Siedzący tryb życia – jak zadbać o zdrowie podczas kwarantanny

27 Mar 2020 8 min
uPacjenta.pl

W czasie epidemii koronawirusa wiele firm przeniosło swoją działalność na tzw. Work from home, czyli pracę zdalną. Konieczność siedzenia w domu jest w tym okresie bardzo ważna dla zdrowia społeczeństwa, jednak może wiązać się z pewnymi utrudnieniami w życiu jednostki. Brak ruchu i siedzący tryb życia na dłuższą metę mogą zwiększać ryzyko chorób serca i kręgosłupa. Jak zadbać o zdrowie podczas kwarantanny? Podpowiadamy.

Brak regularnych ćwiczeń, spacerów, a nawet odpowiedniego stanowiska pracy bywa niezwykle uciążliwe dla naszego zdrowia. W biurze mamy często możliwość przejścia się nawet do firmowej kuchni, czy podczas drogi do pracy. W domu te możliwości są znacznie ograniczone, dlatego musimy sobie radzić najlepiej jak to możliwe. 

Ćwiczenia przy biurku

W ciągu dnia pracy z domu zwykle siedzimy na salonowym krześle i przy stole, który nie jest dostosowany do odpowiedniej wysokości. Warto pamiętać o zachowaniu wyprostowanej postawy i robieniu odpowiednich przerw. Jeśli pracujesz na laptopie, zainwestuj w odpowiednią podkładkę, która podniesie nieco monitor i odciąży nadgarstki. Jeżeli do Twojej dyspozycji masz osobną klawiaturę i myszkę, warto umieścić laptop nawet na małym kartonie lub kilku książkach, by monitor znajdował się na naturalnej wysokości oczu. 

 

Domowe krzesła rzadko są przystosowane do higieny pracy, dlatego warto umieścić pod pośladkami wygodną poduszkę. Pomocne będą także ćwiczenia rozciągające, które możesz wykonywać przy biurku lub stole. Od czasu do czasu oderwij stopy od podłogi i wykonaj kilka okrężnych ruchów kostką. Warto też rozgrzewać nadgarstki, zrobić kilka obrotów szyją i przeciągnąć się na boki.

 

By nie utknąć na długo w niewygodnej pozycji ustaw w telefonie timer, który co godzinę przypomni Ci o konieczności wstania, przejścia się po pokoju i rozprostowaniu nóg.

Jak ćwiczyć w domu?

W tym trudnym czasie nie powinieneś rezygnować z ruchu. W internecie znajdziesz mnóstwo filmów z ćwiczeniami dostosowanymi do różnego poziomu zaawansowania, które pomogą Ci zadbać o zdrowie podczas pracy zdalnej. Wiele z nich nie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, dlatego wystarczy ci mata do ćwiczeń i dwie butelki wody, które posłużą za ciężarki. Wielu instruktorów poleca także ćwiczenia na bazie własnego ciężaru ciała, takie jak pompki czy przysiady.

 

Podczas długotrwałej pracy w domu niezastąpione mogą okazać się joga i pilates. Rozciągające ćwiczenia przyniosą ukojenie nie tylko napiętym mięśniom, ale i zniwelują stres. Ważny jest w nich równomierny oddech i ogólne wyciszenie, dzięki czemu lepiej skupisz się na pracy oraz poprawisz swoje samopoczucie.

Dieta podczas pracy zdalnej

Podczas pracy zdalnej wielu z nas ma tendencję do podjadania między posiłkami. Zazwyczaj, w którejś z szafek ukrywamy ulubione łakocie, do których nie mamy dostępu pracując z biura, a teraz kuszą nas przez całą dobę. Warto wprowadzić pewien rygor, ograniczający możliwość podjadania i ustalenia z samym sobą zasady, np. jedna kostka czekolady dziennie. Nie chcemy przecież zakończyć kwarantanny z nadmiernymi kilogramami. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta podczas pracy zdalnej.

 

Łatwo zapomnieć, że gdy nasza aktywność jest mniejsza, nasz organizm potrzebuje nieco mniejszej ilości kalorii. Możesz teraz przygotowywać posiłki samodzielnie, dlatego wybieraj potrawy o małej zwartości soli, za to bogate w witaminy i mikroelementy. Jedz dużo warzyw, owoców, a także kasze i pełnoziarniste pieczywo. Dobrym wspomagaczem będzie także suplementacja witaminą D, C i magnezem.

 

Podstawą dobrej diety jest picie dwóch litrów wody dziennie. By ułatwić sobie jej dawkowanie postaw na stolę dzbanek lub karafkę z wodą i umów się ze sobą, że wypijesz całą jej zawartość przed końcem dnia pracy. Dzięki temu będziesz stale kontrolował poziom wypijanej wody i lepiej zapanujesz nad nawodnieniem organizmu.

Zadbaj o otoczenie

Przyjazne, jasne otoczenie wpływa nie tylko na aspekt wizualny Twojej pracy, ale i na Twoją produktywność. Zadbaj o to, by Twoje miejsce pracy było odpowiednio doświetlone i uporządkowane, dzięki czemu zyskasz poczucie przestrzeni. 

 

Ważne jest też wietrzenie mieszkania. Choć w sytuacji epidemiologicznej eksperci zalecają pozostanie w domach, świeże powietrze pozytywnie wpływa na kreatywność. Wietrz mieszkanie i pokój, w którym pracujesz kilka razy dziennie przez kilka minut. Być może powiew wiatru przyniesie Ci kilka nowych, ciekawy pomysłów na produktywne rozwiązania. 

Zadbaj o zdrowie

Okres przymusowej pracy zdalnej jest dobrym momentem na zadbanie o swoje zdrowie. Poza aktywnością fizyczną, o której pisaliśmy już wcześniej, możesz przyjrzeć się dokładniej swojej sytuacji zdrowotnej i wykonać badania krwi. Wiele punktów pobrań jest obecnie zamkniętych, dlatego naprzeciw tej sytuacji wychodzi uPacjenta. 

 

Na naszej stronie możesz zamówić domowe badania krwi, dzięki którym sprawdzisz stan swojego zdrowia bez wychodzenia z domu. Wystarczy podać adres i wybrać badania, które chcesz wykonać, a nasze wykwalifikowany specjalista zjawi się w dokładnym miejscu i czasie wybranym przez Ciebie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się jak zadbać o zdrowie podczas kwarantanny. W naszej ofercie znajdziesz kilka tysięcy badań i kilkanaście pakietów, które pomogą Ci skontrolować zdrowie Twoje i Twoich najbliższych

Zamów domowe badania krwi

Zamów
Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.