Aż 86% Polaków diagnozuje się u „Doktora Google”
Pobierz Zdrowie

Aż 86% Polaków diagnozuje się u „Doktora Google”

Ostatnie badanie opinii publicznej, przeprowadzone na potrzeby kampanii „Pobierz Zdrowie”, wykazało, że aż 86% Polaków regularnie poszukuje informacji związanych ze zdrowiem w sieci. Ta wyraźna tendencja do korzystania z internetu jako źródła wiedzy na tematy medyczne prowadzi często do zjawiska zwanego cyberchondrią, generującego poważne zagrożenia dla ludzkiego zdrowia czy życia.

Najpopularniejsze internetowe źródła wiedzy na temat zdrowia to serwisy informacyjne (71%) i YouTube (20%).

76% ankietowanych deklaruje, że jeżeli nie uzyskuje skierowania na badania od lekarza, to kupuje je prywatnie.

Lekarze odmawiają wystawiania skierowań na badania, jeśli potrzeba ta jest oparta na informacjach znalezionych przez pacjentów w internecie (46% odmów), zwłaszcza jeżeli źródłem są social media.

Cyberchondria jest poważnym wyzwaniem, prowadzącym do niepotrzebnych kosztów, niewłaściwego leczenia, a nawet zagrożeń zdrowia czy życia pacjentów.

Badania ujawniają, że Polacy na potęgę szukają informacji o zdrowiu w sieci. Najpopularniejszymi źródłami wiedzy na ten temat są portale internetowe (71%), a dopiero potem lekarz (67%), rodzina (38%) czy znajomi (21%).

Pułapka błędnego koła lęku

Przeprowadzone na potrzeby kampanii badanie opinii zwraca także uwagę na coraz popularniejsze zjawisko cyberchondrii. Jest to nadmierna obawa o własne zdrowie, która nasila się przez poszukiwanie informacji na jego temat w sieci. Pogłębianie wiedzy o różnych chorobach może prowadzić do pojawienia się u pacjenta nowych objawów, spowodowanych autosugestią. W tych okolicznościach łatwo wpaść w pułapkę błędnego koła lęku.

Polacy mają ograniczone zaufanie do lekarzy…

A ci z kolei walczą z diagnozowaniem w internecie. Z raportu wynika, że lekarze nie wystawiają skierowań na badania, jeśli pacjent opiera swoje prośby na sugestiach znalezionych w sieci, głównie w social mediach (tak wskazało 46% ankietowanych). Gdy te rekomendacje pochodzą od rodziny czy znajomych, odsetek ten spada do 34%. Odmowa lekarza prowadzi do skorzystania z usług prywatnej służby zdrowia – w aż 76% przypadków ankietowani decydują się na ich zakup na własny koszt.

Eksperci merytoryczny kampanii Pobierz Zdrowie

Karolina Karabin, dr n. med.
Koordynator kampanii
dr n. med. Karolina Karabin

Biolog molekularny, diagnosta laboratoryjny, konsultant ds. żywienia i stylu życia, wsparcie merytoryczne Opiekunów Zdrowia w uPacjenta. Ukończyła Studium Medycyny Molekularnej, a tytuł doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej obroniła na I Wydziale Lekarskim WUM. W pracy naukowej zawsze interesowały ją mechanizmy molekularne powstawania różnych chorób, ponieważ uważa, że to klucz do ich zapobiegania, a także punkt wyjścia do opracowywania skutecznych terapii. Od tej pasji i chęci zrozumienia swoich problemów zdrowotnych, zaczęła się jej przygoda z edukowaniem i popularyzowaniem wiedzy na temat profilaktyki chorób m. in. na kanale na Instagramie @dr_karabin Jej misją jest, aby na podstawie aktualnych doniesień naukowych i medycznych, pokazać Ci jak pozostać w dobrym zdrowiu jak najdłużej.

Pokaż więcej

Natalia Kocur
Ekspertka merytoryczna
Natalia Kocur

Psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna (Certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej nr 1500). Studia wyższe, psychologię i socjologię, ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a podyplomowe 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w szkole psychoterapii CBT EDU w Warszawie. Założycielka Centrum Psychoterapii Pokonaj Lęk oraz bloga o zdrowiu psychicznym pokonajlek.pl. Psychoterapeutycznie pracuje głównie z osobami dorosłymi zmagającymi się z różnymi trudnościami psychicznymi: zaburzeniami lękowymi i nastroju, zaburzeniami osobowości, somatyzacjami, zaburzeniami snu, itd. oraz doświadczającymi nadmiernego stresu w pracy lub w relacjach osobistych.

Pokaż więcej

O badaniu:

Badanie zrealizowane metodą CAWI przez Instytut badań IQS w czerwcu 2023 roku na reprezentatywnej grupie 800 mieszkańców Polski, pokazującej ogólnie występowanie określonych poglądów i zachowań w kontekście dbania o zdrowie oraz badań profilaktycznych.

O kampanii:

Ogólnopolska kampania zdrowotna „Pobierz Zdrowie” ma za zadanie uświadomić Polakom, że dbanie o zdrowie zaczyna się od profilaktyki. Jej misją jest podniesienie poziomu wiedzy społeczeństwa na ten temat oraz zachęcenie do regularnego monitorowania swojego stanu zdrowia. W ramach pierwszego etapu kampanii – akcji tematycznej „Zdrowie bez strachu” – głównym celem podjętych działań edukacyjnych będzie zwiększenie świadomości hipochondrii w społeczeństwie i promowanie zdrowego podejścia do zdrowia. Edukacja jest kluczem do zrozumienia i akceptacji tego stanu, a przede wszystkim do udzielenia pomocy tym, którzy jej potrzebują.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest portal uPacjenta.pl – firma, która każdego dnia ułatwia Polakom dostęp do profilaktyki zdrowotnej, oferując badania krwi i inne usługi medyczne z dojazdem do domu.

Pobierzzdrowie.pl

our-process-widget-default-icon
Zdrowie zaczyna się uCiebie
  • Zaplanuj badania

    Dobierz badania w katalogu badań uPacjenta.

  • Zbadaj się u Siebie

    Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

  • Skonsultuj wyniki online

    Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

  • Ciesz się lepszym zdrowiem

    Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.