
Trądzik pospolity = młodzieńczy
Trądzik pospolity (inaczej: młodzieńczy) jest chorobą przewlekłą, której objawy pojawiają się najczęściej u nastolatków. W tym czasie można o nim mówić jako o stanie fizjologicznym, ponieważ właśnie w okresie adolescencji kształtuje się gospodarka hormonalna i przejściowo wzrasta ilość androgenów (hormonów o działaniu maskulinizującym). Głównym przedstawicielem androgenów jest testosteron. Związek ten posiada receptory na poziomie sebocytów – komórek gruczołu łojowego, związanych z produkcją sebum. Kiedy więc rośnie poziom testosteronu – wzrasta też ilość sebum produkowanego przez sebocyty. Nadmiar łoju prowadzi do rozwoju bakterii tlenowych i rozwoju stanu zapalnego.
Objawy trądziku pospolitego
Pierwszymi objawami trądziku są zaskórniki – otwarte i zamknięte (drobne wypukłe punkty o lekko żółtawym zabarwieniu). Lokalizują się zwykle na twarzy, czasem również na plecach, ramionach, klatce piersiowej. W stadium chorobowym o średnim nasileniu pojawiają się grudki i krostki – czerwone, wypukłe zmiany, będące wynikiem stanu zapalnego, który pojawia się wokół ujść gruczołów łojowych.
W cięższym przebiegu choroby występują guzki i cysty, sięgające do skóry właściwej i wypełnione wydzieliną ropną, krwistą lub ropno-krwistą. Po ustąpieniu guzków często pojawiają się blizny zanikowe. W najcięższych postaciach dermatozy możemy mieć do czynienia z występowaniem torbieli i głębokich ropni, po zagojeniu których pozostają blizny przerosłe i zanikowe.
Niezależnie od nasilenia objawów trądziku, zwykle choroba stanowi problem estetyczny i najczęściej jest związana z obciążeniem psychicznym młodego człowieka, dla którego wygląd w tym okresie rozwojowym ma ogromne znaczenie. Stres z kolei wpływa na wydzielanie hormonów i zwrotnie wywołuje nasilenie zmian skórnych – mamy tu więc do czynienia z błędnym kołem objawów i skutków.
Badania hormonalne w przebiegu trądziku
Badania laboratoryjne warto wykonać w przypadkach patologicznego przebiegu trądziku pospolitego, w sytuacji, kiedy występuje podejrzenie wystąpienia problemów hormonalnych jako podłoża występowania i nawrotów choroby (trądzik jest chorobą przewlekłą o charakterze nawrotowym).
W takich przypadkach oznacza się zwykle poziom wolnego testosteronu i dihydrotestosteronu (DHT) – badanie wykonuje się z krwi pobranej z żyły. Nieprawidłowe wyniki stanowią podstawę do wdrożenia leczenia hormonalnego, zaleconego przez lekarza endokrynologa. W lżejszym przebiegu dermatozy z jej objawami poradzą sobie dermatolog i kosmetolog lub obaj specjaliści we współpracy.
W leczeniu trądziku stosuje się m.in. retinoidy np. Izotek.
Badania dla każdego z konsultacją lekarza - pierwszy krok do pozbycia się problemów skórnych. Sprawdź!
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Holistyczne podejście do trądziku pospolitego
Skoro mowa o współpracy specjalistów to warto w tym miejscu wspomnieć o innych możliwościach wpływania na łagodzenie objawów choroby. W odniesieniu do trądziku widoczne są korelacje tej dermatozy z dietą i suplementacją, mikrobiotą, pielęgnacją skóry i kondycją psychiczną pacjenta.
Jeśli chodzi o dietę – warto zwrócić uwagę na ograniczenie produktów odzwierzęcych (antybiotyki, hormony) oraz nabiału, z uwagi na ich powiązanie z zaostrzeniem objawów trądziku. Nie zaleca się również spożywania produktów o wysokim indeksie glikemicznym (zwłaszcza wysokotłuszczowych i wysokowęglowodanowych), które poza tym, że wpływają na zwiększenie poziomu glukozy i insuliny, powodują też wzrost poziomu androgenów, które – jak już wiemy - nasilają produkcję sebum. Zwiększeniu gęstości łoju sprzyja też niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Znaczenie ma również poziom cynku, selenu czy witaminy D3.
Wykonaj badania i sprawdź poziom witaminy D i D3 w organizmie!
Niedobory (potwierdzone wynikami badań) warto uzupełnić modyfikując odpowiednio dietę i / lub wprowadzając właściwą dla niedoborów suplementację (w porozumieniu ze specjalistą).
Chciałabym jeszcze wspomnieć o istotnej roli psychiki w przebiegu trądziku młodzieńczego. Zwłaszcza w obecnych czasach, w których wygląd zewnętrzny jest tak bardzo istotny. Trądzik jest dla nastolatków chorobą szczególnie trudną, z uwagi na ideały kreowane m.in. przez media społecznościowe, będące dla młodych ludzi głównymi kanałami komunikowania się. Jest też obciążeniem ze względu na długi okres występowania objawów i ich lokalizację.
Zmiany zapalne, umiejscowione najczęściej na twarzy, mogą doprowadzić do stygmatyzacji młodych ludzi, wiążą się niekiedy z wykluczeniem społecznym, a więc i poczuciem osamotnienia, niezrozumienia, braku akceptacji. Stres odczuwany przez nastolatki, związany z silnym pragnieniem przynależności do grupy rówieśniczej i bycia postrzeganym jako osoba atrakcyjna, prowadzi zwrotnie do zaostrzenia objawów choroby i pogłębienia poczucia wyobcowania i odtrącenia.
Podsumowanie
Trądzik pospolity jest jedną z najczęściej występujących dermatoz, ale też jedną z najbardziej złożonych, w związku z czym nadal stanowiących wyzwanie dla specjalistów, do których trafiają pacjenci. Niestety moment, w którym pojawiają się oni w gabinetach kosmetologów czy dermatologów jest niejednokrotnie momentem występowania zaawansowanych objawów choroby (we wczesnych jej stadiach pacjenci wciąż zbyt często próbują sobie radzić z objawami na własną rękę), co nie tylko utrudnia leczenie, ale też znacznie wydłuża okres jego trwania.
W zaostrzonych stanach warto przeprowadzić diagnostykę (m.in. wykonać badania laboratoryjne), pozwalającą na zlokalizowanie przyczyn problemów i dobór odpowiednich metod postępowania. Wielokierunkowa terapia, obejmująca nie tylko leczenie objawów skórnych, ale też koncentrująca się na ich przyczynach i wpływie na stan emocjonalny, z pewnością skróci czas leczenia i będzie miała pozytywne przełożenie na kondycję psychofizyczną pacjenta.