Mizofobia – jak radzić sobie z lękiem przed brudem?

Mizofobia – jak radzić sobie z lękiem przed brudem?

Dbanie o czystość swojego otoczenia i regularna higiena ciała to bardzo dobre nawyki. W czasie pandemii SARS-CoV-2 przekonaliśmy się też, jak ważne jest częste mycie rąk. Ale co jeśli nieustannie dążymy do nieskazitelnej czystości i na każdym kroku widzimy tylko brud i bakterie? To może być mizofobia! Dowiedz się więcej o panicznym lęku przed zanieczyszczeniami i zobacz, jak sobie z nim poradzić.

Mizofobia (germofobia) to zaburzenie, w którym pacjent odczuwa silny lęk przed brudem, a często też przed zarazkami (bakteriofobia). Osoby cierpiące na mizofobię boją się wszystkiego, co mogłoby doprowadzić do zabrudzenia ich ciała, a w szczególności rąk. W związku z tym często myją ręce, używają jednorazowych rękawiczek czy chusteczek do dotykania wszelkich przedmiotów.

Germofobia często współwystępuje z nerwicą natręctw. Pacjent nieustannie myśli o brudzie i nie może się powstrzymać od wykonywania określonych czynności – ciągle myje ręce, bierze prysznic, dezynfekuje otoczenie itp. Lęku przed brudem i zakażeniem doświadczało wiele osób w trakcie pandemii koronawirusa. 

Objawy mizofobii

  • Przesadne dbanie o higienę – częste mycie rąk, kilkukrotne branie prysznica w ciągu dnia;
  • używanie jednorazowych rękawiczek i chusteczek w miejscach publicznych – mizofobik często nie jest w stanie niczego dotknąć bez odpowiedniego zabezpieczenia;
  • ciągłe dezynfekowanie rąk, blatów i przedmiotów;
  • zabezpieczanie przedmiotów codziennego użytku np. telefonu czy pilota w plastikowym pokrowcu;
  • unikanie sytuacji, w których konieczna jest ekspozycja na brud i zarazki – osoby cierpiące na mizofobię często ograniczają do minimum wyjścia z domu.

Do ww. objawów dochodzą też objawy somatyczne, które pojawiają się w sytuacji zagrożenia lub na samą myśl o możliwości kontaktu z brudem czy zarazkami. Najczęściej występują:

Przyczyny mizofobii

Za mizofobię w dużej mierze odpowiadają czynniki genetyczne i środowiskowe. Jeśli w rodzinie występowały jakiekolwiek zaburzenia lękowe i fobie, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że kolejne pokolenia również będą borykać się z jakimś zaburzeniem (w tym np. mizofobią). U niektórych osób mizofobia rozwija się w wyniku traumatycznego wydarzenia związanego z brudem czy zarazkami. Ciężka infekcja bakteryjna w przeszłości, śmierć bliskiej osoby na chorobę zakaźną czy pandemia koronawirusa – to czynniki, które mogą być przyczyną mizofobii.

Jak radzić sobie z lękiem przed brudem i zarazkami?

Podejrzewasz u siebie mizofobię? A może objawy germofobii obserwujesz u bliskiej osoby? Nie bagatelizuj problemu, bo brak podjętych działań tylko nasili problem i negatywnie wpłynie na życie codzienne. Pogłębiający się lęk przed brudem i zarazkami może doprowadzić do całkowitej izolacji – pacjenci boją się opuścić własne cztery ściany, co często uniemożliwia podjęcie pracy czy prowadzenie życia towarzyskiego. Nie pozwól, by mizofobia utrudniała Ci codzienne funkcjonowanie i zobacz, jak skutecznie sobie z nią radzić:

  • Terapia poznawczo-behawioralna – pozwala nie tylko złagodzić objawy lęku, ale też poznać ich przyczynę. Dzięki temu możliwa jest zmiana myśli, zachowań i przekonań. Zrozumienie i oswojenie lęku to najlepsza droga do wyzdrowienia.
  • Leki – mogą być pomocne na początku procesu terapeutycznego. Nie wyleczą one przyczyny mizofobii, ale złagodzą lęk i unormują nastrój. Osoby doświadczające silnych lęków, często zapadają na depresję, dlatego niekiedy stosuje się również leki przeciwdepresyjne.
  • Techniki relaksacyjne – objawy mizofobii sprawiają, że organizm jest w ciągłym stresie. Techniki relaksacyjne takie jak świadomy oddech, joga czy medytacja pomogą obniżyć napięcie. Odprężenie działa w dwie strony – zrelaksowany organizm jest mniej podatny na lęk, a jeśli już się pojawi, jego objawy będą łagodniejsze.

Chcesz poznać więcej skutecznych sposobów na odprężenie? Przeczytaj artykuł o technikach relaksacyjnych, przetestuj każdą z nich i wybierz najodpowiedniejszą dla siebie.

Mizofobia może bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale wierzymy, że po lekturze naszego artykułu już lepiej znasz wroga i wiesz, jak z nim walczyć.

Bio photo
Autor artykułu
Agnieszka Konieczna

Absolwentka biotechnologii na Politechnice Wrocławskiej i studiów podyplomowych z content marketingu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Interesuje ją wszystko, co związane ze zdrowym stylem życia i psychologią. Autorka tekstów o tematyce medycznej i well-beingowej.

Pokaż więcej

Patryk Rosa
Weryfikacja merytoryczna
mgr Patryk Rosa

Swoje doświadczenie w pracy diagnosty zbierał w pracowni serologii transfuzjologicznej oraz pracowni cytogenetycznej. Tytuł magistra uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Stara się poszerzać swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach oraz kursach. Diagnostyka laboratoryjna jest dziedziną medycyny, która dynamicznie się rozwija oraz jest istotnym elementem postępowania diagnostycznego, dlatego uważa, że systematyczne wykonywanie badań laboratoryjnych może wspomóc pacjentów we wczesnym wykrywaniu chorób oraz wspierać w utrzymaniu zdrowego stylu życia.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.