Apteczka na wakacje – co warto wziąć ze sobą na wyjazd?

15 Lip 2020 8 min
uPacjenta.pl

Wyjazd na długo wyczekiwane wakacje wiąże się z ekscytacją, radością i całą gamą pozytywnych emocji. W ferworze kompletowania bagażu warto jednak pamiętać o apteczce na wakacje, która powinna być podstawowym elementem wakacyjnego wyposażenia. Co ważne, zabranie ze sobą apteczki może zaoszczędzić nam wiele nerwów i stresu podczas urlopu. Jakie leki na urlop powinniśmy mieć przy sobie? Odpowiadamy w poniższym artykule!

 

Co powinna zawierać apteczka na wakacje?

Sultan Dajani – farmaceuta z Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego zaznacza przede wszystkim, że gdziekolwiek się wybieramy, powinniśmy mieć apteczkę ze sobą już od początku, zamiast planować zaopatrzenie się w taki zestaw dopiero na miejscu. Dzięki temu można zapobiec wystąpieniu infekcji albo wezwaniu pogotowia ratunkowego.

 

Zawartość naszej apteczki na wakacje należy dopasować do miejsc, w których będziemy przebywać, do czasu trwania podróży i chorób, z którymi zmagamy się my lub nasi towarzysze podróży. Jest jednak sporo uniwersalnych leków, które warto ze sobą zabrać praktycznie na każde wakacje.

Ochrona przed słońcem

Piękna pogoda sprzyja długim godzinom spędzonym na słońcu. Z jednej strony jest to właściwy krok, bo dostarczamy organizmowi sporej dawki witaminy D, z drugiej jednak strony możemy narazić się na oparzenie słoneczne, zaostrzenie istniejących stanów zapalnych, czy wysypkę. Dlatego warto ze sobą zabrać przede wszystkim kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF. Przydać mogą się także produkty łagodzące takie jak żel z aloesu czy balsam po opalaniu. Pamiętajmy również o tym, by osłaniać głowę, pić duże ilości wody i unikać słońca, szczególnie wtedy, gdy jest najbardziej niebezpieczne – pomiędzy godziną 11:00 a 15:00.

Przeciwbólowe leki w podróży

W podróż warto zabrać ze sobą leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen, aspiryna czy paracetamol, które pomogą uporać się m.in. z bólem głowy czy brzucha. Jeśli chodzi o leki w podróży z dzieckiem, warto upewnić się, czy wybrane tabletki są dobrze tolerowane przez dziecko. Zabierając ze sobą przeciwbólowe leki na urlop, najlepiej sprawdzić przepisy panujące w danym kraju, dlatego że posiadanie niektórych leków, na przykład zawierających kodeinę nie jest dopuszczalne we wszystkich krajach.

Problemy żołądkowe

Niestrawność to pozornie niewielki problem, jednak  może skutecznie pokrzyżować wakacyjne plany. Czasami wynika on ze spożycia nieznanego nam dotąd pokarmu lub ze zmiany rutyny żywieniowej, która naraża układ trawienny na wytężoną pracę. Dlatego też apteczkę na wakacje warto wyposażyć w łagodne środki przeczyszczające oraz leki na niestrawność. Przydatne mogą okazać się także leki przeciwbiegunkowe oraz preparaty nawadniające i uzupełniające niedobory elektrolitów. Na wypadek nudności warto mieć ze sobą także leki przeciwwymiotne.

Przeciwalergiczne leki na urlop

Nawet jeśli nie jesteśmy alergikami, w najmniej spodziewanym momencie możemy nabawić się uczulenia. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą paczkę leków przeciwalergicznych, które pomogą na swędzące ukąszenia owadów czy kłującą wysypkę. Dobrym rozwiązaniem jest również zabranie kremu przeciwhistaminowego, który łagodzi ukąszenia. Co ważne, nasze przeciwalergiczne leki na urlop nie powinny powodować senności, inaczej możemy przespać swoje wakacje 😉

Opatrunki, plastry, bandaże i dodatkowe przedmioty

Nasza apteczka na wakacje powinna zawierać jeszcze kilka ważnych przedmiotów. Gdy wybierasz się do bardzo odległych lub słabiej nierozwiniętych krajów zabierz ze sobą tabletki na malarię, zestaw do oczyszczania wody, strzykawki i termometr. Warto również mieć przy sobie środki odstraszające komary, które mogą przenosić różne choroby i bakterie. Możesz pomyśleć też o znieczulającym sprayu do gardła i chusteczkach antyseptycznych do czyszczenia otarć i skaleczeń czy też o przenośnych okładach chłodzących.

Uniwersalny zestaw pierwszej pomocy

Zawsze warto mieć ze sobą też zestaw, który umożliwi udzielenie pierwszej pomocy. Są to jednorazowe rękawice, gazy, elastyczne bandaże, waciki, antyseptyczne preparaty czy saszetki z solą fizjologiczną do przemywania ran. Do tego można dodać takie przedmioty jak nożyce, plastry oraz maseczka z ustnikiem do wykonania RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej). 

Jak przechowywać leki w podróży?

Leki w podróży należy przechowywać w szczególny sposób. Po pierwsze, staraj się przewozić leki w oryginalnych opakowaniach, dzięki czemu urzędnicy na odprawie celnej nie będą mieli wątpliwości, co znajduje się w Twoim bagażu. Dodatkowo sam będziesz wiedzieć, do czego służy dany blister tabletek. Pamiętaj również, by zabrać ze sobą kopie wszystkich recept, może być to pomocne w sytuacji zgubienia lekarstwa. 

 

Przed podróżą możesz także skonsultować się ze swoim lekarzem, by upewnić się, jakie lekarstwa powinieneś zabrać ze sobą. Kiedy już to zrobisz i dodatkowo zweryfikujesz wyposażenie apteczki z naszą listą – możesz być spokojny i czerpać radość z upragnionego urlopu!

Przebadaj się latem

Skorzystaj
Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.