Badania na koronawirusa – w jaki sposób można sprawdzić obecność SARS-CoV-2 w organizmie?

14 maja 2020 5 min
uPacjenta.pl

Wirus SARS-CoV-2 odkryty końcem 2019 roku w Chinach, mimo zamknięcia granic wielu państw rozprzestrzenił się na całym świecie, docierając również do Polski. Obecnie nie istnieje szczepionka ani lek, które mogą uchronić przed zachorowaniem na COVID-19, ale wzrasta dostępność badań, umożliwiających diagnozę. 

Czym jest koronawirus i jak się przed nim ustrzec?

Potocznie nazywany koronawirusem, wirus SARS-CoV-2 należy do rodziny Coronaviridae. W pierwszej kolejności atakuje układ oddechowy i może wywołać problemy z oddychaniem, gorączkę oraz kaszel, a także ciężkie zapalenie płuc. Jednak nie wszyscy zakażeni muszą zaobserwować u siebie takie objawy. Część osób może przejść chorobę w sposób bezobjawowy lub skąpoobjawowy, jednocześnie zarażając innych. 

 

Wirus SARS-CoV-2 najczęściej przenosi się drogą kropelkową, ale można się nim zarazić, dotykając również powierzchni, na których się znajduje. Chcąc ochronić się przed zarażeniem, nie należy przebywać z osobami chorymi na COVID-19, należy często myć i dezynfekować ręce, nie dotykać okolic ust, nosa oraz oczu i stosować się do komunikatów Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz rządowych obostrzeń. 

Badania na koronawirusa - czym się od siebie różnią?

Do zdiagnozowania obecności wirusa SARS-CoV-2 wykorzystuje się badania immunologiczne (serologiczne) oraz genetyczne. Obecnie w Polsce istnieje siedem typów badań, realizowanych przez laboratoria. Sześć z nich to badania mające na celu wykrycie przeciwciał wirusa i znalezienie osób, które mogły przejść chorobę w sposób bezobjawowy. Ich dodatnie wyniki trzeba każdorazowo potwierdzić badaniem wykonywanym za pomocą Real Time RT-PCR. Siódmym badaniem jest właśnie PCR, służący do wykrycia komórek wirusa SARS-CoV-2. Jego wykonanie zalecane jest osobom, które chcą dowiedzieć się, czy w danym momencie chorują na COVID-19. 

Rodzaje badań na COVID-19

Badania wykrywające przeciwciała IgG oraz IgA lub IgM

1. Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG, metodą półilościową

2. Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgA lub IgM, metodą półilościową

 

Badania wykonywane metodą półilościową. Dodatni wynik badania może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości (klasa IgG) lub możliwości toczącej się obecnie infekcji (klasa IgM lub IgA). Materiałem do badania jest krew żylna pacjenta. Badania te przeznaczone są dla osób zdrowych, które nie posiadają objawów. W celu zweryfikowania tych badań należy wykonać test RT-PCR. 

 

Panele przeciwciał

3. Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał, metodą półilościową

4. Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała IgG i IgM, kasetkowy test immunochromatograficzny

 

Dodatni wynik paneli przeciwciał również może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub obecnie toczącej się infekcji.  W tym przypadku istnieją dwie metody – dokładniejsza półilościowa oraz jakościowo-kasetkowa mniej dokładna. 

 

W przypadku testu kasetkowego krew pobierana jest z palca. Dodatni wynik testu oznacza, że pacjent w przeszłości przebył zakażenie lub jego infekcja trwa nadal. Taki wynik należy zweryfikować za pomocą testu wykonywanego metodą Real Time RT-PCR. Jednak, co ważne, ujemny wynik testu kasetkowego nie wyklucza przebiegu infekcji. Dlatego badanie nie jest w stanie dać pełnej odpowiedzi na pytanie, czy pacjent był lub jest zakażony. Badany mógł nie wytworzyć przeciwciał lub te mogły pojawić się z opóźnieniem, dając wynik ujemny, nawet gdy pacjent w rzeczywistości jest zakażony. 

Badania te przeznaczone są dla osób zdrowych, które nie posiadają objawów. W celu zweryfikowania tych badań należy wykonać test RT-PCR. 

 

Panele serologiczno-zapalne, umożliwiające identyfikację zmian w badaniach biochemicznych krwi

5. Panel serologiczno-zapalny COVID-19 z badaniami półilościowymi

6. Panel serologiczno-zapalny COVID-19 z testami jakościowymi 

 

W panelach serologiczno-zapalnych przeprowadzane są badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 oraz pełna morfologia krwi, CRP, ALT, AST, LDH, CK oraz d-dimery. Testy również przeznaczone są dla osób zdrowych, które nie posiadają objawów infekcji. Dodatni wynik może świadczyć o tym, że pacjent był zakażony w przeszłości lub, że wirus SARS-CoV-2 nadal obecny jest w jego organizmie. Ujemny nie daje jasnej informacji, że pacjent jest zdrowy. W celu zweryfikowania tych badań należy wykonać test RT-PCR. 

 

Wymaz z dróg oddechowych metodą RT-PCR

7. SARS-Cov-2(COVID-19) met. Real Time RT-PCR 

 

Jest to badanie, które pierwotnie było realizowane jedynie w szpitalach u pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Teraz jego dostępność znacząco wzrosła. W niektórych polskich miastach pojawiły się mobilne punkty Drive&Go-Thru, w ramach których specjaliści pobierają wymaz od pacjentów, znajdujących się w samochodach. 

 

Badanie metodą RT-PCR jest testem genetycznym, który wykrywa zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jest to jedyne badanie rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Polega ono na pobraniu wymazu z gardła lub nosogardzieli, a średni czas oczekiwania na wynik trwa do trzech dni. Badanie przeznaczone jest dla pacjentów, którzy posiadają objawy infekcji takie jak duszności, kaszel czy gorączka oraz dla osób, które ich nie odnotowują, ale chcą wykluczyć obecność zakażenia.

Coraz większa dostępność testów na koronawirusa

Do niedawna w Polsce testy na koronawirusa były wykonywane jedynie osobom posiadającym charakterystyczne objawy. Obecnie sytuacja uległa zmianie i każdy zainteresowany może zrealizować test za odpowiednią opłatą. Na cenę badania składa się koszt zakupu testu, organizacja specjalistycznego sprzętu oraz środków bezpieczeństwa, praca laboratorium oraz zatrudnionych w nim diagnostów laboratoryjnych. Dodatkowo analiza próbek może odbywać się tylko w konkretnych, przeznaczonych do tego placówkach, co również wpływa na proces wykonywanych badań. Aktualnie badania sprawdzające obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie są dostępne dla wszystkich chętnych w punktach zlokalizowanych m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Katowicach.

Badania na koronawirusa w domu

Jednak realizacja badania na COVID-19 w namiotach i punktach Drive&Go-Thru to nie jedyna możliwość sprawdzenia swojego stanu zdrowia. uPacjenta, jako pierwsza firma medyczna w Polsce, wystartowało z usługą wykonywania badań na obecność  koronawirusa w domach pacjentów. Naszym głównym celem jest zwiększenie dostępności badań i dotarcie z nimi do osób, które nie chcą lub nie mogą wyjść z domu.

 

Do realizacji pobrań krwi oraz wymazów powołaliśmy dwa dedykowane zespoły, które przestrzegają wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby zdrowe, chcące zbadać krew, mogą również zrealizować pobranie w kierunku identyfikacji przeciwciał w organizmie. Natomiast pacjenci, którzy posiadają objawy takie jak kaszel, katar czy duszności, mają możliwość skorzystania z drugiego zespołu, który pobierze od nich wymaz z dróg oddechowych. Specjaliści, pobierający wymazy zabezpieczeni są w kombinezon ochrony biologicznej, maskę FFP3, maseczkę chirurgiczną, przyłbicę ochronną, jednorazowe rękawiczki, ochraniacze na buty oraz środki dezynfekujące. Realizacja pobrania do badania metodą RT-PCR dostępna jest obecnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Katowicach.

 

Co istotne, specjaliści pobierający wymazy do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie mają styczności z osobami, które na co dzień pobierają krew do innych badań. Są to dwa zupełnie niezależne zespoły, które nie mają ze sobą kontaktu, dzięki czemu pacjenci korzystający na co dzień z usługi domowych badań krwi nie muszą martwić się o swoje zdrowie. 

 

Domowe badanie na koronawirusa można zamówić, dzwoniąc na infolinię (22 120 18 80) lub za pomocą strony https://upacjenta.pl/covid19/badania-koronawirus

Badania na koronawirusa w biurze

Chcesz, aby w Twoim biurze było bezpiecznie? Możesz również grupowo przebadać pracowników na COVID-19 w siedzibie swojej firmy. Badania możesz zamówić poprzez formularz na stronie https://upacjenta.pl/covid19/badania-dla-firm-koronawirus lub dzwoniąc pod numer +48 500 560 635.

Badania pod kątem COVID-19 możesz zamówić na naszej stronie

Zamów
Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.