
Koronawirus – jakie są objawy?
Kiedy możesz zauważyć pierwsze objawy zakażenia?
Badania na koronawirusa – kiedy należy je wykonać?
Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny badania na występowanie wirusa SARS-CoV-2 należy wykonać w kilku sytuacjach. Po pierwsze, gdy pacjent posiada trzy objawy ostrej infekcji układu oddechowego (duszność, gorączka i kaszel) i gdy przebywał albo nadal przebywa w obszarze transmisji wirusa i nieznane jest pochodzenie jego objawów. Po drugie, badania na koronawirusa powinny być wykonane, gdy występuje przynajmniej jeden objaw ostrej infekcji, nie wiadomo, gdzie upatrywać jego źródła, a pacjent miał kontakt z osobą zakażoną lub z pracownikami zdrowia, którzy mogli mieć styczność z chorym. Trzecią sytuacją jest występowanie objawów ciężkiej infekcji układu oddechowego u pacjenta, który przebywa w szpitalu i u którego nieznana jest etiologia choroby. Co ważne, wirus SARS-CoV-2 rozpoznawany jest w warunkach laboratoryjnych przez diagnostów laboratoryjnych, którzy analizują próbki w specjalnie stworzonych do tego warunkach.
Jak się przygotować do badania na koronawirusa? O czym musisz pamiętać?
Badanie w formie wymazu
Zrealizuj wymaz z dróg oddechowych RT-PCR
Badania na przeciwciała koronawirusa
Test antygenowy
Test antygernowy to szybki test przesiewowy, który umożliwia otrzymanie wyniku do kilkunastu minut. Jego skuteczność wynosi 80%. Materiał do badania pobierany jest z dróg oddechowych pacjenta podobnie jak w przypadku wymazu RT-PCR.
Wykonaj test antygenowy
Jak przygotować dziecko na badania na koronawirusa?
Zapewnij dziecku komfort psychiczny
Powiadom personel medyczny o szczególnych potrzebach dziecka
Dopóki nie uzyskasz wyniku badań na koronawirusa, zachowaj izolację i postaraj się nie kontaktować z innymi ludźmi. Pozostań w domu, do momentu, gdy nie będziesz mieć pełnej wiedzy na temat swojego stanu zdrowia. Wyniki testów na przeciwciała oraz wymazów PCR możesz odebrać na stronie www.wyniki.diag.pl do kilku dni po realizacji pobrania.