Najważniejsze informacje o pakiecie
Okres dojrzewania to czas, w którym organizm pracuje na najwyższych obrotach. Warto więc regularnie sprawdzać ogólny stan zdrowia, a także poziomy poszczególnych hormonów, jak np. tarczycy. Wykrycie pewnych nieprawidłowości w tak młodym wieku i rozpoczęcie odpowiednich działań (jak zmiana stylu życia) pozwolą uchronić przed pojawieniem się wielu chorób w życiu dorosłym.
Badane parametry
Morfologia krwi (pełna)
OB (Odczyn Biernackiego)
CRP, ilościowo
Żelazo
Ferrytyna
Magnez
Elektrolity (Na, K)
Glukoza
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)
Kreatynina
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)
TSH
fT4
Witamina D metabolit 25 (OH)
Do pakietu rekomendujemy dokupić badanie ogólne moczu.
Wskazania do wykonania pakietu
Badania zawarte w pakiecie ZDROWY NASTOLATEK zalecane są młodzieży między 13. a 18. rokiem życia. Badania profilaktyczne przeprowadzane u nastolatków koncentrują się na ogólnej ocenie stanu zdrowia oraz ich trybu życia.
Dlaczego warto wykonać pakiet ZDROWY NASTOLATEK?
Dzięki badaniom przesiewowym w tak młodym wieku, zmiana stylu życia (np. nawyków żywieniowych) może uchronić przed pojawieniem się pewnych jednostek chorobowych w życiu dorosłym.
Wpływ na wyniki badań
Morfologia krwi (pełna) - badanie pozwalające na ogólną kontrolę stanu zdrowia. Parametry zawarte w morfologii są pomocne w diagnostyce stanów zapalnych, niedokrwistości (anemii) oraz zaburzeń układu krzepnięcia.
OB (Odczyn Biernackiego), CRP, ilościowo - badania pomocne w diagnostyce stanów zapalnych, zakażeń , chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów.
Żelazo, Ferrytyna - żelazo jest składnikiem wielu białek takich jak hemoglobina czy mioglobina oraz enzymów biorących udział w procesach metabolicznych oraz odpornościowych. Pierwiastek ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Młodzież w okresie dojrzewania oraz wzmożonego wysiłku fizycznego i intelektualnego ma zwiększone zapotrzebowanie na ten związek. Diagnostyka niedoboru żelazo powinna być oparta o wykonanie badania morfologii krwi oraz stężenia ferrytyny. Ferrytyna jest białkiem, którego stężenie odzwierciedla zapasy żelazo w ustroju i przez to czyni go najlepszym parametrem w ocenie niedoboru tego pierwiastka.
Magnez - pierwiastek ten jest wszechobecny w naszym organizmie ponieważ jest składnikiem każdej komórki. Magnez jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w procesach wytwarzania energii i skurczy mięśni, a także jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej masy kostnej.
Elektrolity (Na, K) - są to podstawowe parametry oceniające gospodarkę wodną organizmu i kwasowo-zasadową. Pierwiastki te biorą udział w transporcie składników odżywczych oraz w usuwaniu produktów przemiany materii. Badania wspomagają diagnostykę chorób nerek, wątroby oraz serca.
Glukoza - badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy. Rozwoj choroby we wczesnym okresie życie zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca, niewydolności nerek czy utraty wzroku dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka, aby w porę zapobiec progresji choroby.
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) - badanie wykonywane w celu oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Badanie powiny wykonywać zwłaszcza osoby u których w rodzinie zdarzały się przypadki choroby niedokrwiennej serca w młodym wieku oraz jeśli rodzice i rodzeństwo mają nieprawidłowe wyniki lipidogramu.
Kreatynina, eGFR - parametry nerkowe służące do oceny funkcjonowania nerek. Kreatynina jest wydalana przez nerki, dlatego też jest bardzo dobrym wskaźnikiem pracy tego narządu. Podwyższony poziom kreatyniny, a obniżony poziom eGFR (współczynnika filtracji) może być wynikiem odwodnienia organizmu, co zazwyczaj ma charakter przejściowy.
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP) - parametry służące do oceny pracy wątroby oraz dróg żółciowych. Aktywność enzymów wątrobowych bada się w celu wykrycia, rozpoznania i ogólnej oceny przebiegu chorób wątroby oraz stopnia jej uszkodzenia.
Witamina D metabolit 25 (OH) - badanie to zalecane jest dzieciom i młodzieży żyjącej w Polsce ze względu na nieefektywną syntezę skórną. Młodzież, która większość swojego czasu spędza w szkolnej ławce ma ograniczony dostęp do światła słonecznego czego konsekwencją jest niewystarczający poziom witaminy D. Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia chorób autoimmunologicznych, chorób sercowo-naczyniowych, chorób układu oddechowego czy też nowotworów.
TSH, fT3 - hormony przysadki i tarczycy odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Hormony te oddziałują na pracę poszczególnych organów, co ma znaczący wpływ na odpowiedni rozwój fizyczny jak i psychiczny. Badania poziomu TSH i fT4 mogą okazać się pomocne we wstępnej diagnostyce chorób tarczycy, zwłaszcza w sytuacji obciążenia rodzinnego chorobami tarczycy.
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach*: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Jaworzno, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała, Białystok, Bydgoszcz.
*Wprowadź swój adres w katalogu badań, aby sprawdzić dostępność usługi.