Komu polecamy to badanie?
Chorującym na raka trzustki, jelita grubego i odbytnicy, dróg wątrobowo-żółciowych obecnie lub w przeszłości
Osobom w trakcie diagnostyki onkologicznej
Pacjentom w trakcie leczenia onkologicznego
Osobom, u których w rodzinie występowały przypadki chorób nowotworowych
Kiedy badać poziom CA 19-9?
Wykonaj badanie CA 19-9, jeśli dotykają Cię objawy takie jak np.:
brak łaknienia,
utrata masy ciała,
świeżo wykryta cukrzyca lub zakrzepowe zapalenie żył,
odbarwione stolce i ciemny mocz,
mdłości i wymioty,
bóle promieniujące do pleców lub łopatki,
nietolerancja glukozy.
osłabienie,
dyskomfort i ból w jamie brzusznej,
żółtaczka,
świąd skóry,
szybkie uczucie sytości,
ból pleców,
Jak wykonać badanie CA 19-9 w domu?
Zaplanuj badania
Wybierz badania, datę i adres pobrania.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Dlaczego warto wykonać badanie?
Badanie markera CA 19-9 wspomaga diagnostykę raka trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy, a także monitorowanie postępów leczenia. Właśnie dlatego lekarz prowadzący może zlecać regularne badania tego parametru.
Warto zaznaczyć, że samo badanie CA 19-9 jest niewystarczające do postawienia diagnozy nowotworu. Parametr ten jest bowiem niespecyficzny i może wzrastać również w przypadku chorób wątroby czy zapalenia trzustki. Dlatego poza badaniem CA 19-9 warto wykonać np. badania obrazowe (USG, tomografia lub rezonans).
Zyskaj szersze spojrzenie na swoje zdrowie
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla kobiet
Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych, charakteryzujących się istotną czułością diagnostyczną. Badania w ramach pakietu pozwalają określić ryzyko zachorowania na kilka rodzajów nowotworów, m.in.: raka piersi, jajnika czy wątroby. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla mężczyzn
Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych. Diagnozowanie schorzeń we wczesnym stadium daje wysoką skuteczność w walce z rakiem. Pozwala na diagnostykę oraz monitorowanie istniejących już chorób nowotworowych u mężczyzn. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
1529,00 zł
Pakiet nowotwory u mężczyzn - badania genetyczne rozszerzone
Badania w pakiecie: - BRCA1 i BRCA2 - mutacje tych genów u mężczyzn wiążą się z ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego, żołądka lub trzustki. - HOXB13 - gen, którego uszkodzenie koreluje ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty. - CHEK2 - gen kodujący białko biorące udział w kontroli podziałów komórkowych. Uszkodzenia w tym miejscu u mężczyzn mogą wskazywać na wyższe prawdopodobieństwo raka jelita grubego i odbytu, tarczycy, nerek oraz prostaty. - NBN - mutacja tego genu u mężczyzn wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty. - CDKN2A - badanie genetyczne pod kątem raka trzustki i czerniaka. Mutacje tego genu mogą też korelować z występowaniem raka jelita grubego lub raka płuc. Przygotowanie do badań: - Badania nie wymagają specjalnego przygotowania. Możesz wykonać je o dowolnej porze dnia i nie musisz być na czczo. - 30 min przed badaniem warto wypić szklankę wody – ułatwi to pobranie krwi. Dla kogo jest ten pakiet? Dla mężczyzn, który chcą sprawdzić genetyczne predyspozycje do zachorowania na raka. W szczególności polecamy go tym panom, u których w rodzinie ktoś chorował na raka jądra lub prostaty – zwłaszcza gdy choroba została zdiagnozowana przed 50. r.ż.
Jak często wykonywać badanie?
Badanie może być wykonywane na każdym etapie choroby nowotworowej: przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie terapii do oceny skuteczności leczenia oraz po jej zakończeniu w celu monitorowania ewentualnych nawrotów.
Jak przygotować się do badania CA 19-9?
Badanie CA 19-9 nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo.
30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.
CA 19-9 – co to za badanie?
CA 19-9 to marker nowotworu trzustki, dróg wątrobowo-żółciowych oraz jelita grubego i odbytnicy. Jest białkiem antygenowym produkowanym w przewodzie pokarmowym, wątrobie, trzustce, drogach żółciowych, jak również w gruczołach ślinowych i oskrzelach.
CA 19-9 norma
< 37 U/ml
Normy i jednostki mogą się różnić między laboratoriami.
CA 19-9: interpretacja wyników
Bardzo wysoki marker CA 19-9 może wskazywać na rozwój nowotworu trzustki, dróg żółciowych lub wątroby. Jednak nie jest to jedyna możliwa interpretacja. Podwyższony marker CA 19-9 występuje także w zapaleniu wątroby, marskości wątroby, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, ostrym lub przewlekłym zapaleniu trzustki, zapaleniu płuc i wysięku do opłucnej. Nie diagnozuj się samemu – skonsultuj wyniki krwi z lekarzem.
Niski poziom CA 19-9 nie ma znaczenia diagnostycznego.
Jeśli jesteś w trakcie leczenia onkologicznego i wynik CA 19-9 jest niższy niż przy poprzednim badaniu, to dobry znak! Wskazuje na skuteczność leczenia i poprawę rokowań.
Kategoria: