Kto jest najbardziej narażony na ugryzienie kleszcza?
- Dzieci
- Rolnicy i leśnicy
- Osoby, które spędzają wolny czas na obszarach z dużą ilością traw, w tym terenach zieleni miejskiej
- Osoby często uprawiające sporty na powietrzu: w parkach, lasach, na łąkach
- Miłośnicy grzybobrań
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców, dzieci oraz tych, którzy boją się igieł lub są zabiegani i chcą zaoszczędzić swój czas. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!
Kiedy wykonać badanie na boreliozę?
Zgodnie z Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, badania serologiczne (przeciwciała klasy IgM oraz IgG) stanowią element diagnostyki i należy je wykonać, kiedy z wywiadu wynika informacja o pokłuciu przez kleszcza lub wystąpiła potencjalna ekspozycja oraz w sytuacji stwierdzenia charakterystycznych objawów. Wyjątek stanowi rumień wędrujący, który nie wymaga wykonywania żadnych badań pomocniczych.
- kołatanie serca;
- bóle stawów;
- ograniczenie ruchomości stawów;
- mrowienie kończyn, drętwienie lub uczucie silnego gorąca/zimna skóry bądź też „przebiegnięcia prądu” na kończynach, tułowiu lub twarzy;
- niedowład kończyn;
- udar mózgu;
- bezbolesny guzek o sinoczerwonym kolorze, najczęściej umiejscowiony na uchu, brodawce sutkowej lub mosznie;
- częste omdlenia;
- opuchlizna stawów;
- zaburzenia czucia;
- bóle korzonków;
- zawał;
- czerwone lub sinoczerwone zmiany na skórze.
Materiał do badania:
krew żylna
Metoda badania:
ELISA
Pobranie krwi w domu pacjenta
Jak wykonać Pakiet Badań dla Kobiet w domu?
Zaplanuj badania
Wybierz badania, datę i adres pobrania.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Dlaczego warto wykonać test na boreliozę?
Kleszcze zaczynają być aktywne przy temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza - możemy spotkać je przez większość roku. Jeden/dwóch pacjentów na dziesięciu ze stwierdzoną boreliozą nie wykazuje objawu rumienia wędrującego, dlatego też wczesne wykrycie boreliozy i szybkie rozpoczęcie leczenia są kluczowe dla skuteczności terapii i minimalizacji powikłań. Nieleczona borelioza może bowiem prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak boreliozowe zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego czy wczesna bądź późna neuroborelioza, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a nawet mogą zagrażać życiu. Dlatego ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych.
Zgodnie z Zaleceniami PTEiLCZ rozpoznanie boreliozy opiera się na wywiadzie (pokłucie przez kleszcza lub potencjalna ekspozycja), obrazie klinicznym oraz wynikach testów laboratoryjnych. Diagnostyka przebiega dwuetapowo:
- Pierwszy etap to badanie przesiewowe przeciwciał IgM metodą ELISA. Pamiętaj, żeby zbadać dodatkowo przeciwciała IgG. Pacjenci chorzy na boreliozę powinni w ciągu kilku tygodni od ugryzienia kleszcza wytworzyć swoiste przeciwciała właśnie tej klasie (IgG), wtedy mówimy o serokonwersji IgM do IgG.
- W drugim etapie wynik pozytywny lub wątpliwy należy potwierdzić metodą Western blot (WB). Ujemny wynik testu ELISA wskazuje, że borelioza jest nieprawdopodobna i nie wymaga dalszej diagnostyki.
Jak przygotować się do badania na boreliozę?
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Można je wykonać o dowolnej porze dnia.
Na badaniu nie musisz być na czczo.
30 minut przed badaniem warto wypić szklankę wody, aby ułatwić specjaliście medycznemu pobranie krwi.
Badanie wykonaj ok. 4 tygodnie po ukąszeniu kleszcza. Przeciwciała IgM pojawiają się ok. 2-4 tygodni od wystąpienia objawów, natomiast IgG - po 4-8 tygodniach nieleczonego zakażenia. Weź te informacje pod uwagę, planując termin badania.
Badania kontrolne po zastosowanym leczeniu należy skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik
- Antybiotykoterapia.
Interpretacja wyników
Pamiętaj! Wyniki testów ELISA (IgM, IgG) oraz testu potwierdzenia metodą Western blot zawsze należy interpretować zgodnie z zaleceniami producenta testów, w odniesieniu do pełnego obrazu klinicznego. Każde wyniki warto omówić ze specjalistą - możesz to zrobić w formie wygodnej telekonsultacji.
- Jeśli dodatni wynik klasy IgM utrzymuje się przez ponad miesiąc, z bardzo dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że jest wynikiem fałszywie dodatnim.
- Przeciwciała w klasie IgG pomimo skutecznego leczenia boreliozy mogą utrzymywać się u części osób przez lata. Monitorowanie stężenia swoistych przeciwciał po zakończeniu leczenia, jak też ich późniejsze okresowe sprawdzanie, nie ma uzasadnienia.
- Testów serologicznych w kierunku boreliozy nie należy wykonywać u osób zdrowych, bez żadnych objawów, gdyż dodatni wynik testu u osoby bez objawów boreliozy dowodzi jedynie kontaktu z krętkami w przeszłości, co jest częstym zjawiskiem w polskiej populacji i nie jest wystarczającym wskazaniem do leczenia.