
Badania dla osób aktywnych - dlaczego warto je wykonać?
Zmiana intensywności ćwiczeń lub rozpoczęcie regularnych treningów może być obciążające dla organizmu, dlatego wymaga to odpowiedniego przygotowania. Dzięki badaniom dla sportowców możesz lepiej poznać swój organizm, a następnie we właściwy sposób przygotować dla niego odpowiednie ćwiczenia i treningi, a docelowo rozpisać sportowe plany i cele na najbliższą przyszłość.
W protokole opisanym przez zespół medyczny FC Barcelona pod kierownictwem dr Ricarda Pruny znajdują się wytyczne, według których należy badać sportowców. Specjaliści zwracają w nim uwagę na to, że pełne badanie sportowca powinno objąć niemalże wszystkie układy organizmu – oddechowy, pokarmowy, nerwowy i hormonalny. Badania dla osób aktywnych są właściwie jedynym sposobem, żeby uzyskać pewność, że Twoje ciało jest gotowe do wzmożonej aktywności fizycznej.
Jakie badania dla sportowca są najważniejsze?
1. Badanie krwi
Profilaktyczne badanie krwi pozwala wykryć niedobory witamin i minerałów, których zbyt małe ilości mogą utrudniać progres w trakcie treningów. Przy niedoborze witaminy D łatwiej o złamania, a z kolei niski poziom płytek krwi może wskazywać na anemię, przez co szybciej będziesz się męczyć. W takiej sytuacji najbezpieczniej najpierw zadbać o uzupełnienie niedoborów i poprawić swój stan zdrowia, a dopiero później rozpocząć treningi.
Badania dla aktywnych zawarte w pakiecie Fit & Active Maximum:
Morfologia krwi (pełna)
CRP, ilościowo
Witamina B12
Witamina D metabolit 25(OH)
Żelazo
Ferrytyna
Kwas foliowy
Kortyzol
2. Badania serca
Andrew Hamilton, badacz zajmujący się zdrowiem w sporcie, zwraca uwagę w biuletynie Sports Injury na zjawisko nagłej śmierci wśród sportowców ze względu na choroby serca. Zdarza się to raczej rzadko - od 1 na 50 000 do 1 na 200 000 przypadków, ale takie sytuacje zawsze wywołują ogromne zaskoczenie, bo sportowcy zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem. Większość z tych zdarzeń wynika z wrodzonych lub nabytych wad serca, dlatego badania przesiewowe takie jak EKG, echo serca, pomiar ciśnienia, zwiększają szansę na wykrycie nieprawidłowości, wdrożenie leczenia i uniknięcie przykrych konsekwencji.
Badania zawarte w pakiecie Fit & Active Maximum:
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)
Kreatynina
3. Badanie nerek i elektrolitów
Nerki kontrolują poziom wody i odgrywają znaczącą rolę w produkowaniu czerwonych krwinek oraz hormonów nadzorujących ciśnienie krwi. Oczyszczają krew z toksyn, zatrzymują w organizmie składniki odżywcze i regulują równowagę elektrolitów. Elektrolity są również bardzo istotne podczas treningów. Dzięki nim zachowana jest m.in. równowaga płynów podczas skurczy mięśni. Jest to istotne badanie dla sportowców, jak i dla osób hobbystycznie uprawiających sport.
Badania elektrolitów w pakiecie Fit & Active Maximum:
Elektrolity (Na, K)
Kwas moczowy
4. Badanie wątroby i poziomu cukru we krwi
Wątroba jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn oraz metaboliczne przemiany lipidów i cukrów. Jeśli przemiany te są zaburzone, może wystąpić niewłaściwe stężenie glukozy i insuliny. To z kolei oznacza stan przedcukrzycowy lub cukrzycę.
W przypadku wysokiego poziomu cukru we krwi, szczególnie warto uprawiać sport. Dlaczego jest to takie ważne? Ćwiczenia fizyczne wraz z odpowiednią dietą pomagają opóźnić postęp lub zapobiec cukrzycy typu 2.
Badania w pakiecie Fit & Active Maximum:
Insulina
Glukoza
Hemoglobina glikowana met. HPLC
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)
5. Badania tarczycy
Choroby tarczycy mogą skutkować spadkiem energii, obniżeniem tempa metabolizmu, szybszym przybieraniem na wadze i częstszym odczuwaniem zmęczenia. Przy niezdiagnozowanych problemach z tarczycą, Twoje treningi mogą być trudniejsze, bardziej wyczerpujące i mniej efektywne.
W przypadku nieprawidłowej pracy tarczycy program ćwiczeń powinien zależeć od aktualnego stanu zdrowia. W takiej sytuacji skonsultuj się z lekarzem, który po obejrzeniu wyników badań zarekomenduje odpowiednią dawkę ruchu i rodzaj sportu, który powinieneś uprawiać. Jeśli wdrożysz leczenie, aktywność fizyczna może wspomóc walkę z uporczywymi dolegliwościami wynikającymi z chorób tarczycy.
Badania tarczycy zawarte w pakiecie Fit & Active Maximum:
TSH
FT3
FT4
anty-TG
anty-TPO
6. Badania sytości i nietolerancji glutenu
Wykonując badania dla sportowców, warto zwrócić uwagę również na poziom leptyny oraz nietolerancje pokarmowe. Leptyna określana jest jako hormon sytości, który, występując w zbyt dużej ilości, nie hamuje apetytu, pomimo że taką właśnie funkcję powinien pełnić w organizmie.
Z kolei występowanie celiakii upośledza kosmki jelitowe i uniemożliwia odpowiednie wchłanianie składników odżywczych. Niewłaściwy poziom leptyny i ukryta celiakia lub nietolerancja glutenu, mogą utrudniać osiągnięcie oczekiwanych efektów ćwiczeń.
Badania zawarte w pakiecie Fit & Active Maximum:
Leptyna
P/c. p. transglutaminazie tkankowej (anty-tGT) w kl. IgA met. ELISA (wstępny test określający występowanie celiakii)
Pakiet badań dla sportowców to szereg zalet
Pakiet badań dla sportowców oceni m.in., w jakiej kondycji jest Twoje serce i nerki, sprawdzi również pracę tarczycy i poziom elektrolitów. Dzięki niemu dowiesz się, czy nadal możesz uprawiać sport, czy wskazane jest zwiększenie intensywności treningów, a także czy nie ma przeciwwskazań, by ruszyć się z kanapy i rozpocząć aktywne życie.
Wyniki badań skonsultowane z lekarzem pozwolą Ci przygotować rozpiskę treningów wraz z ich częstotliwością i intensywnością. Dzięki pogłębionej analizie stanu zdrowia organizmu unikniesz kontuzji i zwiększysz swoje szanse na lepsze wyniki w sporcie!
Badania dla sportowców pozwolą Ci poznać możliwości i ograniczenia Twojego organizmu. A takie odpowiedzialne podejście do uprawiania aktywności fizycznej z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Wykonaj badania fit & active i trenuj bezpiecznie!