Październik to sezon dyni! Zanim zaczniesz przyrządzać pyszne dania z dyni lub wycinać w niej fantazyjne wzory, poznaj jej właściwości odżywcze i zdrowotne, z których możesz skorzystać z bliskimi!
Dynia – właściwości odżywcze
Dynia to źródło wielu cennych składników odżywczych. Zawiera takie pierwiastki jak:
- potas (278 mg/100 g),
- wapń (66 mg/100 g),
- fosfor (43 mg/100 g),
- magnez (14 mg/100 g),
- żelazo (0,8 mg/100 g).
Dynia jest źródłem witamin:
- witaminy A,
- witaminy C,
- witaminy B2,
- witaminy E.
W dyni znaleźć można również śladowe ilości selenu, miedzi, manganu oraz cynku. Nie zapominajmy również o wysokiej zawartości karotenoidów, co łatwo można poznać po intensywnie pomarańczowej barwie miąższu.
Czy dynia jest lekkostrawna?
Pestki dyni – ukryty skarb
Kiedy mówimy o dyni, często myślimy o pysznych słodkich przysmakach, takich jak ciasta, latte z przyprawami lub pączki z miąższem – nie zapominajmy jednak o pestkach!
Pestki dyni po brzegi wypełnione magnezem, cynkiem i błonnikiem, dostarczają nam wiele składników odżywczych. Według American Heart Association, jedna czwarta filiżanki pestek dyni zawiera prawie połowę zalecanej dziennej dawki magnezu.
Czy dynia jest zdrowa?
Właściwości zdrowotne dyni wpływają na:
- Serce – dynia zawiera różnorodne składniki odżywcze takie jak potas, witamina C i błonnik. Jest również bogata w przeciwutleniacze, które chronią przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki wytwarzane w procesie metabolicznym organizmu. Choć bardzo niestabilne, pełnią pożyteczną funkcję – niszczą szkodliwe bakterie. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar wolnych rodników w organizmie powoduje stan zwany stresem oksydacyjnym, który powiązany jest z chorobami przewlekłymi – w tym chorobami serca i rakiem.
- Odporność – dynia to źródło antyoksydantów: alfa-karotenu, beta-karotenu, beta-kryptoksantyny i wielu innych, które mogą chronić Twoje komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Ponadto jest bogatym źródłem wielu witamin – w szczególności witaminy A, której niedobór ma przyczyniać się do osłabienia organizmu.
- Wzrok – beta-karoten, który w organizmie jest przekształcany w witaminę A, zawarty w dyni jest powiązana z dobrą kondycją wzroku. Jego niedobór jest częstą przyczyną utraty wzroku! Ponadto witamina C i E mogą ograniczać negatywny wpływ wolnych rodników na komórki oczu.
- Utrzymanie prawidłowej masy ciała – dynia to także idealne rozwiązanie dla wszystkich ceniących dietę niskokaloryczną lub pragnących zrzucić dodatkowe kilogramy, ponieważ 100 g dyni to zaledwie 20-30 kcal. Główną zasługą niskiej kaloryczności dyni jest duża zawartość wody (94%). Zawiera 4,9 g węglowodanów na 100 g produktu i 2,8-3 g błonnika, dzięki czemu pozytywnie wpływa na przemianę materii. Warto jednak pamiętać, że indeks glikemiczny dyni wynosi 65 (średni), a ładunek glikemiczny dyni to 4,5 (niski).
- Świetną kondycję skóry – karotenoidy działają jak naturalny krem przeciwsłoneczny: chronią ją przed zniszczeniem pod wpływem działania promieni UV (choć nie oznacza to, że jedzenie dyni zastąpi kremy przeciwsłoneczne!). Ponadto witamina C, którą uzupełniasz, jedząc dynię, pomaga Twojemu organizmowi w produkcji kolagenu, który powoduje, że skóra jest zdrowa i jędrna.
Zadbaj o swoje zdrowie przez badania krwi, które wykonasz w domu!
929,00 zł
Pakiet kompleksowych badań stanu zdrowia
Czy za pomocą jednego pobrania krwi można zbadać wszystko? Tak, z Pakietem Kompleksowych Badań Stanu Zdrowia jest to jak najbardziej możliwe! Pakiet pozwala oznaczyć aż 32 parametry krwi, dzięki czemu identyfikuje ewentualne niedobory, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia i wiele innych dolegliwości. Kompleksowy przegląd zdrowia wykonasz bez wchodzenia z domu - a wyniki skonsultujesz online!
299,00 zł
Pakiet badań dla każdego (rozszerzony)
Chcesz kompleksowo zadbać o swoje zdrowie? Wykonaj Pakiet Badań dla Każdego (rozszerzony) i skonsultuj wyniki z Opiekunem Zdrowia uPacjenta. Dzięki 18 badaniom zawartym w pakiecie przebadasz się od stóp do głów, a specjalista medyczny zinterpretuje Twoje wyniki, odpowie na pytania i rozwieje wątpliwości. Podpowie też jak uzupełnić ewentualne niedobory oraz, jeśli zajdzie taka konieczność, zaproponuje dalszą diagnostykę. Wszystko w ramach jednego pakietu!
299,00 zł
Pakiet badań well-being
Pakiet well-being pozwoli ocenić Twój ogólny stan zdrowia oraz kondycję organizmu. Badania, które wchodzą w skład tego pakietu umożliwiają rozpoznanie zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy, wątroby, nerek, trzustki czy przemian metabolicznych. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników
Dynia – przeciwskazania
Dynia jest bardzo zdrowa i dla większości osób nieszkodliwa. Jednak tak jak większość pokarmów, może uczulać. Pamiętaj też, że smakołyki, które dostępne są w sklepach – szczególnie w sezonie jesiennym – takie jak latte na bazie dyni, cukierki i nadzienia do ciast zawierają wiele cukru i w wielu przypadkach nie niosą takich samych właściwości zdrowotnych, jak potrawy dyniowe przyrządzone samodzielnie.
Przepisy z dynią – co robić w kuchni?
Na początek spróbuj użyć dyni jako zamiennika w wypiekach. Purée z dyni świetnie sprawdzi się zamiast oleju w proporcjach 1:1 - jeśli przepis wymaga jednej filiżanki oleju, użyj jednej filiżanki purée.
Kolejną wytrawną opcją jest dyniowe curry. To wegetariański odpowiednik kurczaka curry – zamiast mięsa dodajesz pokrojoną w kostkę, uprzednio upieczoną wraz z aromatycznymi przyprawami – np. chili, kolendrą lub imbirem – dynię. To wspaniałe połączenie łączące łagodny smak dyni z orientalnymi przyprawami, którego przygotowanie zajmie ci ok. godzinę.
Miąższ z dyni możemy użyć również zamiast masła. Aby to zrobić, pomnóż ilość masła w przepisie przez 0,75. Przykładowo, zamiast jednej szklanki roztopionego masła, użyj ¾ szklanki puree.
Choć dynia najczęściej dodawana jest do słodkich potraw, dobrze sprawdza się również jako dodatek do pikantnych dań. Warto spróbować upiec dynię w piekarniku, zrobić zupę dyniową lub użyć jej kremowej konsystencji do przygotowania dyniowego sosu. Pikantne dania możesz również posypać prażonymi pestkami dyni.
Natalia Kryger
Propagatorka zdrowego stylu życia oraz uprawiania sportu. Wolne chwile spędza na sali treningowej, ćwicząc akrobatykę powietrzną. Interesuje się psychologią oraz fizjologią człowieka. Autorka tekstów o tematyce medycznej, wellbeingowej oraz lifestyle’owej.
Pokaż więcej
Karolina Wojtkowska
Tytuł magistra zdobyła na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, z kolei studia podyplomowe z psychodietetyki ukończyła na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Głównym obszarem zainteresowań są nutripsychiatria, psychosomatyka oraz zaburzenia odżywiania. Na co dzień niesie pomoc w zakresie zmiany nawyków żywieniowych, błędnych przekonań na temat odżywiania i towarzyszących schematów poznawczych. Pomaga pacjentom w wyjściu z błędnego koła odchudzania, poprzez zrozumienie działań, które ów cykl napędzają.
Pokaż więcej
Zdrowie zaczyna się uCiebie
Zaplanuj badania
Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.
Zbadaj się u Siebie
Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.
Skonsultuj wyniki online
Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.
Ciesz się lepszym zdrowiem
Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.