Świadome planowanie ciąży Porady ekspertów dla przyszłej mamy
Świadome planowanie ciąży Porady ekspertów dla przyszłej mamy

Badania krwi przed ciążą

Decyzja o ciąży to mieszanka wielu emocji: od ekscytacji po strach. Jak przygotować się do zajścia w ciążę, by w głowie zapanował spokój? Przebadaj się! Pakiet badań krwi dobranych specjalnie z myślą o kobietach planujących ciążę to cenna dawka informacji o Twoim stanie zdrowia oraz możliwych trudnościach z zajściem w upragnioną ciążę.

Wiemy, że chcesz wszystko zrobić dobrze

Dlatego poza wygodnymi badaniami krwi mamy dla Ciebie także poradnik dla planujących ciążę. Odpowiadamy na pytania, które mogą zaprzątać Twoją głowę.

Kiedy najlepiej starać się o dziecko?

Przeanalizuj nie tylko sytuację materialną, ale też swoje zdrowie!

Wraz z partnerem czujecie się emocjonalnie gotowi na dziecko. Obliczyliście, że stać Was na zaspokajanie jego potrzeb, a w mieszkaniu wygospodarowaliście już miejsce na dziecięcy kącik. Ale to nie wszystko.

Ważna jest także nasza biologia. Do zapłodnienia dochodzi podczas dni płodnych kobiety, wypadających między 6-14 dni po rozpoczęciu miesiączki. Pod uwagę warto wziąć również nasz stan zdrowia. Zaczynając od ogólnej kondycji ciała (np. nadwaga i otyłość przyczyniają się do niepłodności), na zaburzeniach hormonalnych kończąc. Świadome planowanie ciąży to znajomość swojego ciała organizmu. Wiedzy dostarczają m.in. badania krwi.

Sukcesowi starań o dziecko nie sprzyja też stres, dlatego dobrze wybrać taki okres życia, w którym czujemy się stabilnie i bezpiecznie.

Rady dla przyszłej mamy

Jak przygotować się do ciąży?

Dieta, aktywność fizyczna i ogólny stan zdrowia obojga partnerów mają wpływ na przebieg ciąży i skuteczność zapłodnienia. Wizyta u lekarza z pewnością wyznaczy odpowiedni kierunek troski o zdrowie.

Uniwersalnymi radami dla planujących ciążę są:

  • odpuszczenie alkoholu, papierosów i innych używek;
  • ograniczenie stresu;
  • utrzymywanie aktywności fizycznej oraz odpowiedniej masy ciała;
  • dbanie o higienę snu;
  • prowadzenie urozmaiconej diety bogatej w warzywa i owoce;
  • suplementacja witamin i minerałów dobranych przez specjalistę;
  • przeprowadzenie profilaktycznych badań krwi.
Badania krwi w domu

Jakie badania krwi przed ciążą wykonać?

Domowe badania krwi przed ciążą

Badania krwi pomogą odpowiednio przygotować organizm do ciąży poprzez wskazanie niedoborów ważnych pierwiastków takich jak magnez lub wapń. Ocenią również siły organizmu na donoszenie ciąży: zidentyfikują istniejące stany zapalne lub choroby zakaźne, mogących mieć wpływ na przebieg ciąży.

Problemy z zajściem w ciążę mogą być nie tylko wynikiem stanów zapalnych lub chorób zakaźnych. Mogą być również skutkiem cukrzycy, bądź zaburzeń hormonalnych, powstałych np. w wyniku schorzeń tarczycy. Identyfikacja takich nieprawidłowości pozwoli na wprowadzenie odpowiednich działań mających na celu poprawę zdrowia przyszłego rodzica.

Badania krwi to absolutna podstawa świadomego i odpowiedzialnego planowania ciąży. Teraz możesz zamówić te badania do swojego domu, a wyniki odebrać online – bez wychodzenia z domu.

Wczesne poronienia – jakie badania wykonać?

Badania genetyczne po poronieniach

Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Mimo usilnych starań i wyjątkowego dbania o swoje zdrowie, kiedy już pojawia się iskra nadziei, gaśnie szybko, pozostawiając po sobie gorycz rozczarowania. W takich sytuacjach dobrze przeprowadzić badania genetyczne.

Mutacja niektórych genów może przyczyniać się do wzmożonego ryzyka poronień samoistnych. W naszym regionie niektóre z mutacji występują u zaledwie 1% populacji, inne zaś częściej: nawet u 20% ludzi. Sprawdź, czy nie dotyczą Ciebie.

Jakie badania przed ciążą dla mężczyzny?

Dobra kondycja aspirującego taty jest równie ważna, co silny organizm przyszłej mamy!

Choć to kobieta nosi pod sercem przyszłego potomka, nie należy umniejszać wkładu ojca w poczęcie, jak i rozwój dziecka 🙂 Jakość nasienia mężczyzny przekłada się na ryzyko poronień oraz siłę organizmu narodzonego dziecka. Pamiętajmy, że plemniki to nośnik genów taty – słaba jakość nasienia, to słabszy materiał genetyczny dla Waszego dziecka.

Dlatego rozpoczynając starania o dziecko, mężczyzna powinien wykonać morfologię krwi, badanie moczu i hormonów w krwi, glukozy, a także zbadać się pod kątem chorób wirusowych takich jak: WZWC, WZWB, HIV.

Jakie badania przed ciążą po 30. roku życia?

Badania wskazują, że biologicznie kobieta jest najlepiej przygotowana do ciąży w wieku 20-30 lat: wtedy organizm wytwarza najwięcej jajeczek gotowych do zapłodnienia. Po trzydziestce tzw. rezerwa jajnikowa zaczyna się zmniejszać. Ale spokojnie: płodność to kwestia bardzo indywidualna, zależna nie tylko od genów, ale także od naszego trybu życia.

To, o czym należy pamiętać przygotowując się do ciąży po 30. roku życia, to odpowiednie badania i monitorowanie stanu swojego zdrowia. Poza badaniami ginekologicznymi (USG, cytologia) i standardowymi badaniami krwi przed ciążą, warto zbadać się także pod kątem nadciśnienia, astmy i żylaków.

Choroby wirusowe a ciąża

Które zakaźne choroby mogą wpływać na zajście w ciążę lub jej utrzymanie?

Z wirusami mamy do czynienia całe życie. Nasz organizm uczy się je zwalczać. Istnieją jednak wirusy, które przechodzimy zupełnie bezobjawowo, jednak ich obecność w organizmie może mieć realny wpływ na przebieg lub zajście w ciążę. Inne choroby wirusowe, jak np. WZWC lub kiła, są też potencjalnie niebezpieczne dla przyszłej mamy, zwłaszcza jeśli nie są zdiagnozowane.

Dowiedz się, jakie choroby zakaźne mają wpływ na ciążę – to pomoże Ci uzupełnić swoją listę badań przed ciążą o testy na obecność potencjalnie niebezpiecznych dla ciąży wirusów lub bakterii.

Szczepienie na COVID-19 w ciąży

Planowanie ciąży a koronawirus

Czy planowanie ciąży w czasie pandemii jest bezpieczne?

Personel służby zdrowia mocno odczuwa skutki pandemii COVID-19. Poza dostępnością miejsc w szpitalach położniczych może Cię także zastanawiać również kwestia wpływu koronawirusa na płód lub szczepień na przebieg ciąży. W artykule na blogu opisujemy badania dające odpowiedź na te pytania.

Badania krwi przed ciążą

Świadome planowanie ciąży to dbanie o swoje zdrowie już na etapie starania się o dziecko. Poznaj badania przed ciążą, które możesz wykonać u siebie w domu w dogodnym terminie. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące zamówienia lub usługi, skontaktuj się z nami mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 22 120 18 80.

Poznaj więcej rad dla przyszłych rodziców

Jak wygląda wizyta położnej w domu? Wywiad z Kierownikiem Wizyt Domowych
Rodzic i dziecko

Jak wygląda wizyta położnej w domu? Wywiad z Kierownikiem Wizyt Domowych

Wizyta położnej w domu to ogromny komfort, bezpieczeństwo i duże ułatwienie.
Czy jestem w ciąży? Pierwsze objawy i kiedy się ich spodziewać
Rodzic i dziecko

Czy jestem w ciąży? Pierwsze objawy i kiedy się ich spodziewać

Przybliżamy charakterystyczne sygnały świadczące o tym wyjątkowym stanie.
Jak nadwaga i otyłość wpływa na przebieg ciąży?
Rodzic i dziecko

Jak nadwaga i otyłość wpływa na przebieg ciąży?

Zwiększająca się masa ciała w ciąży to zjawisko naturalne. Otyłość może jednak skutkować wieloma problemami.
Domowe badania dla kobiet w ciąży, czyli jak przyszła mama może się przebadać bez wychodzenia z domu
Najpopularniejsze mity o porodzie. Przyszła mamo, w to nie wierz!
Rodzic i dziecko

Najpopularniejsze mity o porodzie. Przyszła mamo, w to nie wierz!

Boisz się porodu i połogu? Sprawdź, czy Twoje obawy są uzasadnione!