Domowe KTG – mobilna opieka prenatalna

22 Lut 2019 7 min
uPacjenta.pl

Kardiotokografia jest jednym z najważniejszych badań w opiece prenatalnej. Do tej pory wykonywane było wyłącznie w gabinetach lekarskich, jednak nowoczesna technologia umożliwia korzystanie z mobilnego KTG. Dzięki niemu przyszłe mamusie mogą dokonać niezbędnych pomiarów bezpiecznie we własnym domu.

Co to jest KTG?

KTG to badanie przeprowadzane w ostatniej fazie ciąży i bezpośrednio przed porodem. Polega na  umieszczeniu na brzuchu ciężarnej specjalnych głowic, które monitorują dwa, niezwykle ważne wskaźniki:

  • Akcję serca dziecka,
  • Czynności skurczowe macicy.

Dzięki odczytom lekarz może ustalić, czy do maleństwa dociera wymagana ilość tlenu i w razie zagrożenia, pomoże mu podjąć odpowiednie kroki. Badanie zwykle trwa około 30 minut, ale w zależności od potrzeb może zostać przedłużone. Co ważne, pomiar KTG jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny, a jego efekty mogą mieć kluczowy wpływ na pozostały przebieg ciąży.

Jak czytać wyniki KTG?

Bicie serca zdrowego dziecka, przy niezagrożonej ciąży oscyluje w okolicach 110-150 uderzeń na minutę. Przy odczytywaniu wyniku lekarz bierze pod uwagę także inne czynniki, ale to właśnie tętno odgrywa tu główną rolę.

Może się zdarzyć, że ilość uderzeń jest niższa. Mamy wtedy do czynienia z bradykardią. Powodów do jej zaistnienia jest kilka, m.in. niedotlenienie, przedwczesne odklejenie się łożyska, czy zespół Edwardsa. Niższe tętno może być też wynikiem kordocentezy, czyli pobierania krwi pępowinowej przez lekarza.

Jeśli natomiast liczba uderzeń serduszka jest wyższa, możemy mówić o tachykardii. Jest to stan, w którym tętno wynosi 160 i więcej uderzeń na minutę. Do zaburzeń, które mogą wywołać tachykardię należą m.in. wady serca dziecka, stany zapalne, a nawet guzy serca.

Pregnabit - KTG w warunkach domowych

Badanie KTG nie musi być przeprowadzane w obecności lekarza, jednak ważne jest, by podczas jego wykonywania mógł on na bieżąco analizować wyniki. Z pomocą przychodzi Pregnabit. Innowacyjne urządzenie pomiarowe umożliwiające przeprowadzenie testów w domu przyszłej mamy. Zebrane dane, przekazywane są bezprzewodowo do Medycznego Centrum Telemonitoringu, obsługiwanego przez wykwalifikowany personel medyczny.

Wykonywanie pomiarów powinno być przede wszystkim wykonane w warunkach bezstresowych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że urządzenie poprawnie zbierze wszystkie wyniki. Podczas badania mamusia może leżeć na boku, spacerować po pokoju, czytać książkę lub słuchać ulubionej muzyki. W ostatniej fazie ciąży maleństwo słyszy już dźwięki, dlatego z pewnością spodoba mu się taka zabawa.

Podczas badania Pregnabit wykorzystuje aż cztery sensory:

  • Sondę FHR pozwalającą wyznaczyć wartość akcji serca maleństwa,
  • Sondę TOCO umożliwiającą zmierzenie poziomu skurczów mięśnia macicy,
  • Znacznik ruchu dziecka,
  • Opaskę pomiaru tętna matki.

Wszystkie zapisy są na bieżąco analizowane przez specjalistów, dzięki czemu, w razie ewentualnych problemów, mogą oni od razu wezwać pomoc dla pacjentki i maluszka. Ogromną zaletą Pregnabit jest fakt, że mama ma możliwość wykonywać badanie samodzielnie o dowolnej porze dnia, siedem dni w tygodniu. Nie musi czekać w kolejce do lekarza ani umawiać odległych terminów wizyt. Rodzice mogą zdecydować się na zamówienie badania jednorazowo, razem z wizytą położnej lub wypożyczyć Pregnabit wraz z krótkim instruktarzem dotyczącym samego korzystania z urządzenia.

Wypożyczenie Pregnabit jest możliwe za pośrednictwem platformy uPacjenta. Wystarczy wejść na stronę https://upacjenta.pl/ktg, wybrać adres, na jaki ma zostać dostarczony sprzęt, a także odpowiadającą klientce datę i potwierdzić zamówienie domowego KTG. Usługa dostępna jest na terenie Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic oraz Trójmiasta.

Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.