
Co zrobić, gdy boli gardło?
Ból gardła zazwyczaj spowodowany jest infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi albo czynnikami środowiskowymi takie jak suche powietrze. Może wiązać się także z zapaleniem migdałków albo krtani. Chcesz zabiegać tego typu infekcjom? Zadbaj o nawodnienie, ubieraj się adekwatnie do pogody i często myj ręce, by uniknąć zarażenia wirusami. Jeśli jednak mimo starań gardło zaczyna Cię boleć, wypróbuj poniższe sposoby, by poprawić swoje samopoczucie.
Domowe sposoby na ból gardła
Rumianek
Rumianek to jedno z najstarszych, znanych ludzkości ziół. Używa się go od wieków jako środka przeciwzapalnego i przeciwutleniającego. Pomaga zarówno przy leczeniu stanów zapalnych, jak i przy infekcjach bakteryjnych. Suszone kwiaty rumianku zawierają terpenoidy i flawonoidy odpowiedzialne za jego właściwości lecznicze. Żeby zmniejszyć ból gardła i objawy przeziębienia, wdychaj napar z rumianku, a także płucz ekstraktem z rumianku jamę ustną i gardło.
Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwkaszlowe. Zawiera mentol, który dodatkowo działa przeciwbólowo i przynosi ulgę w swędzeniu. Badania przeprowadzone w Izraelu przez Erana Ben-Arye nad skutkami wykorzystania olejków eterycznych u pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych, wskazują, że wykorzystanie ziół aromatycznych, a wśród nich mięty - przynosi znaczną i natychmiastową poprawę. Dodatkowo mięta działa relaksująco i pięknie pachnie. Warto ją polubić!
Sól
Słona woda nie przyniesie natychmiastowej ulgi, ale skutecznie skróci czas trwania infekcji bakteryjnej gardła. Jest również bezpiecznym sposobem na ból gardła u dzieci powyżej szóstego roku życia. Jak ją wykorzystać? Płucz gardło wodą z roztworem sody fizjologicznej co najmniej dwa razy dziennie (w proporcjach: szklanka ciepłej wody i łyżeczka soli). Staraj się jednak nie połykać płynu, bo zbyt duża ilość soli w organizmie może spowodować odwodnienie.
Czosnek
Czosnek działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, ma także właściwości antyseptyczne, dlatego pomaga w przypadku infekcji bakteryjnej i łagodzi ból gardła. Te prozdrowotne właściwości czosnek zawdzięcza składnikowi, który nazywa się allicyna. Hamuje ona rozwój bakterii i wspomaga drogi oddechowe. Jednak, aby wywołać jej działanie, należy poddać czosnek obróbce mechanicznej – przekroić go, zmielić lub zmiażdżyć. Dzięki temu enzymy w postaci alliny i allinazy łączą się i wytwarzają allicynę, która ma nieoceniony wpływ na drogi oddechowe.
Miód
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca miód jako naturalny środek na kaszel i infekcje górnych dróg oddechowych. Co ważne, nie jest on odpowiedni dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Badanie Kena Watanabe nad przeciwwirusowym działaniem miodu wykazało, że miód manuka zmniejsza szybkość rozmnażania się wirusa grypy. Miód jest bogaty także we właściwości przeciwbakteryjnie, dlatego będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce z bólem gardła niezależnie od rodzaju infekcji – zarówno bakteryjnej, jak i wirusowej.
Kozieradka
Kozieradka działa przeciwcukrzycowo, przeciwutleniająco i ma wyjątkowo silne właściwości przeciwbakteryjne. Badanie opublikowane w Journal of Botany wykazało, że jest wyjątkowo skuteczna w walce z bakteriami powodującymi ból gardła. Możesz stosować ją na rozmaite sposoby: zjeść jej nasiona, zaparzyć herbatę albo stosować olej z kozieradki.
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy, który pomaga zwalczać bakterie. Ponad dwa tysiące lat temu sam Hipokrates przepisywał mieszankę octu jabłkowego z miodem na ból gardła i kaszel. Co więcej, ocet jabłkowy zawiera inulinę, która dodatkowo wzmocni Twoją odporność poprzez zwiększenie liczby białych krwinek. Wystarczy do szklanki ciepłej wody dodać łyżkę octu jabłkowego (możesz dodać też łyżkę miodu).
Szałwia
W szałwii znajdują się związki fenolowe, kwas rozmarynowy i karnozowy, które mają szczególne właściwości przeciwutleniające i zwalczające wolne rodniki. Dzięki temu szałwia chroni przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Złagodzi, odkazi podrażnione tkanki i przyniesie ulgę w bólu. Płucz gardło naparem z szałwii 3-4 razy dziennie.
Wypróbuj naturalne i domowe sposoby na ból gardła, staraj się pić dużo płynów – zarówno wody, jak i ciepłej herbaty oraz dbaj o odpoczynek. Przeczytaj także o tym, jak szybko wyleczyć przeziębienie. Jeśli jednak uczucie bólu gardła jest silne albo towarzyszy Ci również gorączka, uporczywy kaszel czy obrzęk migdałków – skontaktuj się z lekarzem.