Najważniejsze informacje o pakiecie
Pakiet został stworzony z myślą o kobietach, które niedawno zostały mamami. Pozwala on sprawdzić ogólny stan zdrowia, w tym kondycję nerek, wątroby czy występowanie niedoborów lub zaburzeń ze strony gospodarki węglowodanowej.
Częstotliwość wykonywania badania
Badane parametry
Żelazo
Morfologia krwi (pełna)
Próby wątrobowe (ALT, AST, ALP, BIL, GGTP)
CRP, ilościowo
Mocz - badanie ogólne
Elektrolity (Na, K)
Kreatynina
Glukoza
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG)
Wapń całkowity
Magnez
TSH
Ferrytyna
Witamina B12
Witamina D metabolit 25(OH)
Kwas foliowy
Wskazania do wykonania pakietu
Ciąża, a następnie poród, są bardzo dużym obciążeniem dla organizmu i mogą doprowadzić do wystąpienia niedoborów żelaza. W efekcie kobiecie towarzyszy uczucie zmęczenia, osłabienia czy apatii. Dodatkowo po ciąży warto sprawdzić, czy nie pojawiły się niedobory witaminy B12, kwasu foliowego czy witaminy D. Jest to szczególnie istotne w okresie karmienia piersią, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na pewne składniki. Wykrycie niedoborów może być podstawą do wdrożenia suplementacji (jednak o takim kroku zawsze powinien decydować lekarz).
UWAGA: Pakiet zawiera badanie z moczu, przygotuj próbkę moczu do badania przed przyjazdem specjalisty na wizytę. Pojemniczek na mocz otrzymasz za darmo w dowolnym Punkcie Pobrań firmy Diagnostyka lub w każdej aptece - za niewielką opłatą.
Dlaczego warto wykonać e-PANEL DLA KOBIET PO CIĄŻY I KARMIĄCYCH?
Kilka tygodni po porodzie każda mama powinna zgłosić się na badania kontrolne, aby sprawdzić czy jej organizm wraca do normy. Ciąża, poród, a także okres karmienia piersią, wymagają ogromnych nakładów ze strony organizmu. Duże obciążenie i zmiany hormonalne skutkują często przemęczeniem, apatią, osłabieniem, a także możliwymi niedoborami witamin i składników mineralnych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania. E-PANEL dla kobiet po ciąży i w trakcie karmienia piersią pozwalają też określić stan nerek i wątroby, a także potwierdzić lub wykluczyć ewentualne zaburzenia związane z gospodarką węglowodanową.
Czynniki mogące mieć wpływ na wynik:
- Spożywanie kawy lub alkoholu, nadmierny stres oraz wysiłek.
- Pora dnia - badania w pakiecie wykazują normy dobowe, dlatego wizytę należy umówić w godzinach porannych.
- Niektóre leki lub suplementy diety mogą także wpływać na wyniki badań - poinformuj lekarza o stosowanych medykamentach w celu poprawnej interpretacji wyników.
Związek badań zawartych w pakiecie ze stanem zdrowia młodej mamy
Morfologia krwi (pełna) to badanie poziomu krwinek czerwonych (erytrocytów), krwinek białych (leukocytów), płytek krwi (trombocytów) oraz hematokrytu i hemoglobiny.
Badanie ogólne moczu – pozwala określić ogólny stan zdrowia organizmu, a także obecność ewentualnych stanów zapalnych. Ogólne badanie moczu może pomóc wykryć choroby i infekcje dróg moczowych i wątroby, a także cukrzycę. Jest to proste badanie laboratoryjne dostarczonej próbki.
Ocena stężenia żelaza również jest bardzo istotna. Kobiety w ciąży mają zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Badanie pozwala wykryć niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza. Wpływa ono również na poziom cholesterolu oraz wydalanie toksyn z wątroby. Ferrytyna to białko odpowiadające za gromadzenie się żelaza w wątrobie. Niski poziom ferrytyny może świadczyć o wyczerpaniu się puli magazynowej żelaza - co już świadczy o niedoborze. Magnez natomiast wspiera układ nerwowy i trawienny, a badanie stężenia wapnia pozwala określić ryzyko pojawienia się problemów z układem pokarmowym i kostnym, a także z nerkami czy nawet sercem.
Badanie poziomu elektrolitów pozwala na określenie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.
Młode mamy są narażone na niedobór witaminy D, która jest niezbędna dla siły kości i innych ważnych funkcji organizmu. Witamina D metabolit 25(OH) ma również znaczenie dla odporności. Witamina B12 uczestniczy natomiast w produkcji czerwonych krwinek oraz wpływającej na pamięć i koncentrację.
Kwas foliowy pozwala określić przyczynę niedokrwistości oraz pojawienia się problemów z układem nerwowym i trawiennym.
Zwiększone stężenie glukozy we krwi może świadczyć o cukrzycy. Badanie to jest szczególnie istotne - zwłaszcza, gdy młoda mama chorowała podczas ciąży na tzw. cukrzycę ciążową.
Kreatynina – badanie określające pracę nerek.
Tarczyca stale uwalnia pewną ilość hormonów do krwi, dlatego warto szybko wychwycić wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Badanie TSH pozwoli na sprawdzenie prawidłowego działania tarczycy,
Lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) to badanie oceniające stężenia wszystkich frakcji cholesterolu. Służy również do oszacowania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
Próby wątrobowe (ALT, ALP, AST, BIL, GGTP) pozwalają na wykrycie problemów pojawiających się w pracy wątroby oraz dróg żółciowych.
CRP, ilościowo pozwoli natomiast szybko wykryć ewentualne ostre stany zapalne obecne w organizmie.
W jakich miastach możesz wykonać pakiet?
Pakiet możesz zamówić w następujących miastach oraz ich okolicach: Warszawa, Kraków, Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Chorzów, Tychy, Bytom, Zabrze, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Sosnowiec, Szczecin, Gliwice, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Bielsko-Biała, Białystok, Bydgoszcz.