
Badanie krwi po wysiłku fizycznym - dlaczego nie jest wiarygodne?
Nie powinniśmy podejmować intensywnego wysiłku fizycznego na dobę przed badaniem. Takie działanie może:
- wpływać na gospodarkę węglowodanową;
- prowadzić do zagęszczenia krwi wskutek utraty wody;
- skutkować zwiększonym zużyciem substancji dostarczających organizmowi energii, takich jak glukoza czy trójglicerydy.
Ponadto podczas wysiłku produkowane są enzymy, które po przeniknięciu do surowicy krwi wpływają na wybrane parametry informujące o stanie wątroby (m.in. AST, LDH). Enzymy te mogą także podnosić poziom CK - białka uwalnianego z krwi do mięśni. Wysokie CK jest markerem choroby niedokrwiennej serca.
Ogólnoustrojową reakcją na wysiłek jest zmiana stężenia hormonów. W wyniku aktywności fizycznej rośnie poziom adrenaliny, kortyzolu, glukagonu, ACTH, spada natomiast poziom testosteronu.
Wszystko to sprawia, że lekarz, który interpretuje wyniki badań, może dopatrzyć się nieprawidłowości i stwierdzić istnienie schorzeń nawet wtedy, kiedy pacjent jest zdrowy. Może zdarzyć się również, że inne parametry, które powinny zostać zanalizowane przez specjalistę, zostaną przeoczone z powodu odchyleń wywołanych aktywnością fizyczną.
Na ile przed pobraniem zrezygnować z wysiłku fizycznego?
Zaleca się, aby zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego w dniu poprzedzającym pobranie krwi.
Dobrą praktyką jest także przyjście na badanie 15 minut wcześniej, aby chwilę odpocząć i ustabilizować ciśnienie krwi. Nie powinno się wykonywać pobrania tzw. ,,krwi wzburzonej” u pacjentów, którzy do punktu pobrań dotarli biegiem czy przyjechali na rowerze. Dlatego w miarę możliwości udaj się na badania samochodem, transportem publicznym lub zamów pobranie do domu - to pozwoli Ci uniknąć wysiłku.
Regularny trening - czy rezygnować z niego przed badaniami krwi?
Jeżeli regularnie uprawiasz sport, Twój organizm jest przyzwyczajony do cyklicznego, intensywnego wysiłku. Przykładowo jeżeli biegasz codziennie o 20, Twój organizm w tym czasie zwiększa wydzielanie energii. Jednorazowa rezygnacja z treningu nie zmieni tego stanu. Jeżeli dzień przed badaniami nie wybierzesz się na jogging, Twój organizm i tak zwiększy wydzielanie energii, a jednocześnie jej nie spożytkuje. Taka nadwyżka może spowodować m.in. wzrost poziomu testosteronu.
Dlatego jeśli sport to Twoja codzienność, dzień przed badaniami nie rezygnuj z treningu, tylko zmniejsz jego intensywność.
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Wysiłek, badania i… seks
Seks, nawet spokojny, to rodzaj wysiłku fizycznego. Jego uprawianie w dzień lub noc poprzedzającą pobranie może sprawić, że wyniki będą nieadekwatne. Na aktywność seksualną szczególnie wrażliwe są hormony.
W wyniku seksu gwałtownie rośnie poziom prolaktyny. Tymczasem podwyższone stężenie tego hormonu może sugerować problemy z przysadką, a także nowotwory. O wiarygodny wynik prolaktyny powinny zadbać zwłaszcza kobiety diagnozujące zaburzenia cyklu lub problemy w funkcjonowaniu jajników.
Ponadto stosunek obniża poziom testosteronu - hormon ten ,,zużywa się” podczas seksu.
Planujesz wykonanie badań krwi? Brawo, to już pierwszy krok ku zdrowiu! Wykonaj kolejny, odpowiednio przygotowując się do badań i unikając nadmiernego wysiłku dzień przed pobraniem. Trzymam kciuki, aby wyniki Twoich badań były jak najlepsze i przełożyły się na poprawę zdrowia i samopoczucia!
Aldona Gajek - Kobieta w laboratorium, diagnosta laboratoryjny, czyli osoba, która oznacza dla Ciebie wyniki badań krwi, moczu… i innych także. W sieci uczy, jak prawidłowo przygotować się do badań, co ma na nie wpływ oraz że nie zawsze należy panikować. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://kobietawlaboratorium.pl/