Praca w dobie pandemii – jak zadbać o pracowników w biurze?

17 Sie 2020 8 min
uPacjenta.pl

Koronawirus w krótkim czasie o 180 stopni zmienił rzeczywistość, w której żyjemy. Zmieniły się zasady utrzymywania relacji społecznych, zmieniła się sytuacja gospodarcza na świecie i dla wielu ludzi zmienił się również sposób, w jaki pracują. Wiele firm rozpoczęło pracę zdalną, jednak pracownicy niektórych z nich powoli zaczynają wracać do swoich biur i zakładów pracy. Jeśli przygotowujesz się do powrotu swoich pracowników do siedziby firmy, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach.

Koronawirus a praca zdalna

Zanim wybuchła pandemia, w samych Stanach Zjednoczonych około 5 milionów osób pracowało zdalnie przynajmniej przez połowę swojego czasu pracy. Po restrykcjach wprowadzonych przez rządzących w trakcie  pandemii, 61% pracowników pracuje z domu, z czego aż 53% osób zaczęło pracować w ten sposób ze względu na pandemię. 

 

Badania Gallupa pokazują, że 54% pracowników biurowych odeszłoby z obecnego miejsca zatrudnienia na rzecz firmy oferującej elastyczny czas pracy. Jednak nadal połowa pracowników chce mieć możliwość pracy z biura, a wiele firm nie dysponuje jeszcze odpowiednią infrastrukturą technologiczną do przejścia na całkowitą pracę zdalną. Przewiduje się, że w najbliższych latach praca zdalna będzie tylko dopełnieniem, a nie rozwiązaniem dla wszystkich. A jak powinna wyglądać praca w biurze w trakcie pandemii? 

Praca w firmie w trakcie pandemii - odpowiedz sobie na te pytania!

Pracownicy firm, które nie mogą pozwolić sobie na pracę zdalną w trakcie pandemii, powinni zachować najwyższe środki ostrożności. Natomiast zespoły, które powoli zaczynają wracać do swoich siedzib, powinny zostać zweryfikowane pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2.

 

Jesteś osobą decyzyjną, która planuje powrót do biura lub zakładu pracy? Odpowiedz sobie na cztery poniższe pytania!

 

1. Czy firma znajduje się w lokalizacji (mieście, regionie), który nie wymaga wprowadzenia znaczących obostrzeń, wpływających na rozprzestrzenianie się wirusa?

2. Czy jesteś w stanie ograniczyć liczbę pracowników do tych z lokalnego obszaru geograficznego, tak, by zminimalizować możliwość transmisji wirusa pomiędzy regionami?

3. Czy dysponujesz środkami ochronnymi dla pracowników, takimi jak żele dezynfekujące, maseczki, a także planujesz wprowadzić procedury minimalizujące kontakt społeczny?

4. Czy pracownicy powracający z urlopów do pracy mają wykonywane testy na COVID-19?

 

Udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej na wszystkie cztery pytania? Oznacza to, że odpowiedzialnie możesz wznowić stacjonarną działalność swojej firmy. 

 

Jednak pamiętaj również o jednoczesnym wdrożeniu:

– częstej dezynfekcji powierzchni biurowych, 

– zasad dystansu społecznego i niekorzystania ze wspólnych części biurowych, 

– anulowania zbędnych podróży służbowych,

– korzystania z narzędzi do videokonferencji,

– szkolenia pracowników w zakresie procedur bezpieczeństwa.

Praca w biurze w trakcie pandemii - zachowaj procedury bezpieczeństwa!

Jeszcze zanim pracownicy pojawią się w przedsiębiorstwie, pomyśl, jak będą wyglądały rutynowe kontrole zdrowia pracowników. Ustal także plan działania i scenariusze, dotyczące rozmaitych sytuacji kryzysowych, jeszcze przed ich rozwojem. Zaplanuj, jak postąpić, gdy jeden z pracowników uzyska pozytywny wynik testu na COVID-19, lub gdy taki wynik będzie miał ktoś z jego bliskiego otoczenia. Pamiętaj, że osoby chore powinny być natychmiastowo oddelegowane do domów, a samo biuro zdezynfekowane.

Zamów testy na koronawirusa w firmie!

Chcesz uzyskać pewność, że wszyscy pracownicy, którzy wrócą do biura, są zdrowi? A może masz w planie przebadać osoby, które w trakcie pandemii przychodziły do biura i wspólnie pracowały? Zależy Ci na zweryfikowaniu podjętych w czasie pandemii procedur bezpieczeństwa? Wykonaj testy na koronawirusa w firmie. Możesz to zrobić w łatwy sposób poprzez zamówienie grupowych badań do siedziby swojej firmy. Wystarczy, że poinformujesz nas o liczbie badanych oraz preferowanym miejscu i czasie. Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą, by ustalić szczegóły, a następnie przygotuje dedykowaną ofertę. Jeśli tylko będziesz mieć takie życzenie, wystawimy fakturę. 

Jak wyglądają badania na koronawirusa w firmie?

W naszej ofercie znajdziesz badania serologiczne, testy przesiewowe metodą Roche oraz badania genetyczne, wykonywane metodą Real-Time PCR, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. W przypadku badań serologicznych i przesiewowych materiałem badanym jest krew pacjenta, natomiast w przypadku badania genetycznego jest to wymaz z gardła lub nosogardzieli. Po realizacji pobrania do badań przesiewowych i genetycznych specjalista wręcza każdemu pracownikowi specjalny numer zlecenia, który umożliwia mu sprawdzenia wyników online. Co istotne, każdy pozytywny wynik testu na koronawirusa zgłaszany jest do sanepidu.

 

Warto dodać, że przestrzegane przez naszych specjalistów zasady bezpieczeństwa i wprowadzone środki ostrożności sprawiają, że badania na koronawirusa w firmie są w zupełności bezpieczne. Dodatkowo pomagamy pracodawcy stworzyć specjalny harmonogram, według którego pracownicy pojawiają się w firmie o określonych godzinach, by uniknąć kontaktu z innymi osobami. 

Praca w dobie pandemii - co zrobić w przypadku potwierdzonego przypadku COVID-19 wśród pracowników?

Pracownik zarażony wirusem SARS-CoV-2 niezwłocznie powinien udać się do domu, by poddać się izolacji. Wszystkie osoby, które miały z nim kontakt również powinny nie przychodzić do miejsca pracy i zostać w domu przez najbliższe 14 dni lub wykonać badania na koronawirusa, stwierdzające, czy zaraziły się od współpracownika. W takim przypadku również całe biuro powinno zostać zdezynfekowane, tak aby uniknąć zakażenia kolejnych członków zespołu.

 

Osoba zarażona, która nie odczuwa już objawów COVID-19 i zakończyła domową izolację, powinna przed powrotem do biura zostać przebadana testem na koronawirusa, tak by uzyskać pewność co do swojego stanu zdrowia i nie zagrażać bezpieczeństwu współpracowników. 

 

Pamiętaj, że wdrożenie wspomnianych przez nas zasad bezpieczeństwa i wykonywanie badań, weryfikujących stan zdrowia pracowników to nie tylko gwarancja spokoju zespołu, ale również krok w kierunku spowolnienia rozprzestrzeniania się pandemii.

Wykonaj testy na koronawirusa w firmie

Sprawdź
Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.