Ćwiczenia, dieta, włosy, paznokcie i… piersi. Tak jak wizyta u kosmetyczki, fryzjera czy na siłowni jest Twoim nawykiem, tak badanie piersi powinno zostać na stałe wpisane w Twój kalendarz. Bo choć rak piersi to groźny przeciwnik, nie musisz być sparaliżowana na samą myśl o nim – podobnie jak z innymi przeszkodami, również z nowotworem można sobie poradzić.
Badania piersi
Badanie piersi warto wykonywać regularnie. W zależności od metody co miesiąc lub co 2 lata. Najprostsze jest samobadanie piersi. Mimo że nie jest tak dokładne jak stosowane w gabinetach lekarskich metody diagnostyczne, można wykonywać je regularnie i samemu. Niżej dowiesz się, jak to robić poprawnie oraz poznasz pozostałe metody badania piersi.
Samobadanie piersi
Trwa ono kilka minut, a może Ci realnie pomóc! Okazji do samobadania może być wiele. Kiedy badać piersi samodzielnie?
- Przed ubraniem się rano lub zanim przebierzemy się w piżamę wieczorem.
- Leżąc w łóżku.
- Podczas kąpieli.
Kiedy wykonywać samobadanie piersi? Tak jak wspomnieliśmy, badanie powinnaś wykonywać co miesiąc, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu. Kobiety po menopauzie powinny badać piersi tego samego dnia każdego miesiąca.
Jak badać piersi w domu?
I etap: oglądanie
- Stań przed lustrem. Obejrzyj swoje piersi w trzech pozycjach: z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia, uniesionymi do góry oraz opartymi na biodrach. Sprawdzaj, czy nie ma widocznych zmian w kształcie piersi, pofałdowań skóry oraz czy któraś z brodawek nie jest wciągnięta.
- Przyjmując powyższe pozycje, nie zapomnij o obejrzeniu piersi w górnej części, w okolicy pachy.
- Oceń piersi z profilu – spleć dłonie za plecami i obejrzyj się w lustrze z lewej i prawej strony.
- Pochyl się do przodu. Sprawdź, czy w tej pozycji nie widzisz jakichś niepokojących zmian.
- Ściśnij brodawkę i sprawdź, czy nie wydobywa się z niej żadna wydzielina.
II etap: badanie palpacyjne piersi
Istnieją 3 metody badania piersi. Im więcej z nich zastosujesz podczas samobadania, tym większa szansa, że odpowiednio wcześnie zareagujesz na jeszcze niewielkie zmiany. Badanie palpacyjne wykonaj w dwóch pozycjach: na stojąco i na leżąco.
Piersi badaj trzema złączonymi palcami, zataczając niewielkie kółeczka:
- z góry na dół piersi;
- promieniście – zaczynając przy sutku, kierując się na zewnątrz piersi;
- koliście – badając najpierw zewnętrzną część piersi i stopniowo kierując się ku środku.
USG piersi
USG piersi to badanie nieinwazyjne, czułe i zalecane kobietom młodym jako badanie profilaktyczne. Młode piersi często mają strukturę gruczołową, w związku z czym nie mogą być skutecznie zbadane podczas mammografii. Pierwsze USG piersi warto wykonać już w wieku 20 lat.
USG piersi może być również wykorzystywane jako badanie uzupełniające mammografię. Dostarcza ono istotnych informacji na temat zmian nowotworowych – w tym wielkości, stopnia zaawansowania czy zmian przerzutowych.
Mammografia
Mammografia to jedna z podstawowych metod stosowanych w diagnostyce i monitorowaniu raka piersi. Bezpłatne badanie przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat (raz na dwa lata). Kobiety, których najbliższe krewne chorowały na nowotwór, mogą również starać się o bezpłatną mammografię w ramach programu dla kobiet z grupy ryzyka.
Szacuje się, że mammografia wykonywana co roku obniża ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 25%.
Objawy raka piersi – co powinno Cię zaniepokoić przy samobadaniu?
Twoją uwagę powinny zwrócić wszelkie zgrubienia i guzki, które wyczujesz podczas samobadania – nawet bezbolesne (w początkowych stadiach rozwoju rak piersi nie boli).
Skonsultuj się ze specjalistą, kiedy obserwujesz też:
- wyciek z brodawki sutkowej,
- asymetrię sutków,
- wciągnięcie brodawki sutkowej,
- owrzodzenie brodawki lub skóry piersi,
- „pomarańczową skórkę”,
- ból piersi,
- pogrubienie skóry piersi,
- zmianę rozmiaru lub kształtu piersi,
- powiększoną żyłę na piersi,
- świąd lub pieczenie brodawki.
Inne metody profilaktyki raka piersi
Chcąc wiedzieć, czy znajdujesz się w grupie ryzyka, warto wykonać badania genów BRCA1 i BRCA2. Mutacje w tych genach zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi (nie stanowią jednak diagnozy). Kobiety, u których wykryto mutacje w genie BRCA1, obciążone są ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi, wynoszącym ok. 69%. Wiedząc, że jesteś nosicielką mutacji, możesz rozważyć profilaktyczną mastektomię, by uniknąć nowotworu w przyszłości. Badanie możesz wykonać nawet w najbliższych dniach we własnym domu!
BRCA1, BRCA2 – badania genetyczne na raka piersi
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet. Oceń ryzyko wystąpienia raka piersi lub jajnika wykonując badanie genów BRCA1 i BRCA2 – wykonaj badania genetyczne już dziś, u siebie.
Dodatkowo pewne zmiany w stylu życia mogą zapobiegać rakowi piersi. Serwis Cancer.net, tworzony przez specjalistów z dziedziny onkologii, podaje, że czynności, które mogą obniżyć ryzyko raka piersi, to:
- regularna aktywność fizyczna trwająca 30-60 minut dziennie;
- utrzymywanie właściwej masy ciała;
- przedyskutowanie z lekarzem ryzyka i korzyści związane z terapią hormonalną;
- karmienie piersią.
Natalia Kryger
Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, well-beingowej oraz lifestyle’owej.
Pokaż więcej
dr n. med. Karolina Karabin
Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, szkoleniowec. Jej pasją jest dietetyka i tematy związane ze zdrowiem przewodu pokarmowego. Szczególnie interesuje ją wpływ szeroko pojętego współczesnego stylu życia na procesy molekularne zachodzące w organizmie i długowieczność.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.
Rozwiń
Polecany pakiet dla Ciebie1529,00 zł
PAKIET NOWOTWORY U KOBIET - BADANIA GENETYCZNE ROZSZERZONE
Jeśli wśród Twoich bliskich są kobiety, które usłyszały diagnozę raka piersi, zwłaszcza przed 50. r.ż., zbadaj swoje geny - teraz możesz to zrobić w domu.