
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe to stan, w którym wykonywanie obowiązków zawodowych przestaje przynosić jakąkolwiek satysfakcję i staje się źródłem zniechęcenia, apatii czy frustracji. Osoby doświadczające wypalenia czują się wyczerpane zarówno fizycznie, jak i psychicznie.
Przyczyny wypalenia zawodowego mogą być różne. Często jest to stres, nadmiar obowiązków czy niehigieniczny tryb życia (brak aktywności, zła dieta, brak umiejętności relaksowania się w czasie wolnym).
Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u pracownika?
Wypalenie zawodowe rozwija się stopniowo. Dr Magdalena Kraczla, specjalista w zakresie psychologii pracy, wyodrębnia 5 stadiów wypalenia zawodowego:
- fizjologiczne, któremu towarzyszą bóle (głowy, mięśni), utrata apetytu, uczucie wyczerpania, problemy ze snem, podatność na infekcje;
- społeczne, charakteryzujące się zwiększoną drażliwością, niepewnością w relacjach międzyludzkich i problemami z odprężeniem się w czasie wolnym;
- intelektualne, związane z zaburzeniem funkcji poznawczych. W tej fazie dochodzi do problemów z pamięcią, koncentracją i logicznym myśleniem;
- psychoemocjonalne, występujące kiedy pojawiają się zmiany behawioralne. Pracownik nadużywa alkoholu, leków, substancji psychoaktywnych i przestaje realizować obowiązki zawodowe z należytą starannością;
- duchowe - w tej fazie zanika potrzeba samorozwoju i kontaktu z innymi ludźmi. Pracownik odczuwa ,,wewnętrzną pustkę”, przestaje się utożsamiać z wartościami firmy, często także wypowiada się o niej w cyniczny sposób.
Jeśli zauważasz u swoich pracowników powyższe objawy wypalenia zawodowego i zachowania, zastanów się, w jaki sposób możesz podnieść komfort ich pracy.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym pracowników?
Minimalizacja stresu
Według raportu Bezpieczeństwo pracy w Polsce aż 49% pracowników wskazuje, że stres utrudnia im wykonywanie obowiązków zawodowych. Jeśli obniżenie napięcia związanego z pracą nie jest możliwe, wspieraj pracowników w efektywnym rozładowywaniu stresu - możesz zamówić dla nich pakiet badań weryfikujących odporność organizmu na stres, a także zorganizować spotkanie ze specjalistą, który wyjaśni, w jaki sposób radzić sobie z napięciem i wypaleniem zawodowym. Zadbaj także o otwarte, życzliwe i wspierające środowisko pracy.
Szkolenia kadry menadżerskiej
Zachowanie przełożonego lub menadżera jest przyczyną 11,3% odejść z pracy i nasila rotację pracowników. Dlatego zainwestuj w szkolenia dla kadry menadżerskiej - zarówno te dotyczące kompetencji miękkich, jak i konkretnych metodologii zarządzania czy narzędzi, które mogą usprawnić pracę zespołu.
Bezpieczeństwo w pracy
W dobie pandemii bezpieczeństwo stało się priorytetem dla nas wszystkich. Wielu z Twoich pracowników wciąż obawia się o zdrowie - swoje i swoich bliskich. Dlatego dobrym pomysłem jest wykonywanie w firmie regularnych badań w kierunku COVID-19. Jeśli Twój zespół pracuje w terenie, spotyka się z klientami lub niedawno wrócił do biura, z pewnością doceni taką inicjatywę.
Elastyczny czas pracy
Paradoksalnie w dobie pandemii Twoi pracownicy mają więcej obowiązków. Dotyczy to w szczególności rodziców, którzy muszą nadzorować naukę zdalną swoich pociech oraz organizować im czas po lekcjach. Dużym ułatwieniem dla Twoich pracowników będzie elastyczny czas pracy, znacznie ułatwiający godzenie życia zawodowego i rodzinnego.
Aktywność fizyczna
Karta sportowa to nie wszystko, co możesz zrobić dla pracowników w tym obszarze. Wiele firm organizuje bezpośrednio w siedzibie zajęcia z jogi lub stretchingu - zazwyczaj w godzinach porannych. Dzięki temu zapewniają swoim pracownikom dawkę ruchu oraz pomagają wyrobić zdrowy nawyk codziennej aktywności.
Zdrowe jedzenie
Twoi pracownicy mogą w biurze sięgać po ogólnodostępne przekąski? Zadbaj o to, by były to głównie świeże owoce, soki oraz produkty niskoprzetworzone, z niewielką zawartością cukru, tłuszczu czy soli. Możesz również rozważyć dofinansowanie posiłków dla pracowników, aby wesprzeć ich w regularnym spożywaniu wartościowych pokarmów.
Usługi medyczne
Regularne badania pozwalają uzupełnić niedobory składników odżywczych, zidentyfikować problemy zdrowotne oraz wdrożyć prawidłowe nawyki dotyczące diety i aktywności. To wszystko może przełożyć się na poprawę samopoczucia i wydajności Twojego zespołu. Dlatego zorganizuj dla swoich pracowników akcję badań profilaktycznych bezpośrednio w siedzibie firmy. Z pewnością każdy chętnie skorzysta z badań, które będzie mógł wykonać w biurze, w godzinach pracy.
Inwestycja w rozwój
53% pracowników urodzonych w latach 80. i 90. wskazuje, że brak rozwoju jest czymś, czego nie mogliby zaakceptować w pracy. Dlatego postaraj się wygospodarować dla Twojego zespołu budżet przeznaczony na uczestnictwo w kursach i konferencjach. Zadbaj również o wymianę wiedzy w firmie na wewnętrznych szkoleniach.
Inicjatywy well-beingowe
Zdalna integracja zespołu, który od kilku miesięcy pracuje w domach? Warsztaty robotyki dla dzieci Twoich pracowników? A może organizacja pracowniczego wolontariatu? Jest wiele sposobów na to, by poprawić pracownikom nastrój i wzmocnić w nich poczucie, że Twoja firma to miejsce dbające nie tylko o wyniki, ale też dobre samopoczucie i zadowolenie z codziennej pracy.
Edukacja pracowników
Czy Twoi pracownicy są świadomi ryzyka wypalenia zawodowego i wiedzą, jak mu zapobiegać? Jeśli nie, zadbaj o ich edukację. Zorganizuj w firmie akcję informacyjną. Jeśli masz taką możliwość, zaproś ekspertów, którzy opowiedzą o profilaktyce wypalenia zawodowego. Staraj się również na co dzień przypominać pracownikom, jak ważne jest zachowanie balansu między życiem prywatnym a zawodowym.
Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci ograniczyć ryzyko wypalenia zawodowego w Twojej firmie. Pamiętaj, że zadowolony, zmotywowany pracownik to skarb, o który należy odpowiednio dbać!