
Dlaczego wypalenie zawodowe może wymagać zwolnienia?
Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania fizycznego i emocjonalnego, silnie związany z negatywnymi emocjami związanymi z aktualnie wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. Osoba wypalona zawodowo może być apatyczna lub sfrustrowana; często poza złym samopoczuciem odczuwa również objawy psychosomatyczne lub obserwuje u siebie problemy z utrzymaniem prawidłowych relacji międzyludzkich.
Przyczyny wypalenia zawodowego mogą być różne, a jako te najczęstsze wskazuje się [2]:
- nieadekwatne do pełnionej roli wynagrodzenie (42%),
- przeciążenie obowiązkami zawodowymi (32%),
- praca w ramach nadgodzin (32%).
- nieefektywny model zarządzania (30%),
- niską kultur pracy (26%).
Czy można dostać L4 na wypalenie zawodowe? Osoba cierpiąca na wypalenie zawodowe przestaje być efektywna, nie jest w stanie znaleźć motywacji do pracy, a dodatkowo może cierpieć na szereg towarzyszących dolegliwości (bóle głowy, problemy żołądkowe, bezsenność).
Wypalenie zawodowe jak choroba
W czerwcu 2019 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła wypalenie zawodowe jako oficjalną diagnozę medyczną i wpisała tę przypadłość do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11). To w praktyce oznacza, że specjalista będzie mógł wypisać zwolnienie lekarskie (L4) osobom, u których zostanie zdiagnozowane wypalenie zawodowe.
L4 na wypalenie zawodowe - kiedy wejdą zmiany?
Ze względów formalnych zmiany wprowadzone przez WHO jeszcze nie obowiązują. Lekarze będą mogli wystawiać L4 z powodu wypalenia zawodowego od 1 stycznia 2022 roku. Prawdopodobnie większość tego typu zwolnień będzie miała adnotację, że chory może wychodzić z domu (podobna adnotacja wystawiana jest m.in. chorym na depresję). W terapii wypalenia zawodowego istotny jest bowiem aktywny odpoczynek czy kontakt z ludźmi.
Czy pracodawca może uchronić pracowników przed wypaleniem zawodowym?
Wysokość zarobków jest zależna od wielu czynników (płynności finansowej firmy, otoczenia konkurencyjnego, sytuacji na rynku), a kulturę organizacji buduje się latami. Czy zatem jest coś, co jako pracodawca możesz zrobić już teraz, aby ochronić swój zespół przed wypaleniem zawodowym?
Rozwiązaniem może być Akcja Zdrowia w Twojej firmie. Specjaliści uPacjenta wykonają w siedzibie przedsiębiorstwa badania, które dostarczą pracownikom informacji o tym, jak ich organizm radzi sobie ze stresem i natłokiem obowiązków. Dodatkowo każdy pracownik będzie mógł skonsultować wyniki badań online oraz otrzyma materiały edukacyjne wspierające utrzymanie dobrostanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Źródła:
- https://static.hrstandard.pl/files/uploads/2020/07/infografika-gumtree_iii_c.jpg
- https://www.kronos.com/resources/future-workplace-10-rules-mastering-disruption-and-engaging-employees