Jak ćwiczyć pamięć? 6 elementów treningu mózgu
Praca i zdrowie

Jak ćwiczyć pamięć? 6 elementów treningu mózgu

Zapominasz odebrać dzieci z przedszkola, umykają Ci urodziny członków rodziny, a po zakupach wkładasz portfel do lodówki? To znak, że powinieneś przeprowadzić trening mózgu. Odpowiednią formę zapewnią mu ćwiczenia na pamięć i koncentrację.

Jak poprawić pamięć? 6 ćwiczeń

1. Przełam rutynę i zrób coś inaczej!

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację można wykonywać każdego dnia. Umyj zęby drugą ręką, zjedz inne śniadanie niż zwykle, ubierz się inaczej niż na co dzień lub poświęć więcej czasu na rozmowę z rodziną i przyjaciółmi (również online).

W jaki sposób przełamywanie rutyny wpływa na pamięć i koncentrację? Rutynowe działania „usypiają” nasz mózg. Podczas powtarzalnych czynności umysł nie odczuwa ekscytacji i przestaje się angażować. Kiedy robimy coś inaczej niż zwykle, np. używamy niedominującej ręki do mycia zębów, skupiamy całą uwagę na „nowym” zadaniu. W ten sposób tworzymy nowe połączenia między neuronami w mózgu – pozytywny wpływ takiego prostego ćwiczenia potwierdzają badania.

2. Naucz się czegoś nowego

Nabywanie nowych umiejętności tworzy nowe połączenia między komórkami nerwowymi oraz stabilizuje te już istniejące. Dotyczy to zarówno nowości umysłowych, np. nauka języka obcego, jak i aktywności fizycznych.

3. Ćwicz uważność

Zastanów się nad tym, co aktualnie robisz. Nawet, jeśli jest to tak prosta rzecz jak picie herbaty. Poczuj ciepło kubka, weź głęboki wdech i zwróć uwagę na zapach napoju. Z czym Ci się kojarzy? Zauważ odbijające się światło na powierzchni wody. Wsłuchaj się w odgłosy otoczenia i ciesz się chwilą.

Codzienne rytuały, którym poświęcamy należytą uwagę, nie tylko poprawiają pamięć, ale mogą także poprawiać samopoczucie oraz otwierać nas na nowe sytuacje i zmiany w życiu. Co ważne, takie ćwiczenia trenujące mózg są też wyjątkowo łatwe do wykonania.

4. Twórz muzykę, tańcz i trenuj mózg!

Zajęcia muzyczne poprawiają nie tylko nastrój, ale również pamięć. Badanie przeprowadzone wśród osób w wieku 64 r.ż. i powyżej wskazują, że gra na instrumencie przyczyniła się do poprawy pamięci krótkotrwałej, koncentracji oraz płynności językowej. Gra na instrumentach wspomaga też rozwój dzieci. Najmłodsi, którzy chodzą na lekcje muzyki, mają lepsze funkcje poznawcze oraz lepszą pamięć wzrokową, jak i słuchową. Rozwija również umiejętności społeczne i samoświadomość.

Taniec to kolejny świetny sposób na trening pamięci: eksperci argumentują, że nauka tańca poprawia pamięć, uważność oraz poczucie równowagi poprzez zwiększenie neuroplastyczności mózgu.

5. Trening mózgu to ćwiczenia ciała

Aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. Ćwiczenia poprawia ukrwienie narządów (w tym mózgu) oraz przewodzenie nerwowe. Badania potwierdzają, że ruch to tani sposób na utrzymanie funkcji poznawczych mimo upływających lat.

6. Gry na ćwiczenie pamięci

Profesor Jan L. Plassz NYU Steinhard wraz ze swoim zespołem opracowali 3 gry dostępne w AppStore oraz Google Play, które poprawią Twoją pamięć! Są to gry odpowiednie również dla dzieci. Według twórców już 2 godziny gry w stworzone przez nich gry powoduje poprawę funkcji poznawczych.

  • Gwakkamole została zaprojektowana w celu ćwiczenia funkcji poznawczych pozwalających na kontrolę naszego zachowania, uwagi, myśli oraz emocji. Jest to zręcznościowa gra, w której należy rozbić tylko te awokado, które mają nakrycie głowy. Z każdym poziomem awokado pojawiają się na ekranie coraz szybciej.
  • CrushStations ćwiczy pamięć krótkotrwałą. Rolą gracza jest zapamiętanie koloru i rodzaju stworzeń na ekranie, aby uchronić je przed pożarciem przez ośmiornicę. Z każdym poziomem wzrasta liczba stworzeń do zapamiętania.
  • All You CAN ET trenuje wielozadaniowość. Gra polega na dostarczaniu kosmitom jedzenia i picia, potrzebnych do przetrwania. Kosmici często zmieniają zdanie na temat ich zapotrzebowania na przysmaki, co stanowi wyzwanie dla mózgu gracza.

Oceń kondycję swojej pamięci – wypełnij test!

Ostatnio coraz częściej łapiesz się na zapominalstwie i zaczynasz się niepokoić? Sprawdź, czy są ku temu powody. Odpowiedz na 15 pytań przygotowanych przez Fundację Badania i Zapobiegania Alzheimerowi i sprawdź, jak się ma Twoja pamięć. Wypełnij formularz niżej!

Jak widzisz, wystarczą proste ćwiczenia, by poprawić Twoją pamięć. Pamiętaj także, że czasami problemy z pamięcią mogą być spowodowane problemami zdrowotnymi, np. chorobami tarczycy. Przeczytaj artykuł o przyczynach problemów z pamięcią.

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.