Najważniejsze informacje o pakiecie
Ciąża to czas, w którym organizm kobiety pracuje na najwyższych obrotach. Badania zawarte w pakiecie pozwalają pozwalają ocenić ogólny stan zdrowia przyszłej mamy oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla ciąży i prawidłowego rozwoju dziecka. Zadbaj o siebie i nienarodzonego maluszka - i bądź spokojna.
Badania w pakiecie
Morfologia krwi (pełna)
CMV (Cytomegalovirus) IgM
Toksoplazmoza IgM
Mocz - badanie ogólne
Glukoza
Żelazo
TSH
Wskazania do wykonania pakietu
Pakiet powinna wykonać każda przyszła mama w każdym z 3 trymestrów ciąży, czyli w uproszczeniu raz na 3 miesiące. Badania pozwolą ocenić stan zdrowia pacjentki oraz pomogą w diagnozie ewentualnych nieprawidłowości, które mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.
Pakiet stanowi podstawę do diagnozy licznych potencjalnie niebezpiecznych chorób i schorzeń, takich jak anemia, zaburzenia pracy układu moczowego, zaburzenia tarczycy czy cukrzyca ciążowa. Dodatkowo, pozwalają wykluczyć zakażenie cytomegalowirusem i pierwotniakiem Toxoplasma gondii (toksoplazmoza).
Regularne podstawowe badania krwi (m.in. w kierunku niedoboru żelaza czy podwyższonego poziomu glukozy) i moczu (na obecność białka czy glukozy, w kierunku infekcji układu moczowego) w ciąży umożliwi zapobiegnięcie sytuacjom, w których doszłoby do zatrzymania lub zakłócenia rozwoju płodu.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik:
Część parametrów oznaczanych w ramach pakietu wykazuje wahania dobowe, stąd rekomendacja, aby badania wykonać rano.
Nagła zmiana stylu życia może wpłynąć na wiarygodność wyników. Utrzymuj swoje standardowe nawyki w zakresie odżywiania czy aktywności fizycznej.
Wyniki badań mogą zostać zafałszowane na skutek przyjmowania leków i suplementów diety - skonsultuj z lekarzem, czy przed badaniami przyjąć codzienną dawkę preparatów.
Możliwe przyczyny odchyleń od normy
Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest wśród kobiet w ciąży schorzeniem powszechnym, przez co często lekceważonym. Najczęściej jest to rozwinięta postać anemii, która nasila się wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo, a brakiem wzrostu jego podaży.
Oznaczenie TSH pomoże w diagnozie ewentualnych zaburzeń czynności tarczycy w ciąży, które są częstym problemem niepokojącym przyszłe mamy. Choroby tarczycy mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka, a w skrajnych przypadkach - nawet poronieniem.
Badanie glukozy w ciąży to jedyny sposób, by dowiedzieć się, czy przyszła mama choruje na cukrzycę ciążową. Choroba ta nie daje bowiem żadnych specyficznych objawów, które można byłoby odróżnić od typowych dolegliwości okresu ciąży.
Kluczowe jest również wykluczenie zakażenia cytomegalowirusem i pierwotniakiem Toxoplasma gondi. Bagatelizowanie objawów i zaniechanie terapii farmakologicznej może skutkować zakłóceniami w przebiegu ciąży.
Badanie moczu w ciąży to jeden z podstawowych testów laboratoryjnych wykonywanych obowiązkowo u każdej przyszłej mamy. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrycie schorzeń, które są niebezpieczne dla zdrowia rozwijającego się płodu.
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała, Białystok, Bydgoszcz.