Opieka nad osobami starszymi w domu – udogodnienia, które warto znać
Zdrowie seniora

Opieka nad osobami starszymi w domu – udogodnienia, które warto znać

Kiedyś opieka nad osobami starszymi z domu oddalonego o wiele kilometrów byłaby niemożliwa. Dzisiaj możesz zapewnić swoim bliskim dobrą opiekę, nawet jeśli na co dzień pracujesz w innej miejscowości. Poznaj udogodnienia w opiece nad osobami starszymi w ich własnym domu. Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo rodziny.

Udogodnienia w opiece nad osobami starszymi

Badania krwi w domu

Seniorzy często zmagają się z problemami z poruszaniem się, co uniemożliwia im regularne badania. Na szczęście istnieje usługa uPacjenta, czyli pobieranie krwi w domu, którą w szczególności doceniają osoby opiekujące się rodziną na odległość. W największych miastach w Polsce możesz umówić przyjazd specjalisty medycznego, który pobierze krew Twoim rodzicom, cioci czy wujkowi. Dowolny parametr krwi zbadasz bez skierowania! Z uPacjenta łatwiej kontrolować skuteczność leczenia czy stopień odżywienia organizmu.

Ceny? Badania krwi w domu kosztują tyle samo, co w punktach pobrań – a jeśli chodzi o specjalistyczne parametry, często nawet taniej! Do tego należy doliczyć kwotę dojazdu, która wynosi min. 65 zł. Chcąc zaoszczędzić, wybierz Pakiet Badań, który pokryje wiele obszarów zdrowia taniej.

Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia

Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia

Sprawdź każdy obszar zdrowia na jednej wizycie. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Teleporady – wciąż dostępne!

W 2020 roku telemedycyna stała się nowym standardem opieki medycznej. Teleporada to wygodna i bezpieczna opcja dla tych, którzy chcą poinformować lekarza o aktualnych wynikach badań (i nie mają niepokojących objawów) lub poprosić o przedłużenie recepty. Jeśli pacjent nalega na taką formę kontaktu, przychodnia nie może odmówić teleporady. Zapisz w telefonie bliskiej osoby numer do jej placówki medycznej i zachęcaj do takiej formy kontaktu.

Opieka dietetyczna nad starszą osobą

Seniorzy często zmagają się z brakiem apetytu, z wiekiem zmniejsza się też zdolność wchłaniania składników odżywczych, co sprzyja wielu niedoborom, w tym żelaza. Dlatego warto zwrócić uwagę na jadłospis seniora. Regularne konsultacje dietetyczne online mogą być udogodnieniem dla tych osób starszych, które radzą sobie z technologią.

Za 249 zł możesz umówić 3 spotkania z dietetykiem online.

Przycisk SOS

Przycisk SOS to (z reguły) opaska z przyciskiem na rękę osoby starszej. Wciśnięcie guzika powoduje wezwanie pomocy w kryzysowej sytuacji. W praktyce oznacza to telefon do Ciebie. W niektórych wariantach możliwa jest także rozmowa z seniorem.

Dom w zamian za opiekę nad starszą osobą

Jeśli bliska Ci osoba nie wymaga specjalistycznej opieki, a jedynie wsparcia w codziennych obowiązkach lub towarzystwa, możesz spróbować poszukać osoby, która w zamian za zakwaterowanie pomoże seniorowi. Takie ogłoszenie możesz opublikować na facebookowej grupie Udostępnię/Popilnuję dom. Pamiętaj, by dobrze zweryfikować osoby zgłaszające się do pomocy. Warto też pomyśleć o odpowiedniej umowie określającej warunki udostępnienia lokalu.

Jak państwo może pomóc Ci w opiece nad osobą starszą?

Istnieją świadczenia i instytucje społeczne, które pozwolą Ci zapewnić opiekę nad osobą starszą niższym kosztem. Jednak każda taka zapomoga wymaga spełnienia określonych warunków.

 1. Zasiłek opiekuńczy na osobę starszą – tzn. na opiekę nad małżonkiem, rodzicem, teściami, ojczymem, macochą lub dziadkami – wtedy, gdy mieszkacie wspólnie.
 2. Zasiłek pielęgnacyjny dla osoby po 75. roku życia. Wynosi 215,84 zł miesięcznie.
 3. Opieka nad osobami starszymi z MOPS – opiekunka pomoże w codziennych obowiązkach, przypilnuje stosowania leków, wspomoże w czynnościach higienicznych. Wymiar i zakres usług ustalany jest indywidualnie. Zazwyczaj opieka jest darmowa (finansowana z budżetu państwa) lub może wynosić od kilku do kilkunastu złotych za godzinę czy dzień.

Mimo wyzwań opieka nad osobami starszymi w domu przynosi szereg korzyści. Seniorzy zachowują poczucie samodzielności i autonomii, które często jest kluczowe dla zachowania dobrej kondycji psychicznej. Wybranie formy opieki nad osobami starszymi w domu pozwala na elastyczne dostosowanie do konkretnych potrzeb i preferencji seniora. A dla Ciebie: to wygoda i więcej spokoju.

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.