HE4

Diagnostykę nowotworu jajnika warto rozszerzyć o badanie HE4, dzięki któremu łatwiej rozróżnić między łagodną a złośliwą zmianą. Ma to duże znaczenie w procesie diagnostyki i planowaniu leczenia. Ponadto badanie HE4 może być stosowane w celu oceny skuteczności terapii. Zbadaj się w swoim domu – bez kolejek, stresu i dojazdów.

Zobacz pełny opis

Cena badania od:80,75 zł

Komu polecamy to badanie?

Kobietom chorującym na raka jajnika

Kobietom, u których w rodzinie zdarzały się przypadki chorób nowotworowych

Kobietom mierzącym się z zaburzeniami hormonalnymi

Pacjentkom, które w przeszłości chorowały na raka jajnika

Pacjentkom z podejrzeniem nowotworu jajnika lub endometriozy

Kobietom ze stwierdzonymi mutacjami genów BRCA1 i BRCA2

Kobietom, które zakończyły leczenie przeciwnowotworowe

Sentence-positive card icon
Pobranie krwi w domu to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla mam mniejszych dzieci,  pacjentek, które są bardziej osłabione po leczeniu i pragną oszczędzać swoje siły, a także dla tych bojących się igieł lub chcących zaoszczędzić swój czas i przeznaczyć go np. na chwilę dla siebie. Jesteś jedną z tych osób? Zamień korki i kolejki na swój ulubiony fotel!

Kiedy zrobić badanie HE4?

Szczególnym wskazaniem do wykonania badania HE4 są objawy takie jak np.:

wzdęcia,

powiększenie się obwodu brzucha,

uczucie ucisku w miednicy,

uczucie pełności w brzuchu,

krwawienia międzymiesiączkowe,

problemy z oddawaniem moczu.

Materiał do badania:krew żylna
Orientacyjny czas oczekiwania na wyniki:1-4 dni robocze
Szacowany okres ważności wyników:1 miesiąc
Pobranie krwi w domu pacjenta.
Badanie bez skierowania

Jak wykonać badanie HE4 w domu?

1
Zaplanuj badania

Wybierz badania, datę i adres pobrania.

2
Zbadaj się u Siebie

Kiedy Ci wygodnie, wtedy gdy tego potrzebujesz.

3
Skonsultuj wyniki online

Porozmawiaj ze specjalistą medycznym uPacjenta.

Wybierz Pakiet Badań, a konsultację zyskasz gratis. Po zakupie otrzymasz maila ze szczegółami.

4
Ciesz się lepszym zdrowiem

Zastosuj porady eksperta i obserwuj poprawę samopoczucia.

Dlaczego warto wykonać badanie markera nowotworowego HE4?

Rak jajnika to drugi najczęstszy nowotwór ginekologiczny u kobiet. W 70% przypadków wykrywa się go dopiero w późnym stadium, ponieważ długo przebiega bezobjawowo lub symptomy mylone są z dolegliwościami gastrycznymi.

W trakcie leczenia onkologicznego badanie HE4 pozwala ocenić skuteczność terapii. Jeśli wartość parametru spada, świadczy to o pozytywnej reakcji organizmu na leczenie.

Sentence-alert card icon
HE4 nie jest badaniem przesiewowym. Aby ocenić ryzyko wystąpienia raka jajnika w przyszłości, należy wykonać badania genetyczne lub badanie ROMA.

Zyskaj szerokie spojrzenie na swoje zdrowie

Package preview image
Dla kobiet
199,00 zł
Pakiet markerów nowotworowych dla kobiet
CA 125 CA 15-3

Zawiera oznaczenia markerów nowotworowych, charakteryzujących się istotną czułością diagnostyczną. Badania w ramach pakietu pozwalają określić ryzyko zachorowania na kilka rodzajów nowotworów, m.in.: raka piersi, jajnika czy wątroby. W cenie: zestaw badań + możliwość konsultacji wyników

Package preview image
Dla kobiet
1529,00 zł
Pakiet nowotwory u kobiet - badania genetyczne rozszerzone
Konsultacja wyników uPacjenta

W pakiecie oznaczane są: - mutacja w genie BRCA1 - silnie predysponująca do rozwoju raka piersi i jajnika - mutacja genu BRCA2 - wiążąca się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów złośliwych piersi i jajn.ika. - mutacje genu CHEK2 - zwiększające predyspozycje do rozwoju raka piersi, jelita grubego, nerki i tarczycy. - nieprawidłowy gen NBN - powodujący 3,5-krotny wzrost ryzyka raka piersi. - mutacje w genie CDKN2A - zwiększające ryzyko zachorowania na czerniaka, raka trzustki oraz raka płuca. - mutacje w genie PALB2 - związane z podwyższonym ryzykiem raka piersi. Przygotowanie do badań: - Badania nie wymagają specjalnego przygotowania. Możesz wykonać je o dowolnej porze dnia i nie musisz być na czczo. - 30 min przed badaniem warto wypić szklankę wody – ułatwi to pobranie krwi. Dla kogo jest ten pakiet? Dla kobiet, które chcą sprawdzić genetyczne predyspozycje do zachorowań na raka. W szczególności polecamy go tym paniom, u których w rodzinie ktoś chorował na raka jajowodu i otrzewnej, tarczycy, jelita lub nerki – zwłaszcza gdy choroba została zdiagnozowana przed 50. r.ż.

Package preview image
Zdrowie ogólne
229,00 zł
Pakiet badań dla dziecka (1-3)
Bilirubina całkowita

Badania w pakiecie: - Morfologia krwi (pełna) - pomaga wykryć niedokrwistość, której przyczyną często są niedobory żelaza. - CRP (ilościowo) - białko ostrej fazy, które wzrasta w m.in. w stanach zapalnych. - Bilirubina całkowita - barwnik krwi, dzięki któremu jesteśmy w stanie ocenić pracę wątroby. Jej podwyższony poziom często towarzyszy żółtaczce. - Żelazo - u dzieci w fazie intensywnego rozwoju zapotrzebowanie na żelazo jest większe niż u dorosłych, przez co łatwiej o wykształcenie niedoborów. - Ferrytyna - parametr określający zapasy żelaza w organizmie. - TSH - hormon przysadki mózgowej, stymulujący produkcję hormonów tarczycy. - Kreatynina - wskaźnik pracy nerek. - Glukoza - pomiar stężenia cukru we krwi. Badanie pozwala na diagnostykę w kierunku cukrzycy. - Witamina D - wpływa ona na prawidłowy rozwój kości dziecka. Pobudza również komórki do wytwarzania przeciwciał chroniących układ odpornościowy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia, nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Przygotowanie do badań: - Umów badanie rano w godzinach 7-10. - Pół godziny przed badaniem zadbaj o nawodnienie dziecka – nakarm go mlekiem lub daj trochę wody. W ciągu kilku dni poprzedzających badanie zwracaj uwagę na to, czy dziecko pije wystarczająco dużo. - Obudź dziecko co najmniej 30 minut przed wizytą specjalisty. To czas na podanie szklanki wody i przygotowanie dziecka emocjonalnie do pobrania krwi. Kiedy wykonać pakiet? Badania można wykonywać profilaktycznie lub w momencie, gdy są ku temu wskazania medyczne. Symptomy, jakie powinny zwrócić Twoją uwagę i zmotywować do wykonania badań u dziecka to m.in.: - zahamowanie wzrostu; - zmiany na łokciach i kolanach (objaw brudnych łokci); - zaparcia; - zaburzenia koncentracji; - spaczony apetyt (np. jedzenie kredy, surowego ryżu i rzeczy nieprzeznaczonych do spożycia); - łatwa męczliwość; - częstomocz; - opóźniony wiek zębowy; - tendencja do przyrostu masy ciała pomimo zmniejszonego łaknienia; - bladość skóry; - zwiększone pragnienie.

Jak często wykonywać badanie?

Zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak przygotować się do badania HE4?

  • Bullet image

    Badanie HE4 można wykonać o każdej porze dnia.

  • Bullet image

    Nie pal papierosów 24 godziny przed badaniem.

  • Bullet image

    30 minut przed pobraniem krwi warto wypić szklankę wody.

Sentence-positive card icon
Do dzieła! Umów pobranie krwi w domu i oczekuj przyjazdu mobilnego specjalisty medycznego.

HE4 – co to za badanie?

HE4 to marker nowotworu jajnika. Wytwarzany jest głównie przez nabłonek przewodów najądrza oraz niektóre typy komórek nowotworowych, w tym nowotworów jajnika, piersi, płuc i trzustki. Wraz z badaniem CA-125 pomaga w diagnostyce raka.

HE4 normy

Uzdrowych kobiet przed menopauzą norma HE4 jest ≤  70 pmol/l.

Norma HE4 po menopauzie jest ≥ 140 pmol/l.

Normy i jednostki mogą się różnić między laboratoriami, gdyż są zależne od metody analizy próbki oraz wieku pacjentki.

Czynniki mogące mieć wpływ na wynik

  • Palenie papierosów.
  • Wiek pacjentki.
  • Przewlekła choroba nerek.

HE4 interpretacja wyników

Wyniki markerów rakowych powinien interpretować wyłącznie lekarz.

HE4 podwyższone może wskazywać na nabłonkowy rak jajnika, nowotwór surowiczy jajnika, nowotwór endometrialny jajnika, nowotwory piersi, trzustki, śluzówki macicy lub przewodów moczowych.

HE4 poniżej normy nie ma znaczenia diagnostycznego.

Sentence-neutral card icon
Ocenie ryzyka wystąpienia raka jajnika służy badanie ROMA, które bada stosunek poziomu CA 125 oraz HE4, innego markera nowotworowego. Umów badanie ROMA w domu.