Hipochondria – fanaberia czy realna choroba? Wyniki badań kampanii „Pobierz Zdrowie”
Pobierz Zdrowie

Hipochondria – fanaberia czy realna choroba? Wyniki badań kampanii „Pobierz Zdrowie”

85% Polaków kojarzy pojęcie „hipochondria”, ale jedynie 14% z nich połączyło je z częstymi wizytami w placówkach medycznych czy nadmiernym dbaniem o zdrowie. Tak wynika z najnowszych badań opinii publicznej, przeprowadzonych na potrzeby ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Pobierz Zdrowie”. Eksperci jednomyślnie podkreślają, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie lęków związanych z nieodkrytymi chorobami są profilaktyczne badania, a w bardziej zaawansowanych stadiach obaw także wsparcie terapeutyczne.

W obliczu nasilających się doniesień o wzroście liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne oraz innych epidemiach, naturalne jest, że wiele osób boi się o swoje zdrowie. Gdy jednak obawy te stają się na tyle silne, że zakłócają codzienne życie, może to sugerować rozwijające się zaburzenia takie jak hipochondria czy nozofobia. Choć to poważne jednostki chorobowe, to wiedza społeczeństwa na ich temat nadal jest niska.

Według badań opinii publicznej, 66% Polaków potrafi wskazać prostą definicję hipochondrii. Spośród tej grupy, 35% opisało ją jako przewrażliwienie na punkcie własnego zdrowia lub jako strach przed zachorowaniem. Warto jednak zauważyć, że badani nie kojarzyli jej bezpośrednio z częstymi wizytami u lekarza, podejmowaniem wielu badań czy nadmierną troską o zdrowie.

hipochondria infografika Pobierz Zdrowie

Różnica między realnym lękiem a przekonaniem o chorobie

Natomiast, jak wskazują źródła medyczne, hipochondria to chroniczny niepokój związany z przekonaniem o posiadaniu poważnej choroby, mimo braku obiektywnych dowodów na jej istnienie. Osoby cierpiące na to zaburzenie są silnie zaniepokojone możliwością zachorowania i skupiają się na znajdowaniu oznak różnych dolegliwości. Ponadto mają tendencję do analizowania wyników swoich badań, a najmniejsze odchylenia od normy są dla nich dowodem na obecność danego schorzenia. Szacuje się, że zaburzenia hipochondryczne występują u blisko 225 mln ludzi na całym świecie.

Z kolei nozofobia oznacza irracjonalny strach przed zachorowaniem, nawet jeśli nie ma ku temu żadnych konkretnych przesłanek. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą doświadczać nasilonych reakcji lękowych w obliczu potencjalnych zagrożeń zdrowotnych. Odmianami nozofobii są: kancerofobia (lęk przed chorobami nowotworowymi), mizofobia (strach przed brudem i zanieczyszczeniami) czy bakteriofobia (lęk przed chorobami wywołanymi przez mikroorganizmy).

Wczesne wykrycie, dłuższe życie

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie lęków związanych z nieodkrytymi chorobami są regularne badania profilaktyczne. Niemniej jednak, według raportu kampanii „Pobierz Zdrowie", 27% Polaków ich nie wykonuje.

Wyniki badań krwi pozwalają lekarzom na dokładną ocenę wielu parametrów, co może pomóc we wczesnej identyfikacji różnorodnych schorzeń. Jednak interpretacji wyników i ostatecznej diagnozy zawsze powinien dokonać doświadczony lekarz, uwzględniając dokładny wywiad z pacjentem oraz występujące u niego symptomy.

O badaniu:

Badanie zrealizowane metodą CAWI przez Instytut badań IQS w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej grupie 800 mieszkańców Polskich, pokazującej ogólnie występowanie określonych poglądów i zachowań w kontekście dbania o zdrowie oraz badań profilaktycznych.

O kampanii:

Ogólnopolska kampania zdrowotna „Pobierz Zdrowie” ma za zadanie uświadomić Polakom, że dbanie o zdrowie zaczyna się od profilaktyki. Jej misją jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na ten temat oraz zachęcenie do regularnego monitorowania swojego stanu zdrowia. W ramach pierwszego etapu kampanii – akcji tematycznej „Zdrowie bez strachu” – głównym celem podjętych działań edukacyjnych będzie zwiększenie świadomości hipochondrii w społeczeństwie i promowanie zdrowego podejścia do zdrowia. Edukacja jest kluczem do zrozumienia i akceptacji tego stanu, a przede wszystkim do udzielenia pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest portal uPacjenta.pl – firma, która każdego dnia ułatwia Polakom dostęp do profilaktyki zdrowotnej, oferując badania krwi i inne usługi medyczne z dojazdem do domu.

Eksperci merytoryczni kampanii Pobierz Zdrowie - Zdrowie bez strachu

Karolina Karabin, dr n. med.
Koordynatorka kampanii
dr n. med. Karolina Karabin

Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, konsultant ds. żywienia i stylu życia, wsparcie merytoryczne Opiekunów Zdrowia w uPacjenta. Ukończyła Studium Medycyny Molekularnej, a tytuł doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej obroniła na I Wydziale Lekarskim WUM. W pracy naukowej zawsze interesowały ją mechanizmy molekularne powstawania różnych chorób, ponieważ uważa, że to klucz do ich zapobiegania, a także punkt wyjścia do opracowywania skutecznych terapii. Od tej pasji i chęci zrozumienia swoich problemów zdrowotnych, zaczęła się jej przygoda z edukowaniem i popularyzowaniem wiedzy na temat profilaktyki chorób m. in. na kanale na Instagramie @dr_karabin Jej misją jest, aby na podstawie aktualnych doniesień naukowych i medycznych, pokazać Ci jak pozostać w dobrym zdrowiu jak najdłużej.

Pokaż więcej

Natalia Kocur
Ekspertka merytoryczna
Natalia Kocur

Psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (Certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej nr 1500). Studia wyższe, psychologię i socjologię, ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a podyplomowe 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w szkole psychoterapii CBT EDU w Warszawie. Założycielka Centrum Psychoterapii Pokonaj Lęk oraz bloga o zdrowiu psychicznym pokonajlek.pl. Psychoterapeutycznie pracuje głównie z osobami dorosłymi zmagającymi się z różnymi trudnościami psychicznymi: zaburzeniami lękowymi i nastroju, zaburzeniami osobowości, somatyzacjami, zaburzeniami snu, itd. oraz doświadczającymi nadmiernego stresu w pracy lub w relacjach osobistych.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
 • Zaplanuj badania

  Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

 • Zbadaj się u Siebie

  Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

 • Skonsultuj wyniki online

  Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

 • Ciesz się lepszym zdrowiem

  Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.