Najważniejsze informacje o pakiecie
Nerki są narządem wydzielniczym, które mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Główną ich funkcją jest usuwanie nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii jak i substancji szkodliwych w procesie wytwarzania moczu.
Badane parametry
Mocz - badanie ogólne
Kreatynina
Mocznik
Kwas moczowy
Elektrolity (Na, K)
Fosfor nieorganiczny
Wapń całkowity
Cystatyna C
Białko całkowite
Morfologia krwi (pełna)
Wskazania do wykonania pakietu
Nerki, produkując mocz, filtrują z krwi te związki, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. W wyniku zaburzenia procesu filtracji może dochodzić do nagromadzenia się toksycznych substancji w organizmie powodując poważne choroby.
Dlaczego warto wykonać pakiet ZDROWE NERKI?
Do najwcześniejszych objawów chorób nerek należy uczucie zmęczenia oraz problemy z oddawaniem moczu. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na ocenę funkcjonowania pracy nerek, oraz na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Wpływ na wyniki badań
Mocz - badanie ogólne - podstawowe badanie w kierunku oceny prawidłowego funkcjonowania pracy nerek, a także infekcji układu moczowo-płciowego.
Mocznik, kreatynina (eGFR) - parametry nerkowe służące do diagnostyki chorób nerek. eGFR jest współczynnikiem filtracji pozwalającym na wstępną ocenę stopnia uszkodzenia nerek.
Kwas moczowy - jest końcowym produktem rozpadu zasad purynowych. Ten parametr metaboliczny w przeważającej ilości jest usuwany z organizmu wraz z moczem. Wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi jest związane z zwiększonym wytwarzaniem lub niedostatecznym wydalaniem z organizmu. Nadmiar kwasu moczowego może powodować dnę moczanową oraz choroby nerek.
Elektrolity (Na, K) - pierwiastki te biorą udział w transporcie składników odżywczych do komórek oraz usuwają z nich produkty przemiany materii. Regulują równowagę wodną organizmu oraz stabilizują pH płynów ustrojowych. W przypadku zaburzenia funkcji nerek może dojść do zatrzymania wody w organizmie co przekłada się na zmianę stężenia tych parametrów.
Fosfor nieorganiczny - badanie wykonywane w przypadku diagnostyki chorób nerek. Do wzrostu stężenia tego pierwiastka dochodzi u chorych z niewydolnością nerek.
Wapń całkowity - pierwiastek ten jest podstawowym składnikiem mineralnym organizmu i jego wykonanie jest zlecane w ramach rutynowych badań do oceny ogólnego stanu zdrowia i diagnostyki chorób nerek. Parametr ten może się zmieniać min. w przypadku nowotworów nerek czy też kamicy układu moczowego.
Cystatyna C - jest białkiem należącym do inhibitorów proteaz cysteinowych, wykorzystywana w diagnostyce uszkodzenia nerek na wczesnym ich etapie (gdy pozostałe parametry oceniające funkcję nerek mogą być jeszcze w normie). Wzrost stężenia cystatyny C będzie postępować wraz z stopniem uszkodzenia nerek.
Białko całkowite - badanie to służy do ogólnej oceny stanu zdrowia pacjenta oraz zalecane jest w diagnostyce chorób nerek. Nieprawidłowe wyniki badań tego parametru mogą występować w zespole nerczycowych czy też kłębuszkowym zapaleniu nerek.
Morfologia krwi (pełna) - badanie pozwalające na ogólną ocenę stanu zdrowia. Jest pomocna w rozpoznaniu stanów zapalnych, niedokrwistości (anemii), która to może pojawiać się w przewlekłej niewydolności nerek.
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała, Białystok, Bydgoszcz