Aż 72% Polaków boi się choroby swojej lub bliskich, jednak tylko 40% regularnie się bada
Pobierz Zdrowie

Aż 72% Polaków boi się choroby swojej lub bliskich, jednak tylko 40% regularnie się bada

Z najnowszych badań opinii publicznej, przeprowadzonych przez Instytut IQS na potrzeby ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Pobierz Zdrowie”, ujawniają niepokojące informacje na temat obaw Polaków dotyczących chorób oraz niskiego odsetka osób, które regularnie poddają się kontrolom medycznym. Do lekarza raz na pół roku lub rzadziej zgłasza się niemal 40% Polaków, a co ciekawe – pandemia nie przyczyniła się do wzrostu częstotliwości tych wizyt. Dodatkowo dane Eurostatu pokazują, że aż 40% Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie.

Zaskakujący jest fakt, że pomimo powszechnej świadomości konieczności profilaktycznych kontroli medycznych, jak wynika z raportu kampanii „Pobierz Zdrowie”, tylko 44% respondentów deklaruje regularne odwiedzanie lekarza w tym celu. Niemal wszyscy badani uznali rutynowe badania krwi za istotne (91%), ale nadal 25% z nich ich nie wykonuje.

pobierz zdrowie - czy Polacy się badają? Statystyki zdrowia

Na badania z własnej potrzeby, a nie tylko na zalecenie lekarza

Blisko połowa ankietowanych (46%) decyduje się na kontrolną diagnostykę z własnej potrzeby dbania o zdrowie, a nie tylko ze względu na polecenie lekarza. Najpopularniejszymi badaniami diagnostycznymi są badania krwi (73%) czy moczu (60%) oraz prześwietlenia i USG (53%), najrzadziej wykonywana okazała się diagnostyka kału (21%).

Natomiast za objawy wymagające konsultacji z lekarzem najczęściej uznawane przez Polaków są problemy okulistyczne (89%), a w dalszej kolejności: bóle w okolicy serca (87%), problemy z oddychaniem (86%) czy ze słuchem (82%). Co ciekawe, wśród trzech najrzadziej wskazywanych symptomów wymagających konsultacji lekarskiej znalazły się katar, biegunka czy obniżony nastrój/samoocena/smutek. Warto pamiętać, że aby skutecznie dbać o swoje zdrowie, należy systematycznie kontrolować nie tylko fizyczne objawy, ale także te natury psychicznej.

Czy Polacy są hipochondrykami?

Jedynie 3/10 Polaków nie ma większych obaw o zdrowie swoich bliskich (istotnie rzadziej wskazują tak kobiety). Najwięcej lęków wiąże się ze standardową troską – chęcią, aby rodzina była po prostu zdrowa. Dodatkowo, niepokój u niemal 1 na 10 osób w Polsce budzi zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty lub brak szybkiej diagnozy.

Dolegliwościami, które wywołują największy strach wśród respondentów, są choroby nowotworowe, ciężkie czy przewlekłe choroby, nagłe wypadki i nieprzewidziane schorzenia, problemy kardiologiczne bądź bóle mięśniowo-stawowe.

Choć badania pokazały, że Polakom towarzyszy wiele lęków związanych z pojawieniem się różnego rodzaju chorób u członków ich rodziny (aż 36% ankietowanych jest wręcz przewrażliwionych na tym punkcie) bądź u nich samych (19%), to nadal jest dużo do zrobienia w kwestii zachęcania ich do regularnych badań profilaktycznych. Ogólnopolska kampania zdrowotna „Pobierz Zdrowie" jest krokiem we właściwym kierunku, aby pomóc Polakom zrozumieć, jak mogą przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i przeciwdziałać obawom, które z kolei mogą prowadzić do hipochondrii.

 

***

O badaniu:
Badanie zrealizowane metodą CAWI przez Instytut badań IQS w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej grupie 800 mieszkańców Polskich, pokazującej ogólnie występowanie określonych poglądów i zachowań w kontekście dbania o zdrowie oraz badań profilaktycznych.

O kampanii:
Ogólnopolska kampania zdrowotna „Pobierz Zdrowie” ma za zadanie uświadomić Polakom, że dbanie o zdrowie zaczyna się od profilaktyki. Jej misją jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na ten temat oraz zachęcenie do regularnego monitorowania swojego stanu zdrowia. W ramach pierwszego etapu kampanii – akcji tematycznej „Zdrowie bez strachu” – głównym celem podjętych działań edukacyjnych będzie zwiększenie świadomości hipochondrii w społeczeństwie i promowanie zdrowego podejścia do zdrowia. Edukacja jest kluczem do zrozumienia i akceptacji tego stanu, a przede wszystkim do udzielenia pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest portal uPacjenta.pl – firma, która każdego dnia ułatwia Polakom dostęp do profilaktyki zdrowotnej, oferując badania krwi i inne usługi medyczne z dojazdem do domu.

Pobierzzdrowie.pl

Eksperci merytoryczni kampanii Pobierz Zdrowie - Zdrowie bez strachu

Karolina Karabin, dr n. med.
Koordynatorka kampanii
dr n. med. Karolina Karabin

Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, konsultant ds. żywienia i stylu życia, wsparcie merytoryczne Opiekunów Zdrowia w uPacjenta. Ukończyła Studium Medycyny Molekularnej, a tytuł doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej obroniła na I Wydziale Lekarskim WUM. W pracy naukowej zawsze interesowały ją mechanizmy molekularne powstawania różnych chorób, ponieważ uważa, że to klucz do ich zapobiegania, a także punkt wyjścia do opracowywania skutecznych terapii. Od tej pasji i chęci zrozumienia swoich problemów zdrowotnych, zaczęła się jej przygoda z edukowaniem i popularyzowaniem wiedzy na temat profilaktyki chorób m. in. na kanale na Instagramie @dr_karabin Jej misją jest, aby na podstawie aktualnych doniesień naukowych i medycznych, pokazać Ci jak pozostać w dobrym zdrowiu jak najdłużej.

Pokaż więcej

Natalia Kocur
Ekspertka merytoryczna
Natalia Kocur

Psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (Certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej nr 1500). Studia wyższe, psychologię i socjologię, ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a podyplomowe 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w szkole psychoterapii CBT EDU w Warszawie. Założycielka Centrum Psychoterapii Pokonaj Lęk oraz bloga o zdrowiu psychicznym pokonajlek.pl. Psychoterapeutycznie pracuje głównie z osobami dorosłymi zmagającymi się z różnymi trudnościami psychicznymi: zaburzeniami lękowymi i nastroju, zaburzeniami osobowości, somatyzacjami, zaburzeniami snu, itd. oraz doświadczającymi nadmiernego stresu w pracy lub w relacjach osobistych.

Pokaż więcej

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.