Antykoncepcja hormonalna — jakie badania wykonać przed jej stosowaniem

6 Gru 2019 10 min
uPacjenta.pl

Antykoncepcja hormonalna jest najczęściej stosowaną przez kobiety metodą zapobiegającą zajściu w ciążę. Nie jest jednak idealnym rozwiązaniem dla każdego. Kto powinien się na nią zdecydować? I jak przygotować się do jej stosowania? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Zanim ginekolog przepisze swojej pacjentce pierwsze tabletki, musi dostosować je odpowiednio do wyników jej badań diagnostycznych. Co ważne, wyniki te należy stale monitorować, ponieważ w organizmie mogą rozwinąć się nowe choroby i problemy zdrowotne. Właśnie dlatego każda kobieta powinna przynajmniej raz do roku przeprowadzać serię badań, zwłaszcza gdy stosuje antykoncepcję hormonalną.

Jakie badania wykonać przed wizytą u ginekologa?

Jeszcze przed wizytą u lekarza pacjentka powinna wykonać kilka ważnych badań. Dzięki temu lekarz od razu po badaniu ginekologicznym będzie mógł wystawić receptę, a nie odsyłać pacjentkę do punktu pobrań.

 

Co powinny zawierać pierwsze badania?

– Morfologia krwi (pełna)
– Rozmaz krwi (manualnie)
– Glukoza
– APTT
– INR
– Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)
– Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)
– Profil hormonalny (czyli FSH, LH, TSH)
– Estradiol
– Prolaktyna
– Progesteron
– DHEA-SO4
– Testosteron
– Androstendion
– Test ciążowy, czyli Beta-HCG

 

Przy późniejszych, corocznych testach o listę zlecanych badań pacjentka powinna poprosić już lekarza, choć zwykle przedstawia on ją nawet bez uprzedniej prośby. Lista taka jest dostosowywana pod konkretne cechy fizyczne pacjentki takie jak wiek, przebyte ciąże i styl życia. Późniejsze badania nie zawierają już raczej testu ciążowego, ponieważ tabletki stosowane zgodnie z zaleceniami nie dopuszczą do zapłodnienia.

 

Wiele pań zapewne ucieszy fakt, że badań tych nie trzeba wykonywać w punktach pobrań, co wiąże się często z problematycznym dojazdem i staniem w kolejkach. Każde z nich możesz zamówić za pośrednictwem systemu uPacjenta.pl. Wystarczy podać adres i odpowiadający ci czas pobrania krwi, a profesjonalna pielęgniarka przyjedzie do ciebie i pobierze twoją próbkę. Całość wizyty potrwa 15 minut, a wyniki badań będziesz mogła sprawdzić i pobrać online, by pokazać je później lekarzowi podczas wizyty.

Przy jakich chorobach nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Istnieją choroby i pewne predyspozycje, przy których nie zaleca się stosowania antykoncepcji hormonalnej. Powodowane jest to obawą, że hormony zawarte w pigułce mogłyby pogorszyć stan zdrowia pacjentki lub doprowadzić do rozwoju choroby.

 

Co oczywiste, tabletek nie powinny stosować panie w ciąży. Hormony mogą zaszkodzić dziecku, a nawet prowadzić do poronienia. Niektórzy producenci wprowadzają już tabletki dla kobiet karmiących piersią, jednak jest to temat do omówienia z lekarzem.

 

Do innych czynników, przy których odradzane jest stosowanie hormonów, należą cukrzyca i genetyczne nią obciążenie, otyłość, nadciśnienie, choroby wątroby, choroba niedokrwienna serca, choroba zakrzepowo-zatorowa. Producenci tabletek cały czas pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla swoich produktów, a na rynku wciąż pojawiają się pigułki z nowym składem. Jeśli więc zależy ci na stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, a należysz do grupy ryzyka, skonsultuj ich stosowanie z ginekologiem.

Dla kogo tabletki antykoncepcyjne?

Tabletka antykoncepcyjna jest idealna dla kobiet, które chcą cieszyć się bezpiecznym współżyciem ze stałym partnerem seksualnym. Ten czynnik jest wyjątkowo ważny, ponieważ pigułki zabezpieczają jedynie przed ciążą, ale już nie przed chorobami wenerycznymi. Jeśli kobieta współżyje z większą ilością partnerów, poza tabletką powinna koniecznie stosować także prezerwatywy.

 

Dla skuteczności antykoncepcji hormonalnej bardzo istotnym czynnikiem jest punktualność w jej przyjmowaniu. Kobieta musi przyjmować tabletką codziennie o tej samej godzenie, najlepiej (choć nie jest to wymóg) w porach wieczornych. Warto więc tak zaplanować czas przyjmowania pigułek, by zawsze mieć pod ręką blister. Wielu ginekologów twierdzi, że przy odpowiedzialnym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych pacjentka nie ma żadnych szans na zajście w ciążę. Zapłodnienie przy stosowaniu tabletek jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjentce zdarzy się pominąć pigułkę lub przyjmować ją o różnych porach.

 

Niektóre kobiety źle reagują na przyjmowane hormony, jednak zwykle nie oznacza to, że nie powinny przyjmować ich w ogóle, a jedynie zmienić produkt na inny, o nieco zmienionym składzie. Zwykle lekarze proponują początkowo receptę na trzy opakowania, ponieważ po tym czasie pacjentka może już ustalić, czy tabletki te „przyjmują” się w jej organizmie. Jeśli bez konkretnych przyczyn zauważysz u siebie bóle mięśni, zmęczenie, bóle głowy, obniżenie libido, plamienia między miesiączkami, wahania nastrojów i inne niepokojące symptomy, poproś lekarza o zmianę tabletek. Niestety czasem ich idealne dobrania może wymagać kilku takich zmian.

 

Jednak poza ochroną przed ciążą, pacjentki zwykle chwalą sobie w tabletkach przede wszystkim idealnie wyrównany cykl menstruacyjny. Dzięki pigułkom właściwie zawsze wiadomo kiedy pojawi się miesiączka, a jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam jej termin… można ją przesunąć o następny miesiąc. Poza tym do najczęstszych zalet antykoncepcji hormonalnej zalicza się poprawa cery, lekka utrata wagi, całkowity zanik lub zmniejszenie objawów PMS oraz mniej intensywne i rzadsze bóle w podbrzuszu podczas miesiączki.

Rabat

Ta strona korzysta z ciasteczek. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej. Jeśli wyrażasz na to zgodę, kontynuuj przeglądanie.