
Choroby tropikalne
Tropikalny klimat, bieda, brak zachowania odpowiedniej higieny - to wszystko czynniki sprzyjające rozwojowi wielu chorób zakaźnych i pasożytniczych. Turyści spędzający urlop w krajach obarczonych wysoką endemicznością (czyli występowaniem danej choroby, np. zakaźnej, przez wiele lat na tym samym poziomie), często po powrocie zgłaszają się do gabinetów lekarskich z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi i bolesnymi owrzodzeniami skóry. Poniżej przedstawiamy badania na obecność chorób tropikalnych, które zagwarantują Twoim pracownikom bezpieczeństwo po każdym wyjeździe w nieznane.
Malaria - charakterystyka badania
Malaria, nazywana także zimnicą, to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki (zarodźce malarii). Transmitowana jest przez komary w tropikalnych oraz subtropikalnych strefach klimatycznych [1]. Malaria to poważny problem zdrowotny mieszkańców krajów rozwijających się. Co więcej, stanowi główną przyczynę śmierci turystów spędzających urlop w tropikach - co często wiąże się ze zbyt późnym rozpoznaniem i leczeniem choroby [2].
W naszej ofercie znajdziecie m.in. szybkie testy, w których oznaczane są antygeny zarodźca malarii wydzielane do krwi. Wynik dodatni powinien być zawsze potwierdzony przez dodatkowe badania. Wczesne wykrycie choroby jest kluczowe dla jej całkowitego wyleczenia.
Leiszmanioza - charakterystyka badania
Leiszmanioza jest tropikalną chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaki z rodzaju Leishmania. Leishmania infantum to jeden z gatunków pierwotniaków powodujący chorobę należącą do grupy leiszmanioz - czarną febrę, inaczej gorączkę dum-dum. Występowanie leiszmaniozy obejmuje aż 90 krajów na świecie. Głównym czynnikiem powodującym rozwój choroby jest ukąszenie samicy muchy piaskowej. Pacjenci, u których wykryto typowe objawy kliniczne, zaobserwować mogą charakterystyczne zmiany skórne, potrafiące z czasem zmieniać zarówno swoją wielkość, jak i wygląd. Nieleczone, potrafią przerodzić się w poważne owrzodzenie skóry [3].
Po powrocie z krajów wysokiego ryzyka, dobrze jest poddać się testowi wykrywającemu obecność przeciwciał IgG w surowicy - specyficznych dla antygenów Leishmania spp.
Denga - charakterystyka badania
Denga występuje w ponad 100 krajach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym, co czyni ją najczęstszą infekcją wirusową przenoszoną przez owady. Choroba objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, wraz z towarzyszącą jej wysypką przypominającą odrę oraz bólami mięśni i stawów. W skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do wstrząsów i krwotoku.
Testy na obecność wirusa identyfikują we krwi pacjenta przeciwciała klasy IgG oraz IgM swoistych dla wirusa Denga. Badanie najlepiej przeprowadzić około 3-4 dnia trwania choroby, ponieważ to właśnie wtedy ujawnia się serokonwersja.
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Spersonalizuj swój
pakiet badań
Nie wiesz jaki pakiet badań wybrać dla siebie
lub członków Twojej rodziny?
Wypełnij nasz kwestionariusz a my dopasujemy pakiet indywidualnie pod potrzeby na bazie Twoich odpowiedzi.
Najczęstsze choroby występujące w okresie wakacyjnym
Nie wszyscy decydują się na wyjazd w tropiki. Wśród Twoich pracowników na pewno znajdą się również wielbiciele rodzimego klimatu, którym nie w głowie dalekie podróże. Nie oznacza to jednak, że nie grożą im żadne choroby. Przedstawiamy badania umożliwiające wczesne wykrycie wielu chorób, których zakaźność wzrasta w okresie letnim.
Borelioza - charakterystyka badania
Borelioza wywoływana jest przez spiralną bakterię zwaną Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze. Szacuje się, że co roku w Polsce dziesiątki tysięcy osób zakaża się tą chorobą. Najczęstszy objaw mogącym świadczyć o zakażeniu boreliozą to charakterystyczne zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący) [4]. Dowiedz się więcej o tej chorobie.
Po ukąszeniu przez kleszcza warto zdecydować się na diagnostykę serologiczną zakażenia bakterią Borrelia burgdorferi. Badanie polega na oznaczeniu przeciwciał IgG swoistych dla antygenów bakterii w surowicy krwi. Zachęcamy również do skorzystania ze specjalnego panelu, w ramach którego badany jest usunięty kleszcz.
Salmonella - charakterystyka badania
Bakterie z rodzaju Salmonella to przyczyna częstych chorób zakaźnych, które przebiegają najczęściej pod postacią ostrych zatruć pokarmowych. Rezerwuarem bakterii są zarówno zwierzęta domowe i dzikie, jak i ludzie. Bakterie zasiedlają przewód pokarmowy i są wydalane z kałem. Pałeczkami Salmonelli można więc zakazić się na skutek spożycia zanieczyszczonej odchodami żywności pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsa, drobiu, jaj i mleka - jednak zakażona może być nawet woda pitna [5].
W naszej ofercie znaleźć można profesjonalną diagnostykę serologiczną zakażenia bakteriami rodzaju Salmonella. Łączne oznaczanie przeciwciał IgM, IgA i IgG specyficznych dla antygenów Salmonella w surowicy krwi pozwala na wczesną diagnozę choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Testy na obecność wirusa COVID-19
To z pewnością jedno z najpopularniejszych badań wykonywanych przez podróżujących. Na rynku istnieje wiele rodzajów testów na obecność wirusa COVID-19. Różnią się one sposobem działania, ceną i warunkami podania wyników. Pracownikom wracającym z wakacyjnych wojaży zalecamy wykonanie:
- testu RT-PCR - najdokładniejszego narzędzia diagnostycznego, wykrywającego chorobę z 99% skutecznością.
- szybkiego testu antygenowego - który pozwala w kilka minut wykryć aktywną infekcję.
Wakacje to okres, w którym najłatwiej o zakażenie różnego rodzaju chorobami i pasożytami. Spraw, by Twoi pracownicy mogli bezpiecznie cieszyć się urlopem, a następnie wrócili do pracy zdrowi, wypoczęci i pełni energii. Warto mieć również na uwadze, że wczesne wykrycie choroby może uratować zdrowie - a nawet życie!
Źródła:
1. https://www.cdc.gov/malaria/about/faqs
2. htmlhttps://www.cdc.gov/malaria/about/disease.html#uncomplicated
3. https://www.cdc.gov/parasites/leishmaniasis/index.html
4. https://www.cdc.gov/ticks/tickbornediseases/lyme.html
5. https://www.cdc.gov/healthypets/diseases/salmonella.html