej 20-44 lata to właśnie rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Jeśli zaś chodzi o raka prostaty, jest on najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn oraz plasuje się na drugim miejscu pod względem ilości zgonów (zaraz po raku płuca). Jak zatem widzimy, temat nie jest błahy - nowotwory stanowią realne zagrożenie dla populacji męskiej, zarówno w grupie wiekowej do 40. roku życia, jak i powyżej tej granicy. Optymizmem napawają statystyki dotyczące wyleczalności. W przypadku wcześnie wykrytego, ograniczonego raka jądra to prawie 100%, a w przypadku raka prostaty - ponad 90%. Dlatego tak ważne jest samobadanie, niebagatelizowanie objawów, badania laboratoryjne oraz konsultacje ze specjalistami. Panowie - wszystko w Waszych rękach!
Panowie - mamy nadzieję, że czujecie się zmotywowani do tego, by działać w trosce o swoje zdrowie. A jeśli czytają nas Panie - podsuńcie nasze porady ukochanym mężczyznom. Nawet, jeśli nie potraktują tematu do końca poważnie, być może poczują impuls do choćby małej zmiany.