PPJ (ANA1) met. IIF, test przesiewowy

Jeśli bolą Cię stawy lub w Twojej rodzinie występowały jakiekolwiek choroby o podłożu autoimmunologicznym, koniecznie wykonaj badanie PPJ (ANA1). To test przesiewowy, jedno z ważniejszych badań na reumatyzm, którego wynik pozwala nakreślić dalszą diagnostykę. Zbadaj się bez wychodzenia z domu!

Zobacz pełny opis

Cena badania od:45,32 zł

Komu polecamy to badanie?

Wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy chcą zadbać o swoje stawy

Osobom, u których w rodzinie występują lub występowały choroby o podłożu autoimmunologicznym

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla seniorów, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi i tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy wykonać badanie PPJ (ANA1)?

Wykonaj badanie PPJ (ANA1), jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:

ból stawów;

ból mięśni;

problemy z poruszaniem się;

gorączka lub stan podgorączkowy;

wysypka obejmująca inne partie ciała, która nasila się w wyniku ekspozycji na słońce;

brak apetytu;

chudnięcie;

deformacja stawów (w zaawansowanych chorobach reumatycznych).

obrzęk i sztywność stawów;

bóle pleców i szyi;

ogólne osłabienie organizmu;

czerwona wysypka na twarzy obejmująca nos i policzki tzw. rumień w kształcie motyla;

opuchnięcie i bladość skóry palców dłoni lub stóp;

suchość oczu;

problemy z pamięcią i koncentracją;

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-5 dni roboczych
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie PPJ (ANA1) w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie?

PPJ (ANA1) jest jednym z pierwszych badań, jakie wykonuje się w diagnostyce wielu chorób o podłożu autoimmunologicznym. Badanie pozwala wykryć choroby tkanki łącznej (kolagenozy) takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), toczeń i wiele innych. Test PPJ (ANA1) ma szczególne znacznie w przypadku diagnostyki tocznia – dodatni wynik badania występuje aż u 98% chorych.

Na „reumatyzm” choruje w Polsce nawet 10 mln osób. Choroby tkanki łącznej mogą mieć różny przebieg, jednak ich cechą wspólną jest pojawienie się stanu zapalnego w organizmie. Ten z czasem wywołuje dolegliwości bólowe (najczęściej w obrębie stawów), ogólne osłabienie organizmu oraz stan podgorączkowy. W RZS dodatkowo pojawia się ból mięśni, obrzęk i sztywność stawów. Brak podjętego leczenia prowadzi do deformacji i nieodwracalnego zniszczenia stawów, a ostatecznie do niepełnosprawności. W toczniu oprócz bólu i opuchlizny stawów pojawia się rumień na twarzy, czasami także wysypka na całym ciele. Mogą też wystąpić bóle w klatce piersiowej oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Nieleczony toczeń prowadzi do wielu groźnych dla zdrowia i życia powikłań m.in.: zawału serca, niewydolności nerek, udaru, zakrzepicy i osteoporozy.

Wykonaj badanie PPJ (ANA1) i miej choroby autoimmunologiczne pod kontrolą!

Sentence-neutral card icon
Wraz z badaniem PPJ (ANA1) warto oznaczyć inne parametry powiązane z chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać swoje zdrowie, wybierz pakiet badań, który zmierzy poziom ANA1 i innych ważnych parametrów.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Zakażenia i przeziębienie
329,00 zł
Pakiet badań na bolące stawy
anty-CCP

Choroby o podłożu reumatologicznym dotyczą ponad 10 mln Polaków! Na początku nie wszystkie dają odczuwalne objawy i po cichu niszczą stawy. Nieleczone choroby reumatyczne mogą prowadzić nawet do niepełnosprawności – i realnie skracają życie! Warto zbadać swoje stawy. Możesz to zrobić, zamawiając badania krwi do własnego domu. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Anemia i niedobory
199,00 zł
Pakiet badań na osteoporozę
Fosfataza zasadowa izoenzym kostny

Bóle kości? Złamania? Zgarbiona postawa ciała? To może być osteoporoza! Jeśli jesteś w wieku 50-70 lat, nie czekaj na objawy choroby, ponieważ te często występują w jej zaawansowanym stadium. Zbadaj kompleksowo swoje kości już dziś (nie tylko pod kątem osteoporozy), zamawiając domowe pobranie krwi. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Zdrowie ogólne
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Konsultacja wyników uPacjenta

Wybrane badania zawarte w pakiecie: - Morfologia krwi (pełna) - podstawowe badanie krwi, które ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta i może zdiagnozować anemię. - OB (odczyn Biernackiego) - wskaźnik stanu zapalnego. - Lipidogram - ocenia poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i poszczególnych jego frakcji. Profil lipidowy pozwala oszacować ryzyko miażdżycy, nadciśnienia i innych chorób układu krążenia. - CRP - wskaźnik stanu zapalnego. - Glukoza - parametr pozwalający na identyfikację i monitorowanie przebiegu cukrzycy. - Kreatynina - parametr oceniający prawidłową pracę nerek. - Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) - badanie pozwala kompleksowo ocenić pracę wątroby i zdiagnozować choroby narządu. - Amylaza - parametr pozwala zdiagnozować i zróżnicować choroby trzustki. - TSH - hormon standardowo oznaczany w celu kontroli pracy tarczycy. - Elektrolity (Na, K) - parametry oceniają pracę nerek i układu nerwowego. - Kwas moczowy - pozwala ocenić metabolizm białek. Oznaczenie tego parametru jest pomocne np. w diagnostyce dny moczanowej. - Magnez - wspomaga diagnostykę zaburzeń nerwowo-mięśniowych i arytmii. - Wapń całkowity - badanie służy diagnostyce chorób układu kostnego, pokarmowego, krwionośnego i wydalniczego. Przygotowanie do badań: - Pakiet powinien być wykonywany w godzinach porannych. - Do badań przystąp na czczo. Ostatni posiłek zjedz nie później niż 12 godzin przed pobraniem. - Zrezygnuj z alkoholu 2-3 dni przed badaniem. - Nie zmieniaj swojej diety na kilka dni przed wykonaniem pakietu. - Przed pobraniem unikaj wysiłku. W dzień poprzedzający badanie zrezygnuj z intensywnego treningu. - Zadbaj o nawodnienie. Pół godziny przed badaniem wypij szklankę wody. - Kobiety nie powinny wykonywać badań w trakcie miesiączki. Dla kogo jest ten pakiet? Dla każdego, kto chce kompleksowo sprawdzić swoje zdrowie i cieszyć się długowiecznością. Pakiet nie ma ograniczeń wiekowych, płciowych czy społecznych – każdy powinien go wykonać co najmniej raz w roku!

Jak często wykonywać badanie?

Badanie powinny wykonać osoby, które odczuwają niepokojące objawy, szczególnie ze strony stawów.

Jak przygotować się do badania PPJ (ANA1)?

  • Bullet image

    Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania: możesz je umówić o dowolnej porze i nie musisz być na czczo.

  • Bullet image

    Pół godziny przed badaniem warto wypić szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów badanie i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

Co to jest badanie PPJ (ANA1)?

Badanie PPJ to oznaczenie przeciwciał przeciwjądrowych ANA (ang. anti-nuclear antibodies) z surowicy krwi. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia układowych chorób tkanki łącznej tzw. kolagenoz. Badanie PPJ (ANA1) jest testem przesiewowym, co oznacza, że pozwala stwierdzić, czy przeciwciała przeciwjądrowe w ogóle występują. Test nie rozpoznaje jednak konkretnego przeciwciała, przez co nie wykrywa przyczyny choroby. Dlatego w przypadku otrzymania wyniku pozytywnego (dodatniego), świadczącego o obecności przeciwciał ANA, należy pogłębić diagnostykę i wykonać badania od  ANA2 do ANA10. Każde z poszczególnych badań oznacza inny typ przeciwciał, które odpowiadają za inną chorobę.

PPJ (ANA1) – norma

Wynik dodatni (pozytywny) świadczy o obecności przeciwciał ANA.

Wynik ujemny (negatywny) świadczy o braku przeciwciał ANA.

W przypadku pozytywnego wyniku PPJ (ANA1) należy pogłębić diagnostykę o oznaczenia ANA2-ANA10, aby ustalić dokładny typ występujących przeciwciał.

PPJ (ANA1) interpretacja wyników

Dodatni wynik PPJ (ANA1) może świadczyć o:

  • reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS);
  • toczniu;
  • młodzieńczym idiopatycznym zapaleniu stawów (MIZS);
  • zespole Sjögrena;
  • zespole Sharpa;
  • chorobach tkanki łącznej;
  • twardzinie układowej;
  • zapalenia wielomięśniowego;
  • zapalenia skórno-wielomięśniowego;
  • sklerodermii.
Sentence-positive card icon
Zamów domowe pobranie krwi a wyniki odbierz online. Ciesz się zdrowiem bez wychodzenia z domu.