
Zakrzepica: znaj swojego wroga
Jeśli chorujesz na zakrzepicę, oznacza to, że w Twoich żyłach głębokich powstają skrzepy - czyli zlepione ze sobą płytki krwi. Choć brzmi niepozornie, oderwany skrzep może doprowadzić do zatoru (zablokowania) tętnicy płucnej. Zakrzepica to nadal jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Niesie ona ze sobą niebezpieczne konsekwencje, a ponadto występuje niezwykle często. Zakrzepica cechuje się również różnymi, nie zawsze oczywistymi objawami, co sprawia dodatkowe trudności przy diagnostyce choroby.
Statystyki również nie są optymistyczne. Aż 25% pacjentów z zatorowością płucną (powstałą poprzez oderwanie się skrzepu) umiera - a pacjenci, którzy przeżyli pierwszy incydent zakrzepicy, prawdopodobnie doświadczą nawrotu na przestrzeni kolejnych 6-12 miesięcy. Wniosek jest prosty - zarówno wczesna diagnostyka, jak i ciągłe monitorowanie leczenia, są tu kluczowe. [1]
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Jakie badania na zakrzepicę wykonać?
Przed wykonaniem badań na zakrzepicę, najlepiej rozpocząć od samej oceny ryzyka wystąpienia choroby. Lekarz analizuje wtedy historię chorób pacjenta oraz występujące objawy - a następnie zleca odpowiednie badania, jak:
- D-dimery - ujemny wynik całkowicie wyklucza zakrzepicę. Warto jednak pamiętać, że wynik dodatni nie musi od razu oznaczać choroby, dlatego należy w tym przypadku wykonać kolejne badania potwierdzające.
- Fibrynogen - czyli białko biorące udział w procesie krzepnięcia krwi.
- Morfologia - to kluczowe badanie krwi na zakrzepicę, gdyż w jej przypadku istotna jest ilość płytek krwi (trombocytów), ponieważ to one spełniają znamienną rolę w powstawaniu skrzepów.
- Czas protrombinowy (PT) i czas częściowej tromboplastyny (PTT) - badania te umożliwiają ocenę dostępnej ilości i działania czynników krzepnięcia. [2] [3]
Warto wykonać również dodatkowe badania na zakrzepicę:
- USG żył głębokich (Dopplerowskie) – za pomocą tzw. badania Dopplerowskiego obrazuje się przepływ krwi w tętnicach i żyłach, co pozwala ocenić szybkość i kierunek przepływu krwi. USG Dopplerowskie trwa maksymalnie pół godziny. Pozwala ono zarejestrować fale, które odbijają się od przepływającej krwi, a następnie wracają do urządzenia, dając obraz tego, co dzieje się w środku żył.
- Flebografia (również: wenografia) – po podaniu środka cieniującego (tzw. kontrastu) do żył można za pomocą promieniowania rentgenowskiego ocenić stan żył.
- Angiografia – badanie, podczas którego wprowadza się do żyły środek kontrastowy i za pomocą promieniowania RTG bada układ krwionośny;
- testy genetyczne – sprawdzenie genetycznych predyspozycji pod kątem zakrzepicy.
Badania na zakrzepicę wykonywane w czasie trwania leczenia
- Antykoagulant toczniowy i inne przeciwciała antyfosfolipidowe – są to badania służące rozpoznaniu tzw. zespołu antyfosfolipidowego (APS).
- Czynnik V Leiden i mutacja (czynnika II) genu protrombiny 20210 (czynnik II) – badania te zazwyczaj wykonywane są przy powtarzających się incydentach zakrzepicy. Pozwalają one zidentyfikować dziedziczne czynniki ryzyka wystąpienia choroby trombofilii. [4]
Co ważne, na wynik powyższych badań może mieć wpływ obecność skrzepu oraz przyjmowane leki - dlatego niektóre badania zaleca się wykonać dopiero, gdy leczenie jest zakończone. Życzymy zdrowia!
Źródła:
- https://dimedic.eu/pl/wiedza/badania-na-zakrzepice-jaka-diagnostyka-laboratoryjna
- https://zdrowegeny.pl/poradnik/badanie-krwi-na-zakrzepice
- https://dimedic.eu/pl/wiedza/badania-na-zakrzepice-jaka-diagnostyka-laboratoryjna
- https://diag.pl/pacjent/artykuly/zakrzepica/